Produkty

Przegrody zewnętrzne, czyli krok w stronę energooszczędności

Przegrody zewnętrzne, czyli krok w stronę energooszczędności

Przez zastosowanie odpowiednich przegród zewnętrznych skutecznie zabezpieczymy naszą posesję przed zbytnią utratą ciepła, co przełoży się zarówno na komfort mieszkania, jak i na znaczną oszczędność. 

przegrody zewnętrzneDlaczego warto?

Przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dach, podłoga i okna, stanowią barierę pozwalającą utrzymać odpowiednią temperaturę w domu - dlatego tak ważne są przy tworzeniu projektów energooszczędnych domów. Nowoczesne budynki powinny być co najmniej energooszczędne, a najlepiej – pasywne. Przydatne staje się w nich ograniczanie strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. We wszystkich zewnętrznych przegrodach budynku należy zadbać o ciągłość izolacji cieplnej i o powłoki zapewniające szczelność. Ważne są ściany, dachy i przegrody podziemne, żeby współczynnik przenikania ciepła U wynosił od 0,15 do 0,20 W/(m² · K), a dla okien i drzwi U = 0,8 – 1,00 W/(m² · K).

Ściany a energooszczędność

Głównymi zadaniami ścian zewnętrznych domu są: ochrona przed warunkami atmosferycznymi, odgrodzenie domu i zapewnienie bezpieczeństwa. Ale równie ważne są właściwości techniczne tych przegród wpływające na komfort życia i koszty eksploatacyjne budynku. W Polsce wciąż bardzo popularne są ściany murowane, gdyż są stosunkowo tanie i łatwe w montażu i konserwacji. Spośród nich najbardziej energooszczędne są ściany kilkuwarstwowe. Rozróżniamy:

Ściany trójwarstwowe, najbardziej efektywne w kwestii energooszczędności. Najlepiej, żeby ich wewnętrzna warstwa nośna (o grubości ok. 18-20 cm) była wykonana z bloczków wapienno-piaskowych, pustaków ceramicznych lub relatywnie ciężkiego betonu komórkowego. Powinno to zapewnić wytrzymałość, szczelność, akumulacyjność cieplną oraz izolacyjność akustyczną. Następna jest warstwa izolacji termicznej – ze styropianu lub płyt wełny mineralnej o grubości 15-20 cm. Kolejna – warstwa osłonowa o grubości 8-12 cm z cegieł klinkierowych, wapienno-piaskowych, betonowych lub ceramicznych, zapewnia ona dobry wygląd zewnętrzny, trwałość i dodatkową izolacyjność akustyczną.

Ściany dwuwarstwowe, nieco cieńsze od poprzednich, przy tym mniej trwałe i  bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wewnętrzne ściany nośne zbudowane są z podobnych materiałów jak trójwarstwowe, ale o nieco większej grubości, wynoszącej około 24-29 cm. Warstwę izolacji termicznej stanowi najczęściej styropian chroniony siatką z włókna szklanego i tynk cienkowarstwowy. Jako warstwę osłonową i wykończeniową można stosować deski i siding winylowy.

Ściany jednowarstwowe – z niezbędną wkładką termoizolacyjną. Montuje się je z keramzytowych pustaków, w których przestrzenie powietrzne wypełnione są kształtką styropianową. Grubość ściany to 31-36 cm, ale jej współczynnik przenikania ciepła U wynosi zaledwie 0,19 W/(m² · K). Wewnętrzna warstwa keramzytobetonu jest pogrubiona w celu zyskania większej akumulacyjności cieplnej oraz umożliwienia wieszania na ścianach cięższych rzeczy. Przy tego typu ścianach stosowane są systemowe rozwiązania naroży, otworów okiennych, drzwiowych, nadproży czy wieńców, przez co unika się strat ciepła.

Dachy a energooszczędność

Dach zwieńcza i usztywnia budowlę, chroni dom, ale powinien także zapewnić dużą izolacyjność termiczną i akustyczną. Powinien być lekki, najlepiej kilkuwarstwowy. Pokrycie dachu powinno być szczelne i trwałe. Materiały na pokrycie mogą być rożne – dobrą izolacyjność akustyczną uzyskamy np. dzięki 40 cm warstwie trzciny, można użyć także gontów lub wiórów drewnianych lecz są łatwopalne. Dachówki uniwersalne są znacznie bardziej odporne, ale przy tym bardzo ciężkie. Za to pokrycia z blachy są lekkie i trwałe, ale z kolei nie tłumią odgłosów np. deszczu. Papy asfaltowe sprawdzą się na dachach płaskich, nie będą jednak wyglądać zbyt estetyczne na innych konstrukcjach.

Izolacja termiczna dachu najczęściej wykonywana jest z wełny mineralnej, układanej w 2 lub 3 warstwach. Dla zapewnienia energooszczędności zalecana jest łączna grubość wełny 20-25 cm. Wełna mineralna także tłumi hałas, jest niepalna i sprężysta. Jest jednak wrażliwa na zawilgocenie i wiatr, przez co musi być dodatkowo chroniona folią polietylenową, najlepiej z warstwą metalu np. aluminium.

Energooszczędne okna i drzwi

Izolacyjność termiczna okien i drzwi jest kilkakrotnie gorsza od ścian czy dachu. W domach energooszczędnych powinniśmy użyć elementów o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła, najlepiej  U< 0,8. Jedynie okna od nasłonecznionej południowej strony okresowo mogą nas zasilać w energię, a usytuowane po innych stronach generalnie przynoszą straty cieplne. Przy stolarce o gorszych parametrach termicznych należy starać się ograniczać ilość i wielkość okien i zewnętrznych drzwi. Warto zastosować wiele okien nieotwieranych, które zwykle są znacznie szczelniejsze. Można też rozważyć zakup okien z szybami dwukomorowymi o współczynniku U = 0,6.pustak ceramiczny

Przegrody podziemne

W energooszczędnych budynkach powinniśmy dbać zarówno o ściany i dach, ale także o przegrody podziemne – czyli ściany fundamentowe, podłogi na gruncie lub płyty fundamentowe. Powinny one mieć dużą wytrzymałość i trwałość, gdyż przenoszą wszelkie stałe i zmienne obciążenia. Do ich budowy najlepiej nadają się wyroby pełne, pozbawione powietrznych pustek. Najlepiej, żeby przegrody podziemne były również tworzone z wielu warstw. Jednocześnie powinny być one nienasiąkliwe i mrozoodporne oraz oczywiście termoizolacyjne. Konieczna jest na nich powłoka hydroizolacyjna.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Funkcje i rodzaje kołnierzy uszczelniających do okien dachowych

Funkcje i rodzaje kołnierzy uszczelniających do okien dachowych
Kołnierze uszczelniające pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji okna dachowego. Omawiamy rodzaje kołnierzy uszczelniających okien połaciowych, dzie...
Czytaj więcej

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przegrody zewnętrzne, czyli krok w stronę energooszczędności