Produkty

Jak samodzielnie zaizolować dach?

Jak samodzielnie zaizolować dach?

Dobrze ocieplony dach znacząco wpłynie na ograniczenie kosztów ogrzewania. Sprawi również, że cała konstrukcja domu zachowa niezmienione właściwości na długie lata. Czym zaizolować dach, by całość prac była efektywna i opłacalna? Czy warto wykonywać poszczególne czynności samodzielnie? Oto kilka najważniejszych porad.

układanie wełny mineralnej od wewnątrz dachuBrzmi to banalnie, ale bez dobrze zaizolowanego dachu nigdy nie będziemy zadowoleni z jakości ogrzewania w naszym domu. Ograniczenie strat ciepła może się odbyć tylko przy udziale dobrej izolacji dachu. Przez źle zaizolowany dach może bowiem uciec nawet 30% ciepła.

Samodzielna izolacja dachu to bardzo dobry pomysł. Ograniczamy wówczas koszty poniesione na profesjonalną ekipę. Właściwie do przeprowadzenie izolacji dachu potrzeba wiedzy o materiałach, które spełnią rolę skutecznego izolatora.

Ocieplamy wełną kamienną

Przy okazji tego wariantu pracujemy z produktem bardzo trwałym i mocnym, zarówno dźwiękoszczelnym, jak i paroprzepuszczalnym oraz ogniochronnym.

Wełna będzie zatem nie tylko gwarantowała to, że w naszym domu będzie ciepło, ale również będzie on skuteczną barierą, chroniącą nas przed innymi niebezpieczeństwami.

Jeśli chcemy wykonać izolację dachu przy udziale wełny kamiennej, pamiętajmy, że prace możemy przeprowadzać praktycznie przez cały rok. Wystarczy mieć świadomość, że przed ich wykonaniem należy sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne dachu, szczególnie pod kątem ich jakości i dobrego stanu. Jeśli któreś elementy budzą nasze wątpliwości, koniecznie skupmy się na ich naprawie. W innym przypadku nasza izolacja dachu nie będzie prawidłowo spełniała swojej roli.

Z wełną kamienną możemy pracować praktycznie przy każdej temperaturze. Nie pochłania ona bowiem wilgoci z otoczenia (której największy poziom utrzymuje się zimą) i jest bardzo trwała. Podczas układania wełny zwracajmy szczególną uwagę na krokwie, będące podstawą naszego dachu. Wełna powinna być do nich dociśnięta, układanie izolacji na dachustanowiąc szczelną barierę przed przenikaniem zimna.

Sama grubość materiału izolacyjnego nie powinna być też mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin oraz zgnieceń.

Aby montaż był precyzyjny, skupmy się także na wskazówkach, które producent opisał nam na specyfikacji technicznej produktu. Być może wskazał dokładne dane dotyczące sposobu układania wełny, np. w jakich odstępach i ilości układać jej warstwę.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bą...
Czytaj więcej

Sposoby na docieplenie poddasza

Sposoby na docieplenie poddasza
Błędy montażowe są powodem znacznego zmniejszenia komfortu cieplnego budynku. Możemy to odczuć szczególnie wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na poddaszu...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie zaizolować dach?