Wybór materiału izolacyjnego
Wełna mineralna jest świetnym materiałem do wykonania izolacji akustycznej ze względu na to, że charakteryzuje się dużą chłonnością dźwięku i skutecznym tłumieniem wewnętrznym energii akustycznej. Ponadto wyróżnia się też niewielką sztywnością dynamiczną, co dodatkowo podnosi jej efektywność izolacyjną. Podczas wyboru konkretnej wełny mineralnej – szklanej lub skalnej – warto zadbać o to, aby odznaczała się ona jak najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku. Bardzo istotna może się też okazać gęstość oraz grubość płyt – im większe przenikanie dźwięku przez podłogę występuje w naszym budynku, tym większe powinny być oba te parametry.
Wykonanie izolacji akustycznej
Dokładne wykonanie montażu zależy od podkładu, z jakim mamy do czynienia na danej podłodze. Najczęściej stosowany jest podkład betonowy. Ułożenie na nim izolacji z wełny jest zadaniem wyjątkowo prostym, z którym możemy sobie łatwo poradzić we własnym zakresie. Konieczny jest tutaj poprawny montaż dylatacji obwodowej, głównej warstwy izolacyjnej i folii paroizolacyjnej, a także właściwie przeprowadzony etap końcowy – wykonanie wylewki podłogowej.
Montaż dylatacji obwodowej
Naszym pierwszym zadaniem jest ułożenie wokół wszystkich ścian pomieszczenia pasów wyciętych z płyty mineralnej, czyli tak zwanej dylatacji obwodowej. Układamy je, delikatnie dociskając zarówno do siebie, jak i do ścian. Pamiętajmy o tym, że wysokość zastosowanych pasów powinna być większa niż grubość płyt, które ułożymy następnie na podłożu jako warstwę główną.
Montaż głównej warstwy izolacyjnej
Po szczelnym ułożeniu dylatacji obwodowej możemy przystąpić do ułożenia na podkładzie betonowym płyt z wełny mineralnej. Dokonujemy tego tak, aby wszystkie kolejne elementy układane obok siebie, dokładnie stykały się ze sobą. Płyty powinny być szczelnie dosunięte zarówno do siebie, jak i do pasów tworzących dylatację obwodową. W razie konieczności docinamy płyty na wymiar, tak by uzupełnić szczelnie brakującą przestrzeń – przy docinaniu warto pozostawić 1-2 cm nadmiaru.
Montaż folii paroizolacyjnej
Ostatnim etapem montażu izolacji akustycznej przed wylaniem właściwego podkładu jest zabezpieczenie ułożonej wełny mineralnej folią paroizolacyjną. Folię układamy bezpośrednio na dylatacji obwodowej oraz głównej warstwie izolacji, nakładając kolejne jej fragmenty na siebie, tak aby szczelnie pokryły całą powierzchnię podłogi. Na tak przygotowanej izolacji akustycznej możemy wykonać wylewkę podłogową.