Efektywne zarządzanie energią elektryczną – pomocne systemy

Efektywne zarządzanie energią elektryczną – pomocne systemy

W dzisiejszych czasach oszczędności szuka się na każdym kroku. A ponieważ prąd nie ma zamiaru w najbliższym czasie potanieć, z pomocą w jego efektywnym wykorzystaniu przychodzi elektronika w postaci systemów zarządzania energią.

zarządzanie energią elektrycznąZałożenie

W pojedynczym gospodarstwie domowym struktura zużywanej energii zależy w głównej mierze od sposobu ogrzewania. Jeżeli korzystamy z centralnego ogrzewania lub pieca, nasze główne wydatki to utrzymanie urządzeń elektrycznych i podgrzewanie wody. Jeśli jednak wodę podgrzewamy za pomocą elektrycznego bojlera, zapłacimy prawie dwukrotnie więcej niż korzystając z możliwości bezpośredniego spalania paliw. Wyliczenia firm energetycznych wskazują, że osoby mieszkające samodzielnie zużywają około 950 kWh (kilowatogodzin), co przelicza się na 620 złotych, zaś rodzina licząca 5 osób zużyje 2000 kWh i 210 złotych per capita.

W jaki sposób system oszczędzania energii miałby zmniejszyć powyższe koszty? Opiera się on na analizie zużycia prądu i włączaniu lub wyłączaniu zasilania w odpowiednim czasie. Dzięki temu urządzenia nie będą zużywać zbędnej energii, co zwolni nas z pamiętania o wyłączaniu telewizorów, sprzętu muzycznego i komputerów. Może nam się zdawać, że to mikroskopijne wydatki, jednak telewizor plazmowy z włącznikiem czasowym ustawiony w trybie „stand by” może zużywać nawet 25 W, co przekłada się na prawie 220 kWh rocznie. A taka ilość to już realny wydatek w gotówce.

Działanie

System zazwyczaj jest podłączany do skrzynki kontrolnej, a jego instalacja jest zadaniem dla fachowców, którzy mają doświadczenie w pracy z wysokimi napięciami. Lepiej nie wykonywać jej samodzielnie, ponieważ napięcie w sieci elektrycznej jest śmiertelnie niebezpiecznie.

Praca urządzenia jest sterowana zazwyczaj za pomocą umieszczonego w łatwo dostępnym miejscu panelu, na którym będziemy mogli ustawić odpowiedni tryb oszczędności. Niektóre urządzenia mają również bezprzewodowy dostęp do Internetu, a aplikacje w urządzeniach mobilnych pozwalają nam kontrolować zużycie prądu nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli zapomnimy o wyłączeniu żelazka lub pralki po wyjściu z domu i nie mamy możliwości szybkiego powrotu.

System zarządzania energią pozwala monitorować nie tylko zużycie prądu, ale także wszystkich innych mediów, skrótowo określanych terminem W.A.G.E.S. (woda, powietrze, gaz, energia elektryczna i para wodna). Dzięki temu nie tylko mamy aktualną informację na temat poboru energii w naszym mieszkaniu, ale też dobrą okazję do przyjrzenia się strukturze naszych wydatków. Urządzenia często posiadają wbudowaną pamięć pomiarów, co daje nam możliwość prześledzenia różnic w zużyciu w zależności od pór roku.

System zarządzania energią wpisuje się w ideę inteligentnego domu, czyli domostwa, w którym urządzenia są podłączone do Sieci i na bieżąco monitorowane z rozdzielnicakażdego miejsca za pomocą mobilnych urządzeń. Zbierane dane służą następnie do dostosowania wszystkich urządzeń w domu do naszych zwyczajów w celu jak największej efektywności, a co za tym idzie, oszczędności. Dlatego jeśli chcemy mieć kontrolę nad kosztami, powinniśmy zainteresować się możliwościami, jakie dają system zarządzania energią elektryczną.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak rozplanować osprzęt elektroinstalacyjny?

Jak rozplanować osprzęt elektroinstalacyjny?
Umiejętnie rozplanowane i usytuowanie elementów osprzętu elektroinstalacyjnego nie tylko umożliwi nam bezproblemowe korzystanie z dobrodziejstw instal...
Czytaj więcej

Wszystko o EIB (europejskim systemie elektroinstalacyjnym)

Wszystko o EIB (europejskim systemie elektroinstalacyjnym)
Współczesne budownictwo i trendy w sposobie aranżacji wnętrz dążą do stworzenia budynków inteligentnych i energooszczędnych. To pozytywne zjawisko zna...
Czytaj więcej

Projekt koncepcyjny i projekt techniczny instalacji elektrycznej – co powinny zawierać?

Projekt koncepcyjny i projekt techniczny instalacji elektrycznej – co powinny zawierać?
To, jak będzie wyglądała instalacje elektryczna naszego domu czy mieszkania, zależy w większości od nas. To nasze wymagania i potrzeby decydują o stop...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.12.2016
to jest moje marzenie od dłuższego czasu, ale póki co mieszkam w boku i dopiero szukam działki na dom. jak starczy hajsu to będzie inteligentny dom!
21.10.2016
Ey, bajer to jest przecież :D

Ocena i komentarz dla:

Efektywne zarządzanie energią elektryczną – pomocne systemy