Produkty

Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać

Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać

Piła kabłąkowa to narzędzie, które przydaje się w każdym ogrodzie oraz warsztacie. Służy w głównej mierze do piłowania drewna, ale za jej pomocą przetniemy także elementy wykonane z metalu czy tworzywa sztucznego. Możliwości zastosowania piły kabłąkowej zleżą od rodzaju zamocowanego w niej brzeszczotu.

cięcie metalu brzeszczotemPiła kabłąkowa składa się dwóch podstawowych elementów: kabłąka, czyli ramy, oraz brzeszczotu – ostrza tnącego. Współczesne modele tego narzędzia są na tyle uniwersalne, że pozwalają na dowolne wymienianie brzeszczotów, dają więc możliwość pracy z różnymi materiałami. To głównie od surowca, który potrzebujemy przepiłować, będzie zależał wybór właściwego ostrza.

Wśród brzeszczotów, które zastosować możemy w pile kabłąkowej, znajdziemy przeznaczone do drewna, metalu oraz tworzywa sztucznego. W przypadku drewna możemy wyróżnić dodatkowo brzeszczoty przeznaczone do obróbki drewna mokrego oraz suchego.

Brzeszczoty do drewna to podstawowe ostrza, jakie znajdziemy w piłach kabłąkowych. Narzędzia to znajdują bowiem zastosowanie głównie w przypadku obróbki drewna czy w pracach ogrodowych. Dlatego na rynku znajdziemy kilka rodzajów akcesoriów tego typu przeznaczonych do łatwego przecinania drewna różnej jakości. Ostrza do drewna świeżego i mokrego charakteryzują się tzw. uzębieniem amerykańskim – poszczególne zęby oddzielone są od siebie widocznymi przerwami. Ostrza przeznaczone do cięcia drewna suchego mają natomiast prostą formę i rozłożone są symetrycznie. Mogą być także ułożone skośnie.

Aby piła kabłąkowa była przydatna także podczas prac hydraulicznych czy elektrycznych, warto zaopatrzyć się również w brzeszczot służący do przecinania metalu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że im więcej zębów będzie takie ostrze posiadało na 1 cal (czyli 25 mm), będzie się nadawało do cięcia tym cieńszych materiałów. Z kolei ostrza o mniejszej liczbie zębów pozwalają na efektywne przecinanie materiałów o większej średnicy.

brzeszczoty do piły kabłąkowejBrzeszczotami do piły w większości wypadków przetniemy również tworzywa sztuczne – nie musimy wiec zaopatrywać się w dodatkowe akcesoria.

Należy także pamiętać, że brzeszczot należy dopasować do posiadanego kabłąka, a dokładniej do jego rozmiarów. Na rynku znajdziemy bowiem piły kabłąkowe różnej wielkości – podobnie, jeśli chodzi o wymienne brzeszczoty. Ich wymiary mogą być podane w milimetrach lub calach, więc łatwo zaopatrzymy się w ostrza odpowiednie do naszej piły kabłąkowej.

Data publikacji: 05.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Brzeszczoty do pił oscylacyjnych

Brzeszczoty do pił oscylacyjnych
Piła oscylacyjna to praktyczne urządzenie, które dzięki odpowiednio dobranym końcówkom przyda się do wielu zadań warsztatowych i budowlanych. Do wybor...
Czytaj więcej

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?

Mikronarzędzia – kiedy po nie sięgnąć?
Mikronarzędzia pozwalają na wygodne wykonanie wielu prac wymagających szczególnej precyzji. Do czego możemy je wykorzystać i kiedy warto po nie sięgną...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać