Produkty

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k

Do wykonania narożników ścian powszechnie wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Materiał ten – pomimo wysokiej praktyczności – jest także narażony na częste uszkodzenia. Dlatego podczas domowych prac wykończeniowych warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich elementów zabezpieczających, które pozwolą stworzyć trwałe konstrukcje, które posłużą na lata.

zabazpieczenie narożnikówSolidnym materiałem wykończeniowym, przeznaczonym do stabilizowania wewnętrznych systemów zabudowań są narożniki aluminiowe. Poprzez dobór właściwego modelu uzyskasz prostą ścianę i tym samym wpłyniesz na estetykę domowych powierzchni. Narożnik aluminiowy stanowi ochronę dla odstających fragmentów ściany, skutecznie chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz obijaniem. Jak wskazuje nazwa – został wykonany z aluminium, co świadczy o jego wysokiej odporności na uszkodzenia. Ponadto jest odporny na korodowanie, dlatego nie traci swych właściwości, pomimo styczności z wilgotnym otoczeniem. Odpowiednio wykonane otwory na ściance narożnika zapewniają solidne połączenie z płytą gipsowo-kartonową. Prosta budowa elementu umożliwia szybki montaż – idealnie zespalają się z narożami pod kątem 90 stopni.

Podstawowym krokiem podczas montażu narożników aluminiowych jest przygotowanie odpowiednich materiałów – gipsu szpachlowego(może być w formie proszkowej lub też jako gotowa masa ), pracy oraz nożyc do blachy, przy zastosowaniu których należy skrócić narożnik do pożądanych wymiarów. Prawidłowo wykonaną zaprawę wystarczy równomiernie rozprowadzić wzdłuż naroży i następnie przymocować narożniki w przystosowanych do tego miejscach. Narożniki są właściwie osadzone, jeżeli spod ich powierzchni zaczyna wydostawać się gips – świadczy to o wyeliminowaniu ryzyka powstania pustek powietrza pod elementami. Czynność tą należy wykonać w krótkim czasie, tak, aby zapobiec związaniu gipsu.

profil CastoramaDla uzyskania gładkiej powierzchni warto pamiętać o natychmiastowym rozciągnięciu gipsu, który podczas dociskania elementu wydostał się przez otwory. Po zakończeniu tych czynności następnym i równie ważnym krokiem jest sprawdzenie położenia – przy użyciu poziomicy warto zmierzyć, czy uzyskaliśmy odpowiedni pion oraz poziom łączenia elementów. Dla idealnego wygładzenia powierzchni warto również sięgnąć po papier ścierny.

Po wyschnięciu powierzchni można przystąpić do wykańczania ściany. Tak przygotowana struktura jest przystosowana do pokrycia zarówno farbą, jak i tapetą. Należy jednak pamiętać o zapoznaniu się z wytycznymi producenta materiału – może on zalecać uprzednie utworzenie warstwy gruntowej.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż
Bez odpowiednich akcesoriów prawidłowe położenie warstwy termoizolacyjnej oraz jej estetyczne wykończenie nie byłoby możliwe. Mowa tutaj przede wszyst...
Czytaj więcej

Prawidłowy montaż listwy cokołowej

Prawidłowy montaż listwy cokołowej
Listwa cokołowa to element, który montowany jest w dolnej części ścian zewnętrznych. Wyznacza ona odpowiedni poziom dla układanych na niej materiałach...
Czytaj więcej

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki

Jak łatwo naprawić stłuczone narożniki
O uszkodzenia mechaniczne ścian bardzo łatwo, a nawet małe uszkodzenia są w tych kluczowych miejscach dość widoczne. Szczęśliwie usterki te można bard...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k