Produkty

Dom ze ścian trójwarstwowych

Dom ze ścian trójwarstwowych

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe to nowoczesne rozwiązanie w budownictwie. Ściana zewnętrzna posiada 3 niezależne warstwy, które sprawiają, że konstrukcja jest nie tylko trwała, ale także zachowuje ciepło i efektownie się prezentuje. Budowa domu ze ścian trójwarstwowych jest trudniejsza niż konstrukcja jedno lub dwuwarstwowa. Sceptycy podkreślają, że oprócz większego nakładu pracy, koszty wzniesienia domu tą metodą są również wysokie. Jednak dom ze ściany trójwarstwowej jest bardzo funkcjonalny, a do tego pozwala zaoszczędzić energię.

dom ze ścian trójwarstwowychŚciana trójwarstwowa składa się z kilku warstw, a każda z nich pełni inną funkcję. Warstwa nośna – to na niej spoczywa ciężar dachu oraz stropów. Warstwa izolacyjna posiada wysoką zdolność kumulowania ciepła oraz stabilizuje wilgotność powietrza. Ostatnią jest warstwa osłonowa, znajdująca się na zewnątrz budynku, która wpływa na estetykę wykończenia domu. Grubość ściany zależy od zastosowanych materiałów, jednak zazwyczaj wynosi od 40-50 cm.

Warstwa nośna

To ściana konstrukcyjna, która przenosi obciążenia z wyższych partii budynku. Na niej spoczywa strop, pokrycie dachowe, balkony oraz wykusze. Ściana powinna być masywna i najlepiej wykonać ją z ciężkich materiałów. Tutaj sprawdzą się materiały, które stosuje się powszechnie do budowania ścian – cegły, pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, silikaty lub keramzytobetonu. Nie zaleca się wylewania monolitycznej ściany z betonu. Aby ułatwić prace warto wybrać materiał, którego wysokość będzie podobna do wysokości cegieł klinkierowych, ponieważ łączenie warstw będzie wygodniejsze - kotwy umieścimy w spoinach, które będą na tej samej wysokości. Grubość warstwy waha się od 18-25 cm.

Warstwa izolacyjnatrójwarstwowe ściany

Na materiał do izolacji cieplnej wybierzmy wełnę mineralną lub styropian. Środkowa warstwa powinna mieć grubość od 10-15 cm. Jest przystosowana do montażu okien i drzwi. Warstwa będzie sprzyjała utrzymaniu ciepła we wnętrzu domu w okresie zimowym, a w czasie upalnych dni zapewni ochronę przed wysoką temperaturą.

Zakładając wełnę mineralną pamiętajmy o odpowiedniej wentylacji, ponieważ jej brak może grozić zawilgoceniu, co zmniejszy właściwości termoizolacyjne. Dlatego pozostawmy szczelinę między izolacją a warstwą osłonową. Stosując materiał, który nie pochłania wilgoci, jak styropian nie musimy pozostawiać szczeliny wentylacyjnej.

Warstwa osłonowa

To zewnętrzna warstwa, która stanowi wykończenie budynku. Jej grubość zależy od zastosowanych materiałów. Możemy ją przeznaczyć do tynkowania lub wyłożyć cegłami licowymi lub klinkierowymi, których grubość waha się od 6 do 12 cm. Zewnętrzna warstwa chroni zastosowaną izolację przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: wysokie temperatury, obfite opady czy porywisty wiatr. Tylko staranne wykonanie zapewni efektowne wykończenie budynku.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom ze ścian trójwarstwowych