Jak łączyć różne rodzaje wykończenia podłogi?

Zastosowanie różnych rodzajów wykończenia posadzki to zabieg, na który czasami decydujemy się, mając na względzie aranżacyjne trendy, a czasami też konieczność. Największym dylematem może być wówczas sposób ich połączenia, który powinien być i funkcjonalny, i estetyczny. Jak należy rozwiązać tę kwestię?

Projekt

Użycie różnych materiałów do wykończenia posadzki powinno być dokładnie zaplanowane. To bardzo ważne głównie ze względu na konieczność wykonania wylewek podłogowych, które będą miały inną wysokość dla paneli drewnianych, a inną dla płytek ceramicznych oraz pozostałych form wykończenia posadzki. Projekt domu lub mieszkania powinien zawierać informacje o dokładnym rozmieszczaniu konkretnych warstw dekoracyjnych oraz miejsc ich łączenia. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z nierówną podłogą czy trudności z montażem ościeżnicy drzwiowej.

Kolejność i metody układania

Dobrze, jeśli projekt wykonania podłogi w naszym lokum uwzględnia również kolejność ułożenia poszczególnych warstw wykończeniowych. W tym przypadku należy trzymać się zasady, iż jako pierwsze warto zamontować płytki (np. ceramiczne czy kamienne), a dopiero potem przystąpić do montażu podłogi z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Wynika to z faktu, iż osadzenie paneli lub desek wiąże się z koniecznością uprzedniego sfinalizowania wszystkich prac mokrych. Bardzo istotna jest też metoda układania, a konkretnie to, jakiego czynnika spajającego użyjemy – może być on bowiem nakładany w różnej grubości. Co prawda, w przypadku materiałów drewnianych i drewnopochodnych warstwa kleju nie powinna przekraczać 2 mm, jednak przy płytkach możemy zdecydować się na klej cienkowarstwowy o grubości od 2-5 mm lub średniowarstwowy o grubości od 4-20 mm.

Wspólny poziom

Grubość środka spajającego ma bezpośrednie przełożenie na poziom warstwy dekoracyjnej. Ten – dla pełnej funkcjonalności i estetyki – powinien być równy dla wszystkich rodzajów wykończenia posadzki. Stąd pod uwagę należy wziąć zarówno grubość kleju i wybranego materiału, jak i grubość wylewki i podkładu podłogowego. Obecnie wspólny poziom dla różnego rodzaju wykończenia możemy uzyskać dzięki wylewkom samopoziomującym oraz podkładom w formie mat ochronnych, pianek izolujących i folii paroizolacyjnych.

inspiracje/laczenie__roznych__wykonczen__podloginspiracje/laczenie__roznych__wykonczen__podloginspiracje/laczenie__roznych__wykonczen__podloginspiracje/laczenie__roznych__wykonczen__podlog

Ostateczne połączenie

Kiedy osiągniemy już równy poziom dla wszystkich warstw wykończeniowych oraz zostaną one osadzone na posadzce, naszym zadaniem będzie ich ostateczne scalenie. W tym przypadku możemy postawić na gotowe masy elastyczne, które szczelnie wypełniają miejsce połączenia różnych wykończeń. Ich zaletą jest szeroka paleta barw, która pozwala dopasować kolor do odcienia paneli czy płytek. Bardziej tradycyjną, acz równie skuteczną formą, jest zastosowanie listew lub profili dylatacyjnych, które okazują się wyjątkowo pomocne także wtedy, gdy nie uda nam się osiągnąć identycznego poziomu wysokości.

inspiracje/listwa__wciskanainspiracje/listwa__wciskanainspiracje/listwa__wciskanainspiracje/listwa__wciskana