Produkty

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?

Ryzyka związanego ze skokami napięć niestety nigdy nie wyeliminujemy, najczęściej wiążą się bowiem z wyładowaniami atmosferycznymi. Mało kto ma w tej chwili nawyk wyłączania wszelkich sprzętów podłączonych do sieci, gdy nadchodzi burza. A to właśnie pioruny najczęściej powodują przepięcia, a co za tym idzie – awarie sprzętów elektronicznych.

piorunochronCo ciekawe, piorun wcale nie musi uderzyć bezpośrednio w nasz budynek czy jego najbliższe sąsiedztwo, by wywołać sporo szkód. Szacuje się, że jego destrukcyjne działanie może sięgać do budynków oddalonych nawet o 2 kilometry od miejsca uderzenia.

Instalacja odgromowa to podstawa

Instalacja odgromowa ochroni nas nie tylko przed uszkodzeniem instalacji elektrycznej, ale również przed pożarem domu. Składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej – ta pierwsza ma za zadanie przyjąć uderzenie pioruna i odprowadzić energię do ziemi; część wewnętrzna natomiast chroni nasze sprzęty elektroniczne podłączone do gniazdek.

Zabezpieczamy instalację elektryczną

Oczywiście to niejedyne źródło problemów – przepięcia w instalacji elektrycznej mogą pojawiać się z różnych przyczyn:

- wywołują je inne urządzenia podpięte do instalacji (najczęściej przy włączaniu i wyłączaniu);

- z powodu zwarcia;

- z powodu zetknięcia i tarcia przedmiotów wykonanych z materiałów przewodzących.

Ryzyko związane z powyższymi sytuacjami możemy zminimalizować poprzez zainstalowanie ograniczników. W zależności od naszego celu oraz budynku, w który mieszkamy, wybierzemy jedną z trzech klas ograniczników: B, C lub D.

 

Ograniczniki klasy B to pierwszy stopień ochrony instalacji elektrycznej. Najczęściej stosuje się je w domach z instalacją odgromową, a ich zadaniem jest ochrona przed przepięciami wywołanymi warunkami atmosferycznymi. Montuje się je w złączu elektrycznym lub rozdzielnicy głównej. Ich działanie polega na krótkim zwarciu instalacji, dzięki czemu napięcie nie przechodzi dalej, na urządzenia elektryczne. Działanie instalacji przywracamy natomiast poprzez wciśnięcie jednego przycisku – tak jak w przypadku bezpieczników automatycznych.

kontrola bezpieczników

Ograniczniki klasy C z kolei obniżają przepięcia wywołane poprzez przyłączanie kolejnych urządzeń do sieci oraz wyładowania atmosferyczne (ograniczone wstępnie przez ogranicznik klasy B). Jako pierwszy stopień ochrony wykorzystywane są w domach z przyłączem kablowym bez systemu odgromowego, natomiast jako drugi: w domach z napowietrznym przyłączem elektrycznym lub zewnętrznym systemem odgromowym. Pamiętajmy przy tym, że ograniczniki klasy C działają na odległości 20 m – jeśli zatem instalacja jest dłuższa, należy je montować w odpowiednich odstępach.

Ograniczniki klasy D stosowane są do ochrony najdroższych urządzeń, a przy tym wrażliwych na przepięcia. Najczęściej używa się ich w serwerowniach, centralkach alarmowych czy też skanerach. Montowane są w puszce tuż obok urządzenia i chronią tylko je.

Co dalej?

Oczywiście nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – jeśli widzimy, że zbliża się burza do sieci warto pozostawić podłączone tylko te absolutnie niezbędne urządzenia. Warto przemyśleć także kwestię zaopatrzenia się w listwę przepięciową wysokiej jakości.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa wyłącznik różnicoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicoprądowy?
Wyłącznik różnicowoprądowy jest ważnym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotycząc...
Czytaj więcej

Normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego

Normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego
Instalacja elektryczna znajduje się w każdym domu. W czasie remontu oraz modernizacji mieszkania bardzo często konieczna jest jej rozbudowa. To wówcza...
Czytaj więcej

Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji elektrycznej

Zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego w instalacji elektrycznej
Wyłącznik różnicowoprądowy jest jednym z elementów instalacji elektrycznej i pełni funkcję ochronną. Jego zadaniem jest wyłączenie zasilania w momenci...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
11.10.2015
Nie zaszkodzi zadbać o swój sprzęt. Zwłaszcza jak sie ma komputer stacjonarny, wówczas zanik prądu, albo jakieś wachnięcie stwarza ryzyko spalenia nie tylko zasilacza w kompie, ale również całej płyty głównej, no i utratę danych na dyskach. Dlatego warto zainwestować w UPS. Wówczas mamy kilka minut na spokojne zakończenie pracy.
07.09.2015
Przede wszystkim trzeba zacząć od sprawdzenia, jaka się ma instalacje elektryczną. Jesli mamy starą instalację, to na pewno tez starą tablicę rozdzielczą oraz bezpieczniki. Jeśli chcemy zabezpieczyć swój sprzęt, trzeba niestety zainwestować w nowoczesna instalacje.

Ocena i komentarz dla:

Jak zminimalizować ryzyko niebezpiecznych skoków napięć?