Brzeszczot do piły kabłąkowej – jak go wybrać

Piła kabłąkowa to narzędzie, które przydaje się w każdym ogrodzie oraz warsztacie. Służy w głównej mierze do piłowania drewna, ale za jej pomocą przetniemy także elementy wykonane z metalu czy tworzywa sztucznego. Możliwości zastosowania piły kabłąkowej zleżą od rodzaju zamocowanego w niej brzeszczotu.

Piła kabłąkowa składa się dwóch podstawowych elementów: kabłąka, czyli ramy, oraz brzeszczotu – ostrza tnącego. Współczesne modele tego narzędzia są na tyle uniwersalne, że pozwalają na dowolne wymienianie brzeszczotów, dają więc możliwość pracy z różnymi materiałami. To głównie od surowca, który potrzebujemy przepiłować, będzie zależał wybór właściwego ostrza.

Wśród brzeszczotów, które zastosować możemy w pile kabłąkowej, znajdziemy przeznaczone do drewna, metalu oraz tworzywa sztucznego. W przypadku drewna możemy wyróżnić dodatkowo brzeszczoty przeznaczone do obróbki drewna mokrego oraz suchego.

Brzeszczoty do drewna to podstawowe ostrza, jakie znajdziemy w piłach kabłąkowych. Narzędzia to znajdują bowiem zastosowanie głównie w przypadku obróbki drewna czy w pracach ogrodowych. Dlatego na rynku znajdziemy kilka rodzajów akcesoriów tego typu przeznaczonych do łatwego przecinania drewna różnej jakości. Ostrza do drewna świeżego i mokrego charakteryzują się tzw. uzębieniem amerykańskim – poszczególne zęby oddzielone są od siebie widocznymi przerwami. Ostrza przeznaczone do cięcia drewna suchego mają natomiast prostą formę i rozłożone są symetrycznie. Mogą być także ułożone skośnie.

Aby piła kabłąkowa była przydatna także podczas prac hydraulicznych czy elektrycznych, warto zaopatrzyć się również w brzeszczot służący do przecinania metalu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że im więcej zębów będzie takie ostrze posiadało na 1 cal (czyli 25 mm), będzie się nadawało do cięcia tym cieńszych materiałów. Z kolei ostrza o mniejszej liczbie zębów pozwalają na efektywne przecinanie materiałów o większej średnicy.

ciecie-metalu-brzeszczotemciecie-metalu-brzeszczotemciecie-metalu-brzeszczotemciecie-metalu-brzeszczotem

Brzeszczotami do piły w większości wypadków przetniemy również tworzywa sztuczne – nie musimy wiec zaopatrywać się w dodatkowe akcesoria.

Należy także pamiętać, że brzeszczot należy dopasować do posiadanego kabłąka, a dokładniej do jego rozmiarów. Na rynku znajdziemy bowiem piły kabłąkowe różnej wielkości – podobnie, jeśli chodzi o wymienne brzeszczoty. Ich wymiary mogą być podane w milimetrach lub calach, więc łatwo zaopatrzymy się w ostrza odpowiednie do naszej piły kabłąkowej.

brzeszczoty-pila-ramkowabrzeszczoty-pila-ramkowabrzeszczoty-pila-ramkowabrzeszczoty-pila-ramkowa