Latem chcemy poczuć w naszym domu chłód i przyjemny powiew powietrza, który kojarzy nam się z morską bryzą. Tak idealnie dopasowana temperatura powietrza nie jest łatwa do osiągnięcia. Często do pomocy w jej sterowaniu potrzebny będzie wentylator zasilany energią elektryczną.
Błędy, które każdy z nas popełnia latem
Gorące dni są zapowiedzią trudnych warunków przy pracy. W domu jest gorąco i duszno. Na wszystkie możliwe sposoby w domowym zaciszu staramy się zminimalizować poczucie tropikalnej aury. Niestety, często z braku wiedzy i podejmowanych pochopnie decyzji popełniamy wiele błędów.
Pierwszy z nich to wietrzenie. W upalne dni nie otwierajmy okien! Uchylając skrzydło okna np. w południe, kiedy upał na zewnątrz jest największy, szybko podwyższamy temperaturę wewnątrz domu o kilka stopni.
Jeśli już decydujemy się na wietrzenie, uchylmy okna rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka.
Nie dopuszczajmy do sytuacji, w których nasze wnętrza będą przegrzane. W oknach zamontujmy żaluzje lub rolety, a w pomieszczeniach usytuowanych od wschodu i zachodu zasuńmy ciemne kotary. Największy poziom zabezpieczenia przed nagrzewaniem się pomieszczeń dają rolety zewnętrzne.
Ważne aspekty, których nie należy pomijać
Izolujmy pomieszczenie tak, by nie wydostawało się z niego zimne powietrze. Uszczelnijmy dobrze drzwi wejściowe, okna i kanały wentylacyjne.
Dzięki wentylatorom sufitowym wprawimy powietrze w ruch i obniżymy temperaturę nawet o kilka stopni. Cyrkulacja powietrza sprawi, że od razu poczujemy się lepiej.
Wpływ na temperaturę w naszym domu ma także otoczenie. Dobrą alternatywą dla trawnika będą drzewa, które zapewniają mieszkańcom dużo cienia.
Jeśli nie mamy innego wyjścia i ruch powietrza możemy zapewnić tylko poprzez pracę wiatraków, upewnijmy się, że działają one w tych pomieszczeniach, w których przebywamy. Niepotrzebne jest ochładzanie całego domu.
Ustawmy przy tym termostat klimatyzatora na 25 stopni. Zapewnienie w pomieszczeniu niższej temperatury zwiększy koszty efektywnej pracy klimatyzacji.
Oprócz tego:
- ubierzmy się lżej, kołdrę zastąpmy kocem,
- pralkę i suszarkę włączajmy tylko rano lub wieczorem − urządzenia tego typu generują ciepło podczas swojego działania,
- ciepłego powietrza nie lubi nasza zamrażarka i lodówka − wyjmując z nich produkty, starajmy się szybko je zamykać,
- pracujmy za dnia, kiedy możemy korzystać ze światła naturalnego, wieczorem natomiast sprawdzą się świetlówki fluorescencyjne.
Uwaga, na koniec podajemy ważną informację. Czy wiemy, jaka temperatura powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach domu, żeby nie zużywać nadmiaru energii?
- łazienka: 22-24°C,
- pokój dziecięcy: 22°C,
- kuchnia: 18-19°C,
- sypialnia: 16°C.