Produkty

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Z wilgocią można walczyć – do tego zagadnienia możemy podejść na wiele sposobów – ale też dom przed jej szkodliwym działaniem można odpowiednio zabezpieczyć. Jedną z tych metod już opisywaliśmy (drenaż opaskowy), tutaj natomiast skupimy się na innych popularnych sposobach zabezpieczania się. Od czego zacząć?

skutki wilgociDom opiera się na fundamentach i aby ograniczyć rozwój wilgoci oraz wszelkich niebezpieczeństw z tym związanych, bez dwóch zdań musimy mieć pewność, że fundamenty zostaną odpowiednio wykonane. Proces przenikania wody z wód gruntowych czy też opadów atmosferycznych jest o tyle groźny, że na bieżąco niemal niezauważalny.

Najpierw zobaczmy, jakie szkody może spowodować ciągły kontakt murów z wodą:

- mur niszczeje ze względu na ciągły kontakt z zamarzającą i topniejącą wodą;

- wilgoć osłabia izolację cieplną, przez co za rachunki płacimy więcej, niż powinniśmy;

- wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co może mieć fatalny wpływ na zdrowie domowników;

- wilgoć sprawia, że od ściany odpada tynk;

- w okresie wiosenno-jesiennym wzmożone opady mogą powodować podtopienie piwnic;

Fundament to… dobre fundamenty!

Plan działań i harmonogram prac rzadko kiedy jest układany tylko po to, żeby w razie konieczności komuś taki dokument pokazać. Kolejność wykonywania pewnych etapów jest tu bowiem kluczem – oczywiście dużo tutaj zależy od konkretnego projektu, ale zwyczajowo najpierw wykonuje się izolację poziomą, następnie osusza się zawilgocone ściany fundamentowe, by wreszcie wykonać izolację pionową. Co w sytuacji, w której poziom wód gruntowych przewyższa poziom ław fundamentowych? Pomoże nam wykonanie wspomnianego już drenażu opaskowego, o którym przeczytamy tutaj.

Izolacja pozioma

Izolację poziomą wykonuje się między ławami fundamentowymi a ścianami (lub też między ścianami parteru a ścianami fundamentu). Jej funkcją jest zapobiegać podciąganiu wody oraz wytworzyć warstwę poślizgową dla ścian. Łączenia między ławami a fundamentami oraz między fundamentami a ścianami parteru nie powinny być trwałe – w przeciwnym razie podczas osiadania budynku mogą pojawić się pęknięcia na ścianach. Żeby zminimalizować to ryzyko, wykonuje się warstwę poślizgową.

Izolację poziomą można wykonać na nowo, niemniej jest to bardzo kosztowna operacja – w tym celu odsłonić należy ławę fundamentową aż do głębokości 15 centymetrów poniżej wierzchu ławy. Przed rozpoczęciem prac należy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę, a całość musi zostać wykonana pod okiem upoważnionej do tego osoby.

Izolacja pionowawodoszczelna membrama bitumiczna

Izolacja pionowa jest niezwykle istotna w budynkach z piwnicą – jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że pomieszczenie piwniczne prędzej czy później stanie pod wodą. Żeby wykonać izolację pionową, potrzebny nam będzie tynk wodoszczelny, jednocześnie wyrównujący i uszczelniający powierzchnię oraz masy bitumiczne w postaci półpłynnej; ich zadaniem jest wytworzyć elastyczną powłokę. Żeby jednak tego typu izolację wykonać, ścianę należy odpowiednio przygotować.

Czy przed naprawą, czy przed wykonaniem izolacji pionowej wilgotne ściany fundamentowe trzeba dokładnie wysuszyć. Aby operacja została przeprowadzona tak jak należy, ze ścian musimy usunąć wszelkie pozostałości po poprzednich izolacjach czy też zaprawach tynkarskich.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Przerwy w budowie – o czym powinniśmy pamiętać?

 Przerwy w budowie – o czym powinniśmy pamiętać?
Stosowanie tradycyjnej techniki budowlanej czy używanie typowych materiałów przy budowie domu wymaga wprowadzenia szeregu przerw technologicznych. W t...
Czytaj więcej

Charakterystyka paroizolacji aktywnej

Charakterystyka paroizolacji aktywnej
Paroizolacja aktywna to bez wątpienia jeden z najbardziej innowacyjnych produktów dostępnych na rynku, które są elementami składowymi dachu. Tego rodz...
Czytaj więcej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej
Folia paroizolacyjna jest materiałem, którym należy pokryć ocieplenie dachu bądź ścian budynku. Zabezpiecza ona przed rozwojem pleśni i grzyb&o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?