Zgodnie z projektem
Wszelkie prace związane z wykonaniem fundamentu powinny być zgodne z projektem danego budynku, a ten z kolei z rodzajem gruntu, jaki znajduje się na naszej działce. Tylko takie informacje pozwolą podjąć optymalne decyzje. Aby poznać uwarunkowania gruntowe naszego terenu, warto wykonać na nim badania geotechniczne – alternatywą może być też udostępnienie przez lokalną gminę map geo- lub hydrologicznych posesji. Projekt wykonania fundamentu powinien uwzględniać nośność gruntu, poziom wód gruntowych, głębokość strefy przemarzania oraz obciążenia, jakie będzie przenosił budynek. Pamiętajmy o tym, że formalne przystosowanie podłoża do prowadzenia robót betonowych powinno być potwierdzone wpisem w dzienniku budowy.
Etapy wykonania fundamentu:
1. Wytyczenie osi geometrycznych
2. Eliminacja humusu
3. Stworzenie warstw podkładowych
4. Wykonanie zbrojenia
5. Wylanie betonu
6. Pielęgnacja betonu
7. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej
8. Zasypanie fundamentów
Głębokość fundamentu
Jest ona uzależniona głównie od głębokości przemarzania gruntu. Ze względu na to, że w poszczególnych regionach Polski wielkość ta jest różna, przedział głębokości samego fundamentu waha się od 0,8 m do 1,4 m. Znaczna większość terenów zamyka się jednak w przedziale do 1 m. Głębokość większa niż 1 m występuje w najzimniejszych regionach północno-wschodnich. Płycej niż na 0,8 m (nawet do 50 cm) mogą zaś zostać osadzone fundamenty jedynie lekkich budynków znajdujących się na gruntach niewysadzinowych, które stanowią przede wszystkim piaski.
Wykonanie ścian fundamentowych
W tym przypadku możemy zastosować jeden z trzech popularnych sposobów. Pierwszym z nich są ściany murowane z cegły pełnej ceramicznej, bloczków betonowych lub keramzytobetonowych. Drugi to ściany tworzone z pustaków zasypowych, czyli bloczków betonowych lub keramzytobetonowych, które zalewane są betonem. Trzeci sposób polega na wylaniu betonu towarowego (tzw. ścian monolitycznych).