Jakie sprzęty objęte obowiązkiem?
Do tej pory obowiązkiem oznaczania etykietami objęte zostały następujące artykuły:
- pralki,
- lodówki,
- zmywarki,- suszarki bębnowe,
- klimatyzatory,
- telewizory,
- lampy i oprawy oświetleniowe,
- odkurzacze (od września 2014 roku),
- piekarniki (od stycznia 2015 roku),
a od września 2015 roku, dołączą do tej listy także:
- podgrzewacze wody,
- ogrzewacze pomieszczeń.
Jakie dane zawiera etykieta?
Każde urządzenie pobierające prąd kwalifikowane jest do odpowiedniej klasy efektywności energetycznej. Najniższą jest tu klasa G, a najwyższą (najbardziej energooszczędną) – klasa A i to z dodatkowymi oznaczeniami w postaci plusów (krzyżyków) od 1 do 3. Im plusów więcej – tym urządzenie oszczędniejsze.
Z lewej strony etykiety mamy dodatkowe kolorystyczne określenia klasy energetycznej sprzętu. Najefektywniejsze – mają barwę zieloną, a bardziej energochłonne – są oznaczane odcieniami czerwieni.
W zależności od rodzaju urządzenia, na etykiecie znajdziemy także określenie rocznego zużycia energii, wody, poziom hałasu, a także jaka jest wydajność poszczególnych funkcji czy pojemność danego sprzętu (pralki, lodówki, suszarki).
Wartość rocznego zużycia energii (w kWh) umieszczana jest w ramce z prawej strony środkowej części etykiety.
Na co zwracać uwagę?
Nie wystarczy jednak wyszukać sprzętu o najniższym rocznym zużyciu kWh i najwyższej klasie efektywności energetycznej, bo może okazać się, że kupimy sprzęt bardzo drogi i niekoniecznie przystający do naszych potrzeb.
Na przykład, kupując pralkę, warto kierować się nie tylko etykietami, ale także np. tym, jak często korzystamy z danego sprzętu. Sprawdzajmy zatem pojemność bębna (w kg odzieży do prania), a także zużycie wody, która każdorazowo musi być podgrzewana. Cena sprzętu o znacznie lepszych parametrach energetycznych, ale o dużo większej wydajności, nie zawsze musi być dla nas korzystna.
Jeśli kupujemy lodówkę, wiele osób wybiera modele z klasy A++, bo zużywają one niewiele więcej energii, niż te z klasą oznaczoną jako A +++. Oszczędność na zużyciu prądu nie zawsze zrekompensuje nam różnicę w cenie każdej z klas energetycznych lodówek. Także rozmiar i pojemność lodówki, suszarki czy zamrażarki, powinniśmy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb.
Jeśli będziemy chcieli umieścić np. lodówkę czy zmywarkę w ciągu szafek, warto sprawdzić z jakim natężeniem hałasu będziemy mieć do czynienia. Obowiązkowo zarówno pojemność, zużycie wody (w l), jak i poziom hałasu w decybelach (dB) pralek, suszarek czy zmywarek – podawany jest na etykietach energetycznych sprzętów AGD.