Produkty

Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

Dlaczego latem koszty przeznaczone na energię elektryczną rosną? Przecież to właśnie w tym okresie oszczędzamy na ogrzewaniu oraz oświetleniu. Dni są długie i ciepłe, ale obecność upałów uszczupla zawartość naszego portfela – to wtedy często korzystamy z wiatraków przenośnych oraz zwiększonej mocy wentylacji powietrza.

wentylatorLatem chcemy poczuć w naszym domu chłód i przyjemny powiew powietrza, który kojarzy nam się z morską bryzą. Tak idealnie dopasowana temperatura powietrza nie jest łatwa do osiągnięcia. Często do pomocy w jej sterowaniu potrzebny będzie wentylator zasilany energią elektryczną.

Błędy, które każdy z nas popełnia latem

Gorące dni są zapowiedzią trudnych warunków przy pracy. W domu jest gorąco i duszno. Na wszystkie możliwe sposoby w domowym zaciszu staramy się zminimalizować poczucie tropikalnej aury. Niestety, często z braku wiedzy i podejmowanych pochopnie decyzji popełniamy wiele błędów.

Pierwszy z nich to wietrzenie. W upalne dni nie otwierajmy okien! Uchylając skrzydło okna np. w południe, kiedy upał na zewnątrz jest największy, szybko podwyższamy temperaturę wewnątrz domu o kilka stopni.

Jeśli już decydujemy się na wietrzenie, uchylmy okna rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka.

Nie dopuszczajmy do sytuacji, w których nasze wnętrza będą przegrzane. W oknach zamontujmy żaluzje lub rolety, a w pomieszczeniach usytuowanych od wschodu i zachodu zasuńmy ciemne kotary. Największy poziom zabezpieczenia przed nagrzewaniem się pomieszczeń dają rolety zewnętrzne.

Ważne aspekty, których nie należy pomijać

Izolujmy pomieszczenie tak, by nie wydostawało się z niego zimne powietrze. Uszczelnijmy dobrze drzwi wejściowe, okna i kanały wentylacyjne.

Dzięki wentylatorom sufitowym wprawimy powietrze w ruch i obniżymy temperaturę nawet o kilka stopni. Cyrkulacja powietrza sprawi, że od razu poczujemy się lepiej.

Wpływ na temperaturę w naszym domu ma także otoczenie. Dobrą alternatywą dla trawnika będą drzewa, które zapewniają mieszkańcom dużo cienia.

Jeśli nie mamy innego wyjścia i ruch powietrza możemy zapewnić tylko poprzez pracę wiatraków, upewnijmy się, że działają one w tych pomieszczeniach, w których przebywamy. Niepotrzebne jest ochładzanie całego domu.osłona przed słońcem

Ustawmy przy tym termostat klimatyzatora na 25 stopni. Zapewnienie w pomieszczeniu niższej temperatury zwiększy koszty efektywnej pracy klimatyzacji.

Oprócz tego:

- ubierzmy się lżej, kołdrę zastąpmy kocem,

- pralkę i suszarkę włączajmy tylko rano lub wieczorem − urządzenia tego typu generują ciepło podczas swojego działania,

- ciepłego powietrza nie lubi nasza zamrażarka i lodówka − wyjmując z nich produkty, starajmy się szybko je zamykać,

- pracujmy za dnia, kiedy możemy korzystać ze światła naturalnego, wieczorem natomiast sprawdzą się świetlówki fluorescencyjne.

Uwaga, na koniec podajemy ważną informację. Czy wiemy, jaka temperatura powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach domu, żeby nie zużywać nadmiaru energii?

- łazienka: 22-24°C,

- pokój dziecięcy: 22°C,

- kuchnia: 18-19°C,

- sypialnia: 16°C.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

System klimatyzacyjny w ogrodzie zimowym

System klimatyzacyjny w ogrodzie zimowym
Ogrody zimowe budujemy coraz częściej i chętniej. Stanowią dodatkową przestrzeń naszego domu, która jest miejscem relaksu i odpoczynku. Tutaj także pa...
Czytaj więcej

Jak chronić się przed upałem?

Jak chronić się przed upałem?
Kiedy przez kilka dni utrzymują się wysokie temperatury, nasze mieszkanie zaczyna przypominać saunę, w której trudno wytrzymać przez dłuży czas. Za wy...
Czytaj więcej

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku
W gorące i upalne dni komfort przebywania w mieszkaniu znacząco spada. Dlatego coraz częściej właściciele lokali usytuowanych w blokach rozważają zaku...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak oszczędzać energię elektryczną latem?