Produkty

Metody osuszania elewacji

Metody osuszania elewacji

Zawilgocenia przegród budowlanych i elewacji są najczęstszą przyczyną powstawania korozji biologicznej. W poniższym tekście opisujemy najpopularniejsze metody osuszania stropów budynków, dzięki którym możemy się pozbyć tego problemu.

Przyczyny zawilgocenia:

- brak odpowiedniej izolacji bądź jej przerwanie,
- podtopienia i powodzie,
- nieszczelne rynny,
Elewacja budynku- nieczynne przewody kominowe,
- zbyt cienkie ściany,
- przeciek instalacji wodnej,
- błędny dobór materiałów konstrukcyjnych,
- klimat,
- kondensacja pary wodnej w rurach.

Tego rodzaju problemy niosą za sobą zagrożenia. Korozja biologiczna prowadzi do obniżenia trwałości konstrukcji budynku a także do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców. Dodatkowym aspektem jest także utrata ciepła i zmniejszenie komfortu przebywania wewnątrz pomieszczeń. Istnieje kilka metod, które pozwalają pozbyć się tego problemu.

Sposoby osuszania elewacji

Nagrzewanie – metoda przeprowadzana jest za pomocą specjalnych nagrzewnic, które umieszcza się przy murze. Ogrzewają one powietrze do temperatury do 50 do 250 stopni Celsjusza, co w konsekwencji powoduje odparowanie wilgoci. Wadą tej metody jest jej powierzchowny skutek, bowiem ciepło nie dociera do cząsteczek wody uwięzionych w wewnętrznych partiach muru. Nawet zastosowanie nagrzewania poprzez wwiercenie otworów powoduje, że nieznaczna część materiału wodnego pozostaje wewnątrz. Podczas stosowania nagrzewnic należy zwracać uwagę na temperaturę otoczenia, gdyż zbyt wysoka może doprowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrz muru, czego skutkiem może być jego zniszczenie.

Absorpcja – rozwiązanie absorpcyjne przeprowadza się za pomocą specjalnych urządzeń odwadniających elewacje z zastosowaniem środków takich jak żele Folia izolacyjna do ściansilikonowe, chlorek kitu lub krzemionka. Urządzenie przepuszcza wilgotne powietrze, a następnie podgrzewa je. Cząsteczki wody zostają związane w preparacie wewnątrz maszyny. Suche powietrze wraca do muru i przejmuje z niego wilgoć. Cały proces powtarzany jest aż do całkowitego osuszenia elewacji.

Mikrofale – ten sposób przypomina działanie kuchenki mikrofalowej. Mikrofale wnikają w strukturę muru i podgrzewając go. Woda zostaje zamieniona w parę, po czym ulatnia się na zewnątrz, skąd jest usuwana przez wentylator. Ta metoda jest wysoce skuteczna, bowiem fale docierają aż do najgłębszych warstw elewacji. Wadą tego rodzaju technologii jest szkodliwość wspomnianych fal dla organizmów żywych, dlatego podczas wykonywania zabiegu należy się stosować do ścisłe określonych zasad, a budynek musi być zabezpieczony i opuszczony.

Osuszanie higroskopijne – ta procedura polega na umieszczeniu wewnątrz wywierconych otworów saszetek z substancją higroskopijną, której właściwości polegają na sorpcji wody. Woreczki wymienia się po upływie miesiąca. Po zakończeniu osuszania otwory można zalać tynkiem lub innym utwardzaczem.

Data publikacji: 11.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?
Spośród urządzeń grzewczych, które zdolne są do zwiększenia temperatury dużych powierzchni i w krótkim czasie, szczególnie popularne są nagrzewnice. P...
Czytaj więcej

Typy ogrzewaczy tarasowych

Typy ogrzewaczy tarasowych
Posiadanie własnego tarasu gwarantuje nam możliwość relaksu i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu bez konieczności oddalania się od domu. Aby ...
Czytaj więcej

Jak dogrzać garaż?

Jak dogrzać garaż?
Garaż jest miejscem wykorzystywanym o każdej porze roku. Ponieważ jednak często jest pomieszczeniem nieogrzewanym, korzystanie z niego – na przy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Metody osuszania elewacji