Produkty

Warto budować domy z podpiwniczeniem?

Warto budować domy z podpiwniczeniem?

Gdyby tak przespacerować się po współczesnych, nowych osiedlach domów jednorodzinnych, to szybko zauważymy pewną tendencję. Mianowicie coraz więcej budynków nie posiada podpiwniczenia. Dlaczego?

Nowe budownictwo bez piwnic to powoli trend, który swoje mocne przypieczętowanie ma przede wszystkim w znacznie niższych kosztach budowy. To jeden z najważniejszych aspektów, który przemawia do naszych portfeli. Jednakże w niektórych przypadkach dom bez piwnicy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy warto, a kiedy nie warto budować domu z podpiwniczeniem?

Zagospodarowane podpiwniczenieOpinia na temat konieczności budowania piwnicy wyraźnie się zmieniła, biorąc pod uwagę ostatnie poczynania inwestorów. Zmian w projektach należy upatrywać przede wszystkim we względach ekonomicznych. Konieczność budowania piwnicy to większe koszty. Aby jednak dobrze zadecydować o słuszności jednego lub drugiego rozwiązania – dom z piwnicą lub bez – konieczne byłoby także wzięcie pod uwagę potrzeb użytkowników przyszłego domu, wielkość działki, na której budynek powstanie, oraz ukształtowanie terenu. Niekiedy aspektem decydującym jest również zabudowa działek sąsiadujących bezpośrednio z naszą.

Kiedy z podpiwniczeniem, kiedy nie?

Niemały wpływ na konieczność budowy piwnicy ma poziom wody gruntowej. Jeśli nasz dom znajdować się będzie na terenach z glebą słabo przepuszczalną, gdzie zwykle po ulewnych deszczach stoi woda, konieczne będzie podniesienie budynku. Wówczas warto jakoś wykorzystać przestrzeń znajdującą się pod parterem.

Podpiwniczenie można też potraktować jako rodzaj izolacji gruntu. Jednakże przy użyciu odpowiednich materiałów izolacyjnych wysokiej jakości, problem ten zostaje szybko rozstrzygnięty.

Brykiet drzewnyZnowu powracając do dawniejszych technologii, wpływ na budowę piwnicy miał charakter ogrzewania, jakie zaplanujemy w domu. Dzisiaj nawet dwufunkcyjne kotły gazowe możemy zainstalować w kuchni lub w innych specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach. Na pewno nie trzeba więc urządzać kotłowni ani składu opału w piwnicy.

Z drugiej strony...

Podpiwniczenie ma jedną podstawową zaletę – znacząco wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej naszego domu. Dzięki temu zyskujemy miejsce zarówno gospodarcze, do składowania żywności, jak i techniczne – służące jako amatorski warsztat. Piwnica to zwykle miejsce o szerokiej funkcjonalności, to tam umieszczamy składzik, kotłownię kuchnię letnią, pomieszczenie na sprzęty, których używamy tylko od czasu do czasu.

Zwykle też przy domach bez piwnicy należy zwiększyć liczbę kondygnacji. Na parterze powinny się bowiem znajdować wszystkie pomieszczenia należące do strefy, z której codziennie korzystamy (korytarz, salon, kuchnia, WC oraz gabinet). Na pomieszczenia gospodarcze (o tym, jak zagospodarować piwnicę, przeczytasz tutaj) i techniczne na tej kondygnacji może już po prostu nie być miejsca.

Zatem budowa domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia, z parterem blisko ziemi, to zawsze przynajmniej trochę niższy koszt budowy domu. Wybierając takie rozwiązanie, należy się jednak zastanowić, czy nie oznacza ono niepotrzebnego ograniczania powierzchni pomieszczeń gospodarczych albo rezygnacji z ogrodu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Warto budować domy z podpiwniczeniem?