Produkty

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?

Ryzyka związanego ze skokami napięć niestety nigdy nie wyeliminujemy, najczęściej wiążą się bowiem z wyładowaniami atmosferycznymi. Mało kto ma w tej chwili nawyk wyłączania wszelkich sprzętów podłączonych do sieci, gdy nadchodzi burza. A to właśnie pioruny najczęściej powodują przepięcia, a co za tym idzie – awarie sprzętów elektronicznych.

piorunochronCo ciekawe, piorun wcale nie musi uderzyć bezpośrednio w nasz budynek czy jego najbliższe sąsiedztwo, by wywołać sporo szkód. Szacuje się, że jego destrukcyjne działanie może sięgać do budynków oddalonych nawet o 2 kilometry od miejsca uderzenia.

Instalacja odgromowa to podstawa

Instalacja odgromowa ochroni nas nie tylko przed uszkodzeniem instalacji elektrycznej, ale również przed pożarem domu. Składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej – ta pierwsza ma za zadanie przyjąć uderzenie pioruna i odprowadzić energię do ziemi; część wewnętrzna natomiast chroni nasze sprzęty elektroniczne podłączone do gniazdek.

Zabezpieczamy instalację elektryczną

Oczywiście to niejedyne źródło problemów – przepięcia w instalacji elektrycznej mogą pojawiać się z różnych przyczyn:

- wywołują je inne urządzenia podpięte do instalacji (najczęściej przy włączaniu i wyłączaniu);

- z powodu zwarcia;

- z powodu zetknięcia i tarcia przedmiotów wykonanych z materiałów przewodzących.

Ryzyko związane z powyższymi sytuacjami możemy zminimalizować poprzez zainstalowanie ograniczników. W zależności od naszego celu oraz budynku, w który mieszkamy, wybierzemy jedną z trzech klas ograniczników: B, C lub D.

 

Ograniczniki klasy B to pierwszy stopień ochrony instalacji elektrycznej. Najczęściej stosuje się je w domach z instalacją odgromową, a ich zadaniem jest ochrona przed przepięciami wywołanymi warunkami atmosferycznymi. Montuje się je w złączu elektrycznym lub rozdzielnicy głównej. Ich działanie polega na krótkim zwarciu instalacji, dzięki czemu napięcie nie przechodzi dalej, na urządzenia elektryczne. Działanie instalacji przywracamy natomiast poprzez wciśnięcie jednego przycisku – tak jak w przypadku bezpieczników automatycznych.

kontrola bezpieczników

Ograniczniki klasy C z kolei obniżają przepięcia wywołane poprzez przyłączanie kolejnych urządzeń do sieci oraz wyładowania atmosferyczne (ograniczone wstępnie przez ogranicznik klasy B). Jako pierwszy stopień ochrony wykorzystywane są w domach z przyłączem kablowym bez systemu odgromowego, natomiast jako drugi: w domach z napowietrznym przyłączem elektrycznym lub zewnętrznym systemem odgromowym. Pamiętajmy przy tym, że ograniczniki klasy C działają na odległości 20 m – jeśli zatem instalacja jest dłuższa, należy je montować w odpowiednich odstępach.

Ograniczniki klasy D stosowane są do ochrony najdroższych urządzeń, a przy tym wrażliwych na przepięcia. Najczęściej używa się ich w serwerowniach, centralkach alarmowych czy też skanerach. Montowane są w puszce tuż obok urządzenia i chronią tylko je.

Co dalej?

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – jeśli widzimy, że zbliża się burza do sieci warto pozostawić podłączone tylko te absolutnie niezbędne urządzenia. Warto przemyśleć także kwestię zaopatrzenia się w listwę przepięciową wysokiej jakości.

Data publikacji: 29.09.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa wyłącznik różnicoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicoprądowy?
Wyłącznik różnicowoprądowy jest ważnym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotycząc...
Czytaj więcej

Normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego

Normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego
Instalacja elektryczna znajduje się w każdym domu. W czasie remontu oraz modernizacji mieszkania bardzo często konieczna jest jej rozbudowa. To wówcza...
Czytaj więcej

Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji elektrycznej

Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji elektrycznej
Wyłącznik różnicowoprądowy jest jednym z elementów instalacji elektrycznej i pełni funkcję ochronną. Jego zadaniem jest wyłączenie zasilania w momenci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?