Produkty

Jak wybrać otwornicę

 Jak wybrać otwornicę

Otwornica stanowi niezbędny element wyposażenia każdego fachowca specjalizującego się w remontach oraz szeroko pojętej branży budowlanej. Jest to bowiem akcesorium, za pomocą którego jesteśmy w stanie z łatwością obrobić nawet najtwardsze materiały, jak beton czy blacha oraz dostosować je do naszych potrzeb. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej do naszych celów otwornicy?

otwornica do drewna castoramaCzym jest otwornica?

Otwornica jest to jedno z akcesoriów, które stosuje się przy wykorzystaniu wiertarki, szlifierki lub innego urządzenia posiadającego możliwość wymiany stosowanych końcówek. Jest to narzędzie zakończone nożykami układającymi się w kształt koła, dzięki czemu z powodzeniem możemy je wykorzystać podczas tworzeniu otworów w materiałach budowlanych. Otwiera to przed nami możliwości swobodnego modyfikowania powierzchni naszych ścian, mebli, podłóg oraz innych elementów wymagających obróbki. Z jakimi rodzajami otwornic możemy się spotkać i do czego będą nam one przydatne?

Otwornica do drewna

Otwornica do drewna stosowana jest przede wszystkim w warsztatach stolarskich, gdzie podczas tworzenia mebli często konieczne jest wycinanie rozmaitych otworów. Narzędzie to przyda się również każdemu zapalonemu majsterkowiczowi, który samodzielnie wykonuje półki, krzesła oraz inne drewniane akcesoria do swojego mieszkania. Wiertło to ma cylindryczny kształt oraz jest wykonane z hartowanej stali narzędziowej – materiał ten znakomicie sprawdza się przy obróbce drewna, jednak może nas zawieść, kiedy zdecydujemy się na otwory w metalu lub betonie.

Otwornica do metalu

Jeśli decydujemy się na otwornicę, która ma nam służyć nie tylko do pracy w drewnie, powinniśmy zdecydować się na model wielofunkcyjny. Otwornica wykonana ze stali bimetalicznej będzie nie tylko z łatwością wykrawała otwory w deskach, lecz również umożliwi Ci pracę w blachach, jak również w płytach gipsowo-kartonowych. Płyty stanowią często wykończenie ścian w mieszkaniach, bowiem dzięki swojej otwornica castoramagładkiej powierzchni można je z łatwością pomalować, lub obłożyć kafelkami. Żeby jednak właściwie spełniały swoją funkcję, najpierw należy w nich najpierw wykonać otwory na puszki, na których zamontujemy gniazdka elektryczne – odpowiednia otwornica jest zatem niezbędna przy remontowaniu ścian w pomieszczeniach.

Otwornica do betonu

Każdy, kto choć raz samodzielnie remontował swoje mieszkanie wie, że wykonanie niektórych czynności bez otwornicy graniczy z cudem. Przykładem tego może być wykonywanie precyzyjnych otworów w glazurze, bez uszkodzenia struktury kafelka. Podobnie ciężko jest zamontować puszkę elektryczną w ścianie bez uprzednio przygotowanego otworu – z tymi zadaniami bez problemu poradzi sobie otwornica widiowa wyposażona w ząbki wykonane z węglików spiekanych. Umożliwi ona precyzyjną obróbkę twardych materiałów, jednocześnie nie powodując ich pękania i niszczenia.

Wybór odpowiedniej otwornicy zależy od czynności, jakie nią zamierzamy wykonywać. Jeśli poszukujemy narzędzia, które będzie się nam przydawało sporadycznie, wówczas powinniśmy wybrać model uniwersalny, który umożliwi nam obróbkę większości materiałów. Przy częstym użytkowaniu otwornicy do konkretnego celu warto natomiast zaopatrzyć się w sprzęt, który jest idealnie dostosowany do tworzenia otworów w wybranym materiale – drewnie, betonie lub metalu – gdyż zapewni nam długotrwałą wytrzymałość oraz znakomitą precyzję cięcia.

Data publikacji: 10.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?
Układanie płytek może nam sprawić nieco problemów. Trzeba bowiem dociąć płytkę do odpowiedniego wymiaru, wykonać w niej otwór pod kołek montażowy, wię...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, jakie będą nam potrzebne?

Akcesoria do wiertarek, jakie będą nam potrzebne?
Wiertarka jest praktycznym elektronarzędziem, które może się przydać w niemal każdym gospodarstwie domowym lub warsztacie. Jednak poza samym narzędzie...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie glazurnika

Niezbędne wyposażenie glazurnika
Aby szybko i sprawnie przeprowadzić prace glazurnicze, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który je ułatwi i przyspieszy – o czym warto pam...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać otwornicę