Produkty

Jak wykonać montaż izolacji akustycznej na podkładzie betonowym?

Jak wykonać montaż izolacji akustycznej na podkładzie betonowym?

Podczas budowy lub remontu domu czy mieszkania warto zastanowić się nad poprawieniem izolacyjności akustycznej podłogi. Powinniśmy pomyśleć o tym szczególnie wtedy, gdy dokuczają nam hałasy dochodzące z innych pięter budynku. Podpowiadamy, jak tego dokonać przy użyciu wełny mineralnej na najbardziej popularnym podkładzie betonowym.

układanie wełny mineralnejWybór materiału izolacyjnego

Wełna mineralna jest świetnym materiałem do wykonania izolacji akustycznej ze względu na to, że charakteryzuje się dużą chłonnością dźwięku i skutecznym tłumieniem wewnętrznym energii akustycznej. Ponadto wyróżnia się też niewielką sztywnością dynamiczną, co dodatkowo podnosi jej efektywność izolacyjną. Podczas wyboru konkretnej wełny mineralnej – szklanej lub skalnej – warto zadbać o to, aby odznaczała się ona jak najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku. Bardzo istotna może się też okazać gęstość oraz grubość płyt – im większe przenikanie dźwięku przez podłogę występuje w naszym budynku, tym większe powinny być oba te parametry.

Wykonanie izolacji akustycznej

Dokładne wykonanie montażu zależy od podkładu, z jakim mamy do czynienia na danej podłodze. Najczęściej stosowany jest podkład betonowy. Ułożenie na nim izolacji z wełny jest zadaniem wyjątkowo prostym, z którym możemy sobie łatwo poradzić we własnym zakresie. Konieczny jest tutaj poprawny montaż dylatacji obwodowej, głównej warstwy izolacyjnej i folii paroizolacyjnej, a także właściwie przeprowadzony etap końcowy – wykonanie wylewki podłogowej.

Montaż dylatacji obwodowej

Naszym pierwszym zadaniem jest ułożenie wokół wszystkich ścian pomieszczenia pasów wyciętych z płyty mineralnej, czyli tak zwanej dylatacji obwodowej. Układamy je, delikatnie dociskając zarówno do siebie, jak i do ścian. Pamiętajmy o tym, że wysokość zastosowanych pasów powinna być większa niż grubość płyt, które ułożymy następnie na podłożu jako warstwę główną.

Folia paroizolacyjna DiallMontaż głównej warstwy izolacyjnej

Po szczelnym ułożeniu dylatacji obwodowej możemy przystąpić do ułożenia na podkładzie betonowym płyt z wełny mineralnej. Dokonujemy tego tak, aby wszystkie kolejne elementy układane obok siebie, dokładnie stykały się ze sobą. Płyty powinny być szczelnie dosunięte zarówno do siebie, jak i do pasów tworzących dylatację obwodową. W razie konieczności docinamy płyty na wymiar, tak by uzupełnić szczelnie brakującą przestrzeń – przy docinaniu warto pozostawić 1-2 cm nadmiaru.

Montaż folii paroizolacyjnej

Ostatnim etapem montażu izolacji akustycznej przed wylaniem właściwego podkładu jest zabezpieczenie ułożonej wełny mineralnej folią paroizolacyjną. Folię układamy bezpośrednio na dylatacji obwodowej oraz głównej warstwie izolacji, nakładając kolejne jej fragmenty na siebie, tak aby szczelnie pokryły całą powierzchnię podłogi. Na tak przygotowanej izolacji akustycznej możemy wykonać wylewkę podłogową.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać montaż izolacji akustycznej na podkładzie betonowym?