Produkty

Dom parterowy – zalety i wady domów bez schodów

Dom parterowy – zalety i wady domów bez schodów

Nowe osiedla budowlane coraz częściej zamiast tradycyjnych dużych domów piętrowych zajmują parterowe, z garażem i przestronnym tarasem. Budujemy dom na już, na teraz, a nie tak jak to kiedyś bywało z wizją, że w przyszłości zamieszkają w nich nasze dzieci.

dom piętrowyDomki parterowe – dobry wybór?

Domy o konstrukcji jednokondygnacyjnej są z pewnością znacznie przyjemniejsze w swojej formie niż dwukondygnacyjne i wyższe. Idealnie komponują się bowiem z ogrodem i tarasem. Roślinność w domu parterowym tworzy wspaniały krajobraz z elewacją. Każdy element domu współgra z piękną, wiosenną lub zimową aurą natury.

Przestronność wnętrz i integracja z otoczeniem

Czyli dom, w którym nie ma schodów. Te, jak wiadomo, bywają niekiedy barierą nie do pokonania. Szczególnie dla osób, które mają wyraźne trudności z poruszaniem się. Dom parterowy łączy rodzinę na jednej kondygnacji, gdzie wszyscy mieszkańcy mają możliwość integrowania się i przebywania w swoim towarzystwie. To dom wygodny dla młodszych oraz starszych członków rodziny.

Co z kosztami?

Budowa domu jednorodzinnego parterowego jest z reguły tańsza od domu z kilkoma kondygnacjami. Co ciekawe, nawet z punktu widzenia tego, że pod dom parterowy musimy wykonać wykopy i znacznie mocniejsze fundamenty.

Dom jednorodzinny parterowy budujemy szybciej. Sam projekt budowy jest z reguły łatwiejszy, nie generuje aż tak wysokiego poziomu niebezpieczeństwa popełnienia jakiegoś błędu.

Jakie koszty nas omijają:

- zakup drogich okien dachowych,
- montaż i wykonanie schodów,
- koszt wykonania ścian i stropów nad parterem.

Jakie koszty wzrastają:

- zakup i montaż rur instalacyjnych ,
- wydatki związane z przesyłem ciepłej wody,
- koszty związane z wentylacją mechaniczną i kominową.

Nie każda działka nadaje się pod budowę domu parterowego

dom piętrowy superTa musi być przede wszystkim odpowiednio duża. Dom parterowy budowany w ciasnym miejscu nie tylko będzie niepraktyczny, będzie też wyglądał dziwnie. Zabraknie miejsca na zaplanowanie ogrodu i roślinności.

Mała działka sprawi też, że sąsiedzi będą nam zaglądali w okna.

Dom parterowy czyli problem z dachem

Im większy, tym trudniej będzie go przykryć dachem o spadzistych połaciach. Stromy dach ograniczy nam zdecydowanie projekt domu, a w przyszłości jego rozbudowę. Właściciele domów parterowych powinni się zatem zdecydować raczej na dach płaski i w razie potrzeby umieścić w nim świetlik lub okno, które wpuści do wnętrza odrobinę światła.

Dom piętrowy czy parterowy?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Dom parterowy to niższe koszty budowy i krótszy czas realizacji. Dom dwukondygnacyjny to mniejsza powierzchnia zabudowy, a więc możliwość wybudowania domu na mniejszej działce.

Dom parterowy z pewnością tworzy bardzo ciekawe kompozycje z ogrodem i przyrodą. Jest też bardziej doceniany w zakresie rodzinnej integracji.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec

Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec
Jakie produkty musisz przygotować, by samodzielnie zamontować styrodur na fundamentach? Jakie kroki powinieneś wykonać oraz jak wyeliminować ewentualn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom parterowy – zalety i wady domów bez schodów