Produkty

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż

Bez odpowiednich akcesoriów prawidłowe położenie warstwy termoizolacyjnej oraz jej estetyczne wykończenie nie byłoby możliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o siatkach elewacyjnych, narożnikach aluminiowych, profilach cokołowych, listwach dylatacyjnych i kołkach do styropianu. Przedstawiamy niezbędną wiedzę dotyczącą właśnie tych elementów.

Siatki elewacyjne

Elementy te są przeznaczone do zbrojenia warstwy termoizolacyjnej, co ma bezpośredni wpływ na trwałość budynku. Ich zadaniem jest bowiem równomierne rozprowadzanie napięć związanych z „pracą” ścian, dzięki czemu na elewacji nie pojawiają się pęknięcia. Siatka elewacyjna powinna być dobrana do wysokości danego budynku – na rynku dostępne są jednak także produkty uniwersalne, które umożliwiają zbrojenie wypraw elewacyjnych w systemach ociepleń niezależnie od wysokości ścian zewnętrznych. Na to, czy siatka będzie prawidłowo funkcjonować, bardzo duży wpływ ma przede wszystkim jej właściwe zainstalowanie. Należy przy tym pamiętać, że próba dokonania poprawek będzie jednocześnie trudna i mało estetyczna.

Siatka podtynkowa z włókna szklanego C-145 1 x 50 mb
Siatka podtynkowa z włókna szklanego C-145 1 x 50 mb

Montaż: Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać, przystępując do osadzenia siatki elewacyjnej, jest konieczność zatopienia jej między warstwami masy szpachlowej. Wiele osób popełnia poważny błąd, nakładając ją bezpośrednio na styropian i dopiero wówczas smarując masą. Grubość całej warstwy zbrojącej wraz z nałożonym klejem powinna wynosić ok. 3-4 mm, a samą siatkę należy zatopić w warstwie o połowie tej grubości. Równie istotne jest stosowanie odpowiednich zakładów. Siatki nie należy pod żadnym względem mocować na styk, a jedynie z ok. 10-centymetrowym zakładem. Dodatkowo należy dbać o to, by poszczególne pasy, które zachodzą na siebie, dokładnie do siebie przylegały. Trzeba również pamiętać o odpowiednim podwinięciu siatki elewacyjnej pod płyty styropianowe, które tworzą pierwszą dolną warstwę termoizolacji, tak by znalazła się ona pomiędzy płytą a listwą startową. Tam, gdzie mamy do czynienia z narożami okien i drzwi, należy z kolei zastosować dodatkowe punktowe warstwy siatki, wywinięte na co najmniej 20 cm poza krawędź.

Narożnik aluminiowy z siatką 3 mb
Narożnik aluminiowy z siatką 3 mb

Narożniki

Ich zastosowanie jest niezbędne zarówno na zewnątrz budynku, gdzie odpowiednio zabezpieczają termoizolację i warstwę wykończeniową, jak i w jego wnętrzu, gdzie chronią narożniki ścian przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, np. uderzeniami. Ich zadaniem jest również zapewnienie równego i estetycznego wykończenia wszystkich miejsc narożnych. Tego rodzaju elementy wykonywane są z aluminium, dzięki czemu ich montaż jest bardzo komfortowy, ponieważ materiał ten wykazuje się odpowiednią elastycznością. Alternatywą dla narożników aluminiowych są modele wykonane z tworzywa sztucznego PCV – równie elastycznego, trwałego i odpornego na działanie wilgoci – są idealne do obróbki ścian tynkowanych i wykonanych z płyt g-k. Narożniki stosowane do systemów ociepleń na styropianie bądź wełnie mineralnej wyposażane są dodatkowo w siatkę z włókna szklanego.

Montaż: Przystępując do tego zadania, należy pamiętać o przycięciu narożnika na odpowiednią długość, czego dokonamy łatwo przy użyciu nożyc do blachy. Podobnie jak w przypadku siatki elewacyjnej, narożnik należy zatopić w masie. Jego prawidłowe osadzenie w zatartym na narożu ściany gipsie szpachlowym to najważniejszy krok – należy pamiętać o tym, że narożnik powinien zostać odpowiednio wciśnięty w masę – tak, by wydostała się ona przez perforacje elementu. Gips, który wydostanie się w ten sposób na zewnątrz, należy następnie zatrzeć aż do momentu uzyskania gładkiej struktury. Po całkowitym zatopieniu narożnika w masie warto ostatecznie zweryfikować jego położenie przy użyciu poziomicy, a po dokładnym wyschnięciu masy wygładzić ścianę, używając papieru ściernego. Dopiero wówczas możliwe jest ostateczne wykończenie powierzchni.

Porada eksperta:

Aby skutecznie i szybko przeprowadzić montaż narożnika, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować, tj. wyposażyć się we wszystkie niezbędne elementy. Potrzebne będą nam w tym przypadku, oprócz samego narożnika aluminiowego lub wykonanego z PCV, także nożyce do blachy oraz gips szpachlowy.

Profil cokołowy WB 103 mm 2,5 mb
Profil cokołowy WB 103 mm 2,5 mb

Profile cokołowe

Stanowią jedne z elementów konstrukcyjnych w ścianach zewnętrznych. To od nich wszystko się zaczyna. A konkretnie zaczyna się układanie warstwy termoizolacyjnej ze styropianu lub wełny mineralnej. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju profile aluminiowe osadzane są na cokole ścian. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na ich szerokość, która powinna być dopasowana do grubości stosowanej przez nas izolacji. Profil aluminiowy stabilizuje i poziomuje układane na nim płyty, a także chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Materiał jego wykonania sprawia też, że jest ognioodporny i nie ulega korozji. Odpowiednie zainstalowanie tych elementów na cokole budynku jest zatem wyjątkowo istotne dla prawidłowości wykonania całego ocieplenie i wykończenia ścian.

Montaż: Aby móc w ogóle myśleć o rozpoczęciu tego zadania, należy wyznaczyć wysokość cokołu, czego najlepiej dokonać przy użyciu specjalnego barwionego sznura. Montaż listwy rozpoczynamy od naroża ściany zewnętrznej, przymocowując ją za pomocą łączników mechanicznych – na 1 metrze bieżącym powinny znaleźć się 3 łączniki. Łączniki powinny być umieszczane w skrajnych otworach wzdłużnych, znajdujących się po obu stronach profilu cokołowego. Należy pamiętać o tym, by je dokładnie wypoziomować i zakotwić w ścianie. Jeśli powierzchnia ścian jest nierówna, należy ją skorygować przy użyciu specjalnych podkładek dystansowych z tworzywa. W budynkach, które mają nieregularne kształty, należy zaś stosować listwy posiadające poprzeczne nacięcia. Poszczególne fragmenty listew startowych warto zaś łączyć, używając klipsów montażowych.

Listwa dylatacyjna okienna z siatką 3 mb
Listwa dylatacyjna okienna z siatką 3 mb

Listwy dylatacyjne

Tego rodzaju akcesoria do izolacji są z kolei niezbędne wtedy, gdy koniecznie jest stworzenie dylatacji pomiędzy tynkiem a ościeżnicą drzwiową lub okienną. Listwy dylatacyjne są wykonywane z tworzywa sztucznego PCV, które jest odporne na wilgoć i niesprzyjające warunki atmosferyczne, oraz wyposażane w siatkę zbrojeniową. To wszystko zabezpiecza warstwę termiczną oraz elewację przed destrukcją powodowaną pleśnieniem, wybrzuszeniami oraz pęknięciami.

Montaż: Warunkiem koniecznym do skutecznego osadzenia listwy dylatacyjnej jest dokładnie wyczyszczenie, odtłuszczenie i osuszenie ościeżnicy drzwiowej lub okiennej, w której będzie mocowana. Ważne jest również docięcie listwy zgodnie z wymiarami ościeżnicy. Tego rodzaju element montuje się poprzez jego przyklejenie do ościeżnicy – aby tego dokonać, należy usunąć żółtą osłonkę i dopiero wówczas nanieść listwę na wyznaczone miejsce. Przyklejamy zawsze elementem traconym do środka okna lub drzwi. Aby nie popełnić błędu podczas naklejania kolejnych fragmentów listwy, warto uprzednio usunąć żółtą osłonkę jedynie z samej jej końcówki. Przed rozpoczęciem prac tynkarskich należy zaś pamiętać o przyklejeniu do ścieżki klejowej folii ochronnej. Następnie po powierzchni glifu rozprowadzamy klej, w który zatapiamy siatkę zbrojącą.

Czy wiesz, że...?

Oprócz listew dylatacyjnych mamy do czynienia również z listwami wykończeniowymi, które także stanowią akcesoria do izolacji. W tym przypadku mówimy jednak o elementach przeznaczonych do wykańczania brzegów folii fundamentowej, dzięki którym woda nie przedostaje się do folię.

Kołki do styropianu

To z kolei akcesoria, które zapewniają stabilność płyt styropianowych. Zabezpieczają je tym samym przed niespodziewanym oderwaniem od ściany wskutek działania niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak wichury i zamiecie. Zastosowanie kołków sprawia, że płyty są w stanie wytrzymywać znacznie większe obciążania, ponieważ są one wówczas przymocowane na stałe do elewacji. Ich wykorzystanie polecane jest również w przypadku mocowania płyt styropianowych na podłożach, które nie zapewniają dobrej przyczepności zaprawy klejowej. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że ich zamocowanie jest wyjątkowo łatwe.

Kołki do styropianu Tytan Selena 10 x 160 mm 100 szt.
Kołki do styropianu Tytan Selena 10 x 160 mm 100 szt.

Montaż: Do zamontowania tego rodzaju kołków wystarczy wiertarka i młotek. Ich liczbę i rozmieszczenie uwzględniające wysokość budynku i parametry stref krawędziowych powinien przedstawiać projekt techniczny obiektu. Najczęściej stosuje się 4 kołki na 1 m2, które są rozmieszczane w narożach. Na im większe obciążenia będą narażone płyty, tym więcej kołków powinniśmy stosować (od 6 do 8 na 1 m2). Aby umieścić kołki w płytach styropianowych, należy zaznaczyć na ścianie punkty ich montażu i wywiercić w nich otwory. Następnie ostre końcówki kołków wbijamy delikatnie w styropian i wkręcamy je przy użyciu wkrętarki do styropianu i ściany. Kołki możemy osadzić bezpośrednio na styropianie bądź też zamocować je przez siatkę zbrojącą, co dodatkowo zwiększy trwałość konstrukcji.

Porada eksperta:

Uzupełnieniem dla kołków są specjalne zatyczki termoizolacyjne wykonane ze styropianu, które przeznaczone są do zabezpieczania łączników montażowych. Mocuje się na głowicy trzpienia kołka, dzięki czemu izolacja termiczna jest idealnie szczelna.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?
Wykonując termoizolację budynku styropianem, najczęściej mocuje się płyty podwójnie: klejem i kołkami. Czy jednak zawsze jest to wymagane? Oto ...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołkach do styropianu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołkach do styropianu
Montaż termoizolacji, zadanie na pozór stosunkowo proste do wykonania, to jedno z największych wyzwań w trakcie wznoszenia budynku. Nieprawidłowe wyko...
Czytaj więcej

Wełna mineralna kontra styropian – porównanie korzyści

Wełna mineralna kontra styropian – porównanie korzyści
Ona i on – to nie odwieczna walka płci, ale mała bitwa pomiędzy dwoma świetnymi materiałami izolacyjnymi, bez których na budowie się nie obejdzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż