Produkty

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych

Od kilku lat, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, umieszczanie na sprzętach elektrycznych etykiet energetycznych stało się obowiązkiem. Każdy producent sprzętów elektrycznych przeznaczonych do gospodarstwa domowego ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu określone oznaczenia, ujednolicone dla wszystkich państw Unii. Jak należy je odczytywać?

Jakie sprzęty objęte obowiązkiem?

Do tej pory obowiązkiem oznaczania etykietami objęte zostały następujące artykuły:

- pralki,
- lodówki,
- zmywarki,
Montaż instalacji elektrycznej- suszarki bębnowe,
- klimatyzatory,
- telewizory,
- lampy i oprawy oświetleniowe,
- odkurzacze (od września 2014 roku),
- piekarniki (od stycznia 2015 roku),

a od września 2015 roku, dołączą do tej listy także:

- podgrzewacze wody,
- ogrzewacze pomieszczeń.

 Jakie dane zawiera etykieta?

Każde urządzenie pobierające prąd kwalifikowane jest do odpowiedniej klasy efektywności energetycznej. Najniższą jest tu klasa G, a najwyższą (najbardziej energooszczędną) – klasa A i to z dodatkowymi oznaczeniami w postaci plusów (krzyżyków) od 1 do 3. Im plusów więcej – tym urządzenie oszczędniejsze.

Z lewej strony etykiety mamy dodatkowe kolorystyczne określenia klasy energetycznej sprzętu. Najefektywniejsze – mają barwę zieloną, a bardziej energochłonne – są oznaczane odcieniami czerwieni.

W zależności od rodzaju urządzenia, na etykiecie znajdziemy także określenie rocznego zużycia energii, wody, poziom hałasu, a także jaka jest wydajność poszczególnych funkcji czy pojemność danego sprzętu (pralki, lodówki, suszarki).

Wartość rocznego zużycia energii (w kWh) umieszczana jest w ramce z prawej strony środkowej części etykiety.

Na co zwracać uwagę?

Znak informacyjnyNie wystarczy jednak wyszukać sprzętu o najniższym rocznym zużyciu kWh i najwyższej klasie efektywności energetycznej, bo może okazać się, że kupimy sprzęt bardzo drogi i niekoniecznie przystający do naszych potrzeb.

Na przykład, kupując pralkę, warto kierować się nie tylko etykietami, ale także np. tym, jak często korzystamy z danego sprzętu. Sprawdzajmy zatem pojemność bębna (w kg odzieży do prania), a także zużycie wody, która każdorazowo musi być podgrzewana. Cena sprzętu o znacznie lepszych parametrach energetycznych, ale o dużo większej wydajności, nie zawsze musi być dla nas korzystna.

Jeśli kupujemy lodówkę, wiele osób wybiera modele z klasy A++, bo zużywają one niewiele więcej energii, niż te z klasą oznaczoną jako A +++. Oszczędność na zużyciu prądu nie zawsze zrekompensuje nam różnicę w cenie każdej z klas energetycznych lodówek. Także rozmiar i pojemność lodówki, suszarki czy zamrażarki, powinniśmy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb.

Jeśli będziemy chcieli umieścić np. lodówkę czy zmywarkę w ciągu szafek, warto sprawdzić z jakim natężeniem hałasu będziemy mieć do czynienia. Obowiązkowo zarówno pojemność, zużycie wody (w l), jak i poziom hałasu w decybelach (dB) pralek, suszarek czy zmywarek – podawany jest na etykietach energetycznych sprzętów AGD.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne s...
Czytaj więcej

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?
Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięk...
Czytaj więcej

Maszyny grające i arcade – co trzeba wiedzieć?

Maszyny grające i arcade – co trzeba wiedzieć?
„Do grającej szafy grosik wrzuć” zachęcała nas przed laty piosenka, niestety do naszych czasów pozostało niewiele działających urządzeń te...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych