Produkty

Termomodernizacja budynku – co to jest i co obejmuje?

Termomodernizacja budynku – co to  jest i co obejmuje?

Termomodernizacja budynku to najskuteczniejsza metoda na zwiększenie efektywności energetycznej. Pozwala ona zaoszczędzić energię i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem budynku zimą lub chłodzeniem go latem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wchodzi w jej skład oraz kiedy warto się na to rozwiązanie zdecydować.

Przejdź do następnych akapitów:

Termomodernizacja budynku – co to jest?

Termomodernizacja budynku polega na wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych oraz modernizacji obiektu. Ma to na celu ograniczenie strat ciepła i sprowadzenie ich do bardzo niskiego poziomu. Efekt taki najczęściej pozwala uzyskać ocieplenie budynku oraz usprawnienie działania instalacji centralnego ogrzewania. Zanim rozpoczną się właściwe prace remontowe, konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Jest to dokument, w którym ujęte są wszystkie możliwe do zastosowania sposoby oszczędzania energii, takie jak: wymiana okien na bardziej szczelne, żarówek na energooszczędne lub instalacja paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Audyt energetyczny prezentuje projekt termomodernizacji, najkorzystniejszy pod względem oszczędności energii oraz kosztów. Przedstawia on i opisuje całkowity zakres prac, jakie należy wykonać w celu zminimalizowania strat cieplnych w całym budynku. Audyt taki przeprowadzić powinna uprawniona do tego osoba, czyli audytor lub doradca energetyczny. Muszą oni wykazać się wiedzą z zakresu budownictwa, instalacji elektrycznych oraz grzewczych i wentylacyjnych. Swobodnie poruszać się między najnowszymi technologiami i przepisami. Ich zadanie polega na zidentyfikowaniu problemów, jakie istnieją w budynku. Powinni także wskazać właściwą drogę optymalizacji, które zmniejszą zużycie energii bez uszczerbku dla komfortu użytkowników.

termomodernizacja-budynku

Co obejmuje termomodernizacja budynku?

Zarówno termoizolacja budynków wielorodzinnych, jak i domów jednorodzinnych składa się z podobnych elementów. Są to między innymi:

  • izolowanie ścian, stropów oraz dachów budynku nowoczesnymi materiałami;

  • wymiana okien i drzwi na modele energooszczędne;

  • modernizacja instalacji elektrycznej, czyli wymiana żarówek i świetlówek na energooszczędne, montaż fotokomórek, czy też czasowych wyłączników prądu;

  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii do zasilana instalacji budynku, takich jak  panele słoneczne, pompy ciepła i kolektory słoneczne;

  • modernizacja istniejących instalacji ogrzewania oraz podgrzewania wody.

Są to tylko niektóre ze stosowanych obecnie metod termomodernizacji. Końcowa lista rozwiązań zależy od wieku budynku, jego konstrukcji oraz tego jakie metody ograniczenia utraty ciepła, zostały w nim wcześniej zastosowane. Wpływ na to, co obejmuje termomodernizacja budynku, ma także jego przeznaczenie. W przypadku budynków mieszkalnych lub takich, w których często przebywają ludzie, zazwyczaj stosuje się skuteczniejsze metody niż w przypadku magazynów czy hali produkcyjnych. Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie, gdyż w grę wchodzi bardzo dużo czynników.

Wszystkie zalecenia audytora znajdą się w stworzonej przez niego analizie. Właściciel budynku lub inwestor powinni się z nią zapoznać. Remont budynku powinien być przeprowadzony zgodnie ze wskazówkami audytora przez profesjonalne firmy zajmujące się tego rodzaju zleceniami. Zlecając im to zadanie, będziesz miał pewność, że termomodernizacja budynku zostanie przeprowadzona fachowo oraz prawidłowo.

termomodernizacja-budynku

Termomodernizacja domu – kiedy warto ją przeprowadzić? 

W przypadku domów jednorodzinnych warto pomyśleć o termomodernizacji domu, gdy rachunki za ogrzewanie są wysokie, a sam budynek nie posiada nowoczesnej izolacji. W takim przypadku jego ocieplenie przyniesie najwięcej korzyści. Także, gdy w budynku są stare drewniane okna, warto pomyśleć o ich wymianie, gdyż one także przyczyniają się do dużej utraty ciepła. 

W wielu budynkach nadal znajdują się duże, ciężkie i niezbyt wydajne kaloryfery żeliwne. Z biegiem lat tracą one swoją skuteczność, dlatego też, jeżeli  zauważysz kłopoty związane z ich funkcjonowaniem, może to być sygnał, iż potrzebna jest termomodernizacja budynku. 2022 rok to dobry czas na taką inwestycję, gdyż w ramach programu Czyste powietrze istnieje możliwość uzyskania rządowego dofinansowania. Wysokość dotacji to nawet 69 tys. złotych, a w porównaniu z latami poprzednimi zasady udzielania dofinansowania zostały znacznie uproszczone. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem takiej inwestycji, teraz jest na to najlepszy moment. 

Gdy zdecydujesz się na taki krok, zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne materiały budowlane oraz sprzęt i narzędzia. Z pewnością pomogą Ci one w wykonaniu łatwiejszych prac, a resztą zajmą się wyspecjalizowane firmy. Wiosna oraz lato to idealny czas na tego rodzaju roboty, gdyż wysoka temperatura na zewnątrz i słoneczna pogoda, sprawiają, że ocieplenie domu od zewnątrz przebiega spranie i bez problemów. Termomodernizacja domu pomoże Ci w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Termomodernizacja budynku – co to jest i co obejmuje?