Produkty

Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi

Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi

Podejmując decyzję o zakupie wkrętarki, wiertarki, wyrzynarki czy innego mobilnego elektronarzędzia, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na zastosowany w nich akumulator. Obecnie możemy wyróżnić 3 rodzaje baterii zasilających – jakie to rodzaje i co warto o nich wiedzieć?

Akumulatory Li-Ion

To akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane zdecydowanie najczęściej w bezprzewodowych elektronarzędziach. Ma na to wpływ ich wygoda użytkowa oraz wydajność, które są znacznie lepsze niż w przypadku pozostałych akumulatorów. Nie posiadają efektu pamięci, co oznacza, że można je doładowywać w dowolnym Ładowarka do akumulatorkówmomencie, bez konieczności czekania na całkowite rozładowanie, a także całkowite naładowanie baterii, gdy jest ona podłączona do zasilania. Wykazują też dwukrotnie większą pojemność od akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd), co przekłada się na możliwość dwukrotnie dłuższej pracy na pełnej baterii. Ponadto, akumulatory litowo-jonowe są też lżejsze od swoich konkurentów. Do ich największych wad zaliczymy słabą odporność na pracę w niskich i wysokich temperaturach, co prowadzi do ich szybszego zużywania się. Zgodnie z teorią, mogą być one używane w zakresie od -20 do +50 stopni Celsjusza.

Akumulatory NiCd

To akumulatory niklowo-kadmowe, które obecnie wykorzystywane są w bezprzewodowych elektronarzędziach znacznie rzadziej, aczkolwiek wciąż funkcjonują na rynku. Powodem takiego stanu rzeczy jest specjalna dyrektywa Rady i Akumulatorki DiallParlamentu Europejskiego odnosząca się do „wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów przenośnych zawierających kadm, przeznaczonych do użytku w elektronarzędziach bezprzewodowych”. Do korzyści wynikających z zastosowania tego rodzaju baterii zaliczymy największą wadę akumulatorów litowo-jonowych, a mianowicie – możliwość pracy podczas bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperatur, które nie wpływają na jakość tego niezbędnego akcesorium. Zgodnie z teorią, mogą być one używane w zakresie temperatur od -40 do +60 stopni Celsjusza. Ich największą wadą jest tak zwany efekt pamięci – akumulatory niklowo-kadmowe muszą być całkowicie rozładowywane i tak samo naładowywane.

Akumulatory Ni-MH

To akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe, które są alternatywą dla baterii niklowo-kadmowych. Co ciekawe, posiadają lepsze od nich parametry – są lżejsze, bardziej ekologiczne i wykazują większą pojemność oraz mniejszy efekt pamięci. Mimo tego obecnie raczej nie uświadczymy ich w mobilnych elektronarzędziach. Głównie ze względu na bardzo krótką żywotność i szybkie rozładowywanie się. Dopuszczalny zakres temperatury pracy z tymi akumulatorami wynosi od -10 do +40 stopni Celsjusza.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?

Elektronarzędzia – z przewodem czy akumulatorem?
Dzięki elektronarzędziom każdy z nas poczuje talent majsterkowicza – ułatwiają czynności remontowe, pomagają rozwijać zainteresowania hobbystycz...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?
Narzędzia akumulatorowe są coraz częściej stosowane na naszym rynku. Ich największą zaletą jest brak kabla zasilającego, co znacznie poprawia wygodę i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje akumulatorów do elektronarzędzi