Założenie
W pojedynczym gospodarstwie domowym struktura zużywanej energii zależy w głównej mierze od sposobu ogrzewania. Jeżeli korzystamy z centralnego ogrzewania lub pieca, nasze główne wydatki to utrzymanie urządzeń elektrycznych i podgrzewanie wody. Jeśli jednak wodę podgrzewamy za pomocą elektrycznego bojlera, zapłacimy prawie dwukrotnie więcej niż korzystając z możliwości bezpośredniego spalania paliw. Wyliczenia firm energetycznych wskazują, że osoby mieszkające samodzielnie zużywają około 950 kWh (kilowatogodzin), co przelicza się na 620 złotych, zaś rodzina licząca 5 osób zużyje 2000 kWh i 210 złotych per capita.
W jaki sposób system oszczędzania energii miałby zmniejszyć powyższe koszty? Opiera się on na analizie zużycia prądu i włączaniu lub wyłączaniu zasilania w odpowiednim czasie. Dzięki temu urządzenia nie będą zużywać zbędnej energii, co zwolni nas z pamiętania o wyłączaniu telewizorów, sprzętu muzycznego i komputerów. Może nam się zdawać, że to mikroskopijne wydatki, jednak telewizor plazmowy z włącznikiem czasowym ustawiony w trybie „stand by” może zużywać nawet 25 W, co przekłada się na prawie 220 kWh rocznie. A taka ilość to już realny wydatek w gotówce.
Działanie
System zazwyczaj jest podłączany do skrzynki kontrolnej, a jego instalacja jest zadaniem dla fachowców, którzy mają doświadczenie w pracy z wysokimi napięciami. Lepiej nie wykonywać jej samodzielnie, ponieważ napięcie w sieci elektrycznej jest śmiertelnie niebezpiecznie.
Praca urządzenia jest sterowana zazwyczaj za pomocą umieszczonego w łatwo dostępnym miejscu panelu, na którym będziemy mogli ustawić odpowiedni tryb oszczędności. Niektóre urządzenia mają również bezprzewodowy dostęp do Internetu, a aplikacje w urządzeniach mobilnych pozwalają nam kontrolować zużycie prądu nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli zapomnimy o wyłączeniu żelazka lub pralki po wyjściu z domu i nie mamy możliwości szybkiego powrotu.
System zarządzania energią pozwala monitorować nie tylko zużycie prądu, ale także wszystkich innych mediów, skrótowo określanych terminem W.A.G.E.S. (woda, powietrze, gaz, energia elektryczna i para wodna). Dzięki temu nie tylko mamy aktualną informację na temat poboru energii w naszym mieszkaniu, ale też dobrą okazję do przyjrzenia się strukturze naszych wydatków. Urządzenia często posiadają wbudowaną pamięć pomiarów, co daje nam możliwość prześledzenia różnic w zużyciu w zależności od pór roku.
System zarządzania energią wpisuje się w ideę inteligentnego domu, czyli domostwa, w którym urządzenia są podłączone do Sieci i na bieżąco monitorowane z każdego miejsca za pomocą mobilnych urządzeń. Zbierane dane służą następnie do dostosowania wszystkich urządzeń w domu do naszych zwyczajów w celu jak największej efektywności, a co za tym idzie, oszczędności. Dlatego jeśli chcemy mieć kontrolę nad kosztami, powinniśmy zainteresować się możliwościami, jakie dają system zarządzania energią elektryczną.