Przejdź do następnych akapitów:
- Uszkodzona elewacja – kiedy naprawa jest niezbędna?
- Jak naprawić ubytki w elewacji? Praktyczne porady
- Uszkodzona elewacja – przyczyny powstawania ubytków
Uszkodzona elewacja – kiedy naprawa jest niezbędna?
Naprawa dziury w elewacji może obejmować zarówno wierzchnią warstwę, jak i sięgać głębiej – do warstwy termoizolacyjnej. W jakim momencie należy podjąć się naprawy uszkodzonej elewacji? Tak naprawdę jak najszybciej, ponieważ odwlekanie tego procesu może skutkować powiększaniem się uszkodzenia. Im większy ubytek, tym bardziej skomplikowany i droższy koszt naprawy.
Przeszkodę może stanowić deszczowa pogoda. Naprawę zaplanuj na pogodny dzień, gdy temperatura oscyluje między 5 a 25 stopni. Należy pracować na suchej powierzchni, aby za kilka miesięcy problem nie powrócił.
Jak naprawić ubytki w elewacji? Praktyczne porady
Uszkodzona elewacja to hasło bardzo ogólne. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić ubytki w elewacji, musisz wiedzieć, z czego jest ona wykonana i jak głęboki jest ubytek. Załóżmy, że sięga on nawet warstwy termoizolacyjnej. Jak wygląda odbudowa elewacji, gdy zrobi się dziura w styropianie? Naprawa takiego ubytku to kilka kroków, z którymi powinien sobie poradzić nie tylko fachowiec. Przedstawimy ją krok po kroku, abyś z łatwością znalazł etap, od którego musisz zacząć naprawę.
-
Wytnij uszkodzony fragment
Dogłębnie uszkodzona elewacja wymaga przede wszystkim wycięcia jej fragmentu wraz z poszczególnymi warstwami. Użyj do tego nożyka z wymiennymi ostrzami. Wokół wyciętego fragmentu usuń również kilkucentymetrowy pas tynku. Otwór oraz miejsce po tynku oczyść z pyłu i resztek styropianu za pomocą miękkiego pędzelka.
-
Uzupełnij warstwę ociepleniową
W miejsce wyciętego fragmentu dopasuj styropian o takich samych wymiarach i parametrach. Do wklejenia użyj kleju poliuretanowego, pamiętając jednocześnie o wypełnieniu szczelin. Pozostaw naprawiane miejsce, aby wyschło.
-
Przygotuj powierzchnię pod wklejenie siatki zbrojącej
Gdy klej wyschnie, usuń nadmiar za pomocą nożyka. Przetrzyj naprawiane miejsce, aby wyrównać je z powierzchnią. Siatka zbrojąca, którą będziesz wklejać, musi mieć wymiary obejmujące przestrzeń po usuniętym tynku. Dotnij ją precyzyjnie. Zanim ją wkleisz, oklej naprawiany fragment elewacji taśmą tynkarską i zagruntuj.
-
Wklej siatkę zbrojącą
Gdy grunt wyschnie, nanieś na naprawiany fragment klej przeznaczony do warstwy zbrojącej. Za pomocą pacy zębatej nanieś zaprawę na styropian, a następnie wklej przygotowaną wcześniej siatkę. Póki klej jest świeży, usuń taśmę tynkarską.
-
Zagruntuj powierzchnię
Gdy klej dobrze wyschnie, ponownie oklej naprawiany fragment taśmą tynkarską. Teraz czas na nałożenie podkładu pod tynk. Ma on za zadanie zwiększyć chłonność powierzchni. Rodzaj podkładu dobierz do rodzaju tynku.
-
Zatynkuj ścianę
Przed Tobą ostatni etap pracy, czyli tynkowanie. Użyty tynk powinien mieć nie tylko ten sam kolor, co poprzedni, ale również być tego samego rodzaju i mieć taką samą gramaturę. Tylko dzięki temu finalnie nie będzie widać różnicy pomiędzy nową a starą warstwą. Na koniec usuń taśmę tynkarską i jeśli trzeba pędzelkiem popraw łączenie poszczególnych fragmentów.
Produkty na tej stronie
Uszkodzona elewacja – przyczyny powstawania ubytków
Uszkodzenia elewacji mogą wynikać z wieku budowli, błędów konstrukcyjnych lub czynników zewnętrznych. Części z nich da się zapobiec na etapie budowy, a w przypadku starych budynków za pomocą właściwie wykonanej modernizacji.
Warto wiedzieć nie tylko, jak naprawić dziurę w elewacji, ale również znać przyczyny powstawania takich uszkodzeń. Poznaj najczęściej występujące problemy i dowiedz się, czy możesz im zapobiec.
-
Purchle z farby
Purchle to nic innego jak bąble, które tworzą się z farby lub tynku i powodują odpadanie warstwy zewnętrznej budynku. Na pierwszy rzut oka jasne jest, że są to zmiany, które psują estetykę. Wynikają z długotrwałego i stałego zawilgocenia elewacji, a w efekcie mogą prowadzić do głębszych uszkodzeń murów. Purchle najczęściej powstają z powodu nieprawidłowego montażu rynien lub ich zablokowania. W konsekwencji woda nie ścieka rynną w dół, ale przelewa się przez nią i spływa po elewacji.
Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim należy dbać o regularne oczyszczanie rynien, aby nie zapchały ich liście i gałęzie. Jeśli rynny są na bieżąco czyszczone i konserwowane, należy ocenić, czy ich montaż został wykonany prawidłowo pod względem wysokości i odległości od ścian.
Warto wiedzieć, że czasami przyczyną powstawania purchli i odpadania warstwy tynku jest użycie słabej jakości materiałów. Przy remoncie warto zainwestować w wysokojakościową zaprawę tynkarską oraz farbę.
-
Rysy i pęknięcia na styku ścian
Każdy budynek przez lata pracuje i osiada, a jego poszczególne elementy na siebie oddziałują. Niezależnie czy jest to stara kamienica, czy nowe budownictwo, na styku ścian mogą powstawać rysy i pęknięcia. Temu problemowi zapobiega się na etapie budowy, wykonując właściwą dylatację lub zbrojenie.
-
Pęknięcia przy otworach okiennych i drzwiowych
Tego rodzaju pęknięcia powstają przede wszystkim z uwagi na ruchy budynku lub błędy konstrukcyjne. Zarówno jednym, jak i drugim ciężko jest zapobiec. Warto również wiedzieć, że uszkodzenia elewacji z powodu osiadania budynku mogą powracać, dopóki proces ten się nie zakończy. Stan pęknięć należy oczywiście kontrolować, zbyt głębokie mogą wymagać interwencji fachowców.
-
Pęknięcia elewacji w górnej części budynku
Uszkodzona elewacja pod dachem może zwiastować dość poważne problemy związane z termoregulacją. Najczęściej pęknięcia ta są następstwem źle wykonanym ociepleniem stropodachu. W efekcie napiera on na konstrukcję ścian i powoduje ich pękanie. Zapobieganie takim sytuacjom polega zatem na prawidłowym wykonaniu prac budowlanych.