Produkty

Koszt ogrzewania a ocieplanie budynku

Koszt ogrzewania a ocieplanie budynku

Likwidacja wszystkich nieszczelności i zimnych miejsc (tzw. mostków cieplnych) to podstawa do tego, by nasz dom był ciepły i tani w eksploatacji. Na wysoki komfort życia domowników pracuje cały budynek, a nie jak uważają niektórzy - tylko jedno pomieszczenie. Aby zatem lepiej ogrzać całą powierzchnię domu, należy zadbać o to, by w miarę możliwości maksymalnie ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrz przez podłogę, ściany oraz dach.

piana izolacyjnaJak ocieplenie domu w praktyce przekłada się na koszty ogrzewania?

Kiedy nasz dom nie ma właściwej izolacji termicznej podkręcamy ogrzewanie na najwyższe obroty. Wówczas tylko wtedy możemy sobie zapewnić komfortowe warunki do przebywania  w domu. Oczywiście rośnie wówczas zużycie opału, a wraz z nim koszty ogrzewania. Teoretycznie są dwa wyjścia z takiej sytuacji: albo zmienimy całą instalację grzewczą (co i tak może nie dać nam zadowalających wyników) albo pomyśleć o solidnym ociepleniu.

Czy wiesz, które elementy twojego domu muszą być ocieplone?

Przede wszystkim podłoga na gruncie, część naszych ścian fundamentowych oraz całe ściany zewnętrzne. Nie powinniśmy zapomnieć także o stolarce okiennej i drzwiowej.  Zanim jednak podejmiemy prace mające na celu usprawnienie termoizolacji, koniecznie skupmy się na naprawie zniszczeń, jakim mogły ulec np. niektóre drewniane elementy dachu.

wełna izolacyjna castoramaKrok pierwszy ocieplenia budynku - ustalenie stanu izolacji

Tutaj świetnie się sprawdza metoda termowizyjna. Polega ona na rejestracji rozkładu temperatur na powierzchni elewacji. Zdjęcia wykonywane przy pomocy kamery termowizyjnej pokazują nam najcieplejsze, dobrze zaizolowane miejsca oznaczone na czerwono oraz najzimniejsze, pozbawione izolacji – na niebiesko. Badanie termowizyjne wykonuje się dwa razy: przed ociepleniem budynku, co pozwoli ustalić zakres prac i koszt inwestycji, oraz po zakończeniu prac – dla sprawdzenia jakości i skuteczności termoizolacji.

Jak ocieplenie ścian przełoży się na koszt ogrzewania?

Dobre ocieplenie budynku może zapobiec ucieczce nawet 20-35% energii wytworzonej przez system ogrzewania, biorąc pod uwagę, że ocieplimy dach, ściany zewnętrzne oraz podłogę.

Wybieramy materiał izolacyjny!

Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę, materiał z którego zbudowane są ściany oraz dach, a także podłogi. Popularne materiały izolacyjne to wełna mineralna i styropian, z czego wełna służy raczej do ocieplania dachów, z kolei styropian do ścian zewnętrznych. Niewątpliwą zaletą wełny mineralnej jest odporność na wysoką temperaturę i ogień. Styropian z kolei wciąż pozostaje materiałem znacznie tańszym.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ociepleniu garażu
Powodów, dla których warto ocieplić garaż, jest co najmniej kilka. Nie od dziś wiadomo, że wsiadanie do mocno wychłodzonego auta nie należy do najprzy...
Czytaj więcej

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku

Montaż płyt klimatycznych – krok po kroku
Płyty klimatyczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ocieplenia budynku od zewnątrz. Montowane są wewnątrz pomieszczeń, nadają się zarówno do b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Koszt ogrzewania a ocieplanie budynku