Produkty

Termopiana – materiał do izolacji budynków

Termopiana – materiał do izolacji budynków

Styropian oraz wełnę zna już chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z tematem ocieplania zewnętrznych lub wewnętrznych ścian budynku. Obok tych dwóch bardzo tradycyjnych już materiałów, pojawiła się też trzecia ciekawa opcja – mianowicie termopiana, która, jak sama nazwa wskazuje, ma postać pianki.

Styropian oraz wełna mineralna do ocieplania budynków mają bardzo szerokie i ciekawe zastosowanie. Zalety termopiany są także niepodważalne. Przede wszystkim zwraca się tutaj uwagę na możliwość bardzo szybkiego docieplenia dużych powierzchni i w dodatku o różnej strukturze.

montaż izolacjiNieco bardziej wnikliwie – co to jest termopiana Produkt ten to stosunkowo nowatorskie rozwiązanie, które staje się perełką w zakresie termoizolacji oraz hydroizolacji. Powstała głównie dlatego, by ulepszyć i podnieść standardy w izolacji budynków, której poziom może sięgać nawet λ = 0,022 W/mK, czyli więcej niż w przypadku zastosowania pozostałych materiałów.

Z ciekawostek: termopianę bardzo łatwo jest rozróżnić od innych materiałów nie tylko po jej strukturze, ale również po kolorze. Z reguły ma bowiem barwę niebieską, zbliżoną do błękitnego nieba.

Jak powstaje? Informacja o tym nie jest dostępna do powszechnego obiegu, jest bowiem chroniona przez zgłoszenie do Urzędu Patentowego. Wiadomo jednak, że jej głównym składnikiem jest poliuretan.

Wełna izolacyjnaKolejną ciekawostką jest sposób nakładania termopiany. Na całej powierzchni wyściełanej termpianą nie powstają żadne spoiny oraz połączenia. Przy jej pomocy możemy ocieplać praktycznie każdy rodzaj powierzchni: beton, cegłę czy blachę.

Skąd łatwość w jej nakładaniu? Wpływ na to ma przede wszystkim konstrukcja termopiany. Piana jest wytryskiwana na daną powierzchnię. Nie trzeba martwić się o transport materiałów izolacyjnych, ani o odpowiednią ich ilość niezbędną do ocieplenia danej powierzchni. Przy sprzyjających warunkach możemy nią pokryć nawet do 1000 m2 w ciągu dnia.

Wielu fachowców uważa ponadto, że termopiana znacząco poprawia parametry cieplne budynku. W praktyce oznacza to tyle, że w ziemie płacimy za ogrzewanie mniej, a latem możemy się cieszyć delikatnie chłodnym wnętrzem.


Data publikacji: 10.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Termopiana – materiał do izolacji budynków