Z tego względu jest idealnym produktem, który służy do izolacji poddaszy, ścian oraz stropów w budynkach mieszkalnych. Należy jednak pamiętać o tym, że możemy zdecydować się na takie rozwiązanie wtedy, gdy w dachu naszego budynku została zamontowana wysoko paroprzepuszczalna membrana dachowa. Paroizolację aktywną stosuje się przede wszystkim do renowacji i termomodernizacji dachów wykonywanych od strony zewnętrznej, bez dokonywania zmian w wewnętrznej zabudowie.
Paroizolacja aktywna a paroizolacja tradycyjna
Producenci paroizolacji aktywnej wyszli naprzeciw coraz powszechniejszemu problemowi związanemu ze stosowaniem tradycyjnej foli paroizolacyjnej, czyli tak zwanemu „efektowi torby foliowej”. Zastosowanie tradycyjnej paroizolacji wykonanej z folii polietylenowej sprawia, że budynek jest niemal całkowicie szczelny. Wówczas w domach, w których brakuje dostatecznej wentylacji, jest ona niepoprawnie wykonana lub użytkownicy zbyt rzadko wietrzą pomieszczenia, we wnętrzach mogą pojawiać się różnego rodzaju pleśnie i grzyby. A to dlatego, że nadmiar pary wodnej gromadzi się pomiędzy płytą G-K i folią. Paroizolacja aktywna natomiast doskonale równoważy bilans przepływu pary wodnej, dzięki czemu ilość wilgoci wchodzącej w dach nie jest większa od ilości z niego wychodzącej.
Zalety i wady paroizolacji aktywnej
Największą zaletą paroizolacji aktywnej jest skuteczna ochrona termoizolacji przed wilgocią, przy możliwości jednoczesnego pozbywania się nadmiaru pary wodnej. Zapewnienie bilansu pomiędzy wchodzącą parą wodną i wychodzącą odpowiednio zabezpiecza termoizolację, która nie traci swoich niezwykle istotnych parametrów technicznych. Dzięki temu nie musimy obawiać się o konsekwencje, jakie niesie ze sobą powstawanie skroplin. Do wad tego systemu możemy zaliczyć cenę, większą niż w przypadku tradycyjnej paroizolacji wykonanej z folii polietylenowej. Przy właściwościach, jakie oferują nam producenci paroizolacji aktywnej, cena wydaje się być jednak sprawą drugorzędną.