Produkty

Jak zmodernizować instalację elektryczną w czasie remontu?

Jak zmodernizować instalację elektryczną w czasie remontu?

Remont mieszkania, który w zamierzeniu polega na odświeżeniu jego wyglądu, jest dobrą okazją do poprawienia stanu istniejących instalacji. Przed przystąpieniem do prac warto zrobić listę koniecznych do wykonania poprawek, aby po zakończeniu wszelkich czynności remontowych nie okazało się, że zapomnieliśmy o przeniesieniu gniazda sieciowego w miejsce znajdujące w zasięgu przewodów większej liczby urządzeń. W jakim stopniu możemy usprawnić działanie instalacji elektrycznej w czasie wakacyjnego remontu i dokonać jej modernizacji, jeśli domowa sieć elektryczna jest wysłużona?

W przypadku domowej sieci elektrycznej trudne jest określenie jej stanu, zwłaszcza jeśli nie wystąpią niepokojące nas oznaki złego jej działania. Jesteśmy pewni, że wszystkie elementy składające się na instalację działają poprawnie, jeśli dom lub budynek, w którym mieszkamy, został oddany do użytku stosunkowo niedawno. Jeśli nawet wyposażono go w zabezpieczenia i osprzęt zgodny z literą prawa budowlanego sprzed 20 lat, poszczególne przepisy zmieniły swoje brzmienie i instalacja powinna zostać zmodernizowana, aby spełniała wszelkie wymogi techniczne i formalnoprawne. Podobnie jest z ukrytymi w rurkach pod tynkiem – czyli niewidocznymi gołym okiem – przewodami sieciowymi. Wymiana starych, aluminiowych, dwużyłowych na prawidłowe wg litery prawa i bardziej funkcjonalne nie gwarantuje nam bezawaryjnego działania przez kolejne dekady. Bo nawet jeśli żyły wykonane zostały z miedzi, ważne będzie stwierdzenie stanu izolacji. Stopień zużycia przewodów przewodzących prąd może zdiagnozować jedynie uprawniona do tego osoba.

Przewód YDYp 4/7 3 x 4 biały na mb
Przewód YDYp 4/7 3 x 4 biały na mb

Przewody aluminiowe – do usunięcia…

Budynki powstałe w drugiej połowie ubiegłego wieku wyposażano w instalacje elektryczne, których przewody wykonane były z aluminium. Z biegiem lat ich jakość pozostawia coraz więcej do życzenia, czego powodami są:

- powierzchniowe (a więc szybkie) utlenianie się,

- kruchość żył, czego efektem są łamiące się końcówki przewodów,

- występujący w zaciskach efekt płynięcia żył.

Uwaga!

Efekt płynięcia żył pogarsza jakość zacisków w instalacji, ponieważ obluzowujące się przewody aluminiowe zwiększają opór przepływowi prądu i wzrasta temperatura styku. Efektem tego jest złe działanie instalacji, niebezpieczeństwo wystąpienia awarii i wybuchu pożaru, gdyby nieświadomy zagrożenia użytkownik podłączył do aluminiowego obwodu urządzenie o zwiększonym poborze mocy, na przykład przepływowy ogrzewacz wody.

lub do pozostawienia

Wizja wymiany instalacji elektrycznej polegającej na wypruwaniu z nowo odświeżonych ścian lub spod położonych tapet przewodów aluminiowych i zastępowaniu ich miedzianymi wywołuje zrozumiałą niechęć w domownikach, ale nie odpowiada ona rzeczywistemu rozwojowi wypadków. Prawdą jest, że aluminiowe przewody należy wyłączyć z użytkowania. Nieprawdą, że musimy je usuwać. Pozostawione wewnątrz ścian mogą pozostać do czasu następnego remontu mieszkania, natomiast ich funkcję przejmą przewody miedziane poprowadzone w listwach po wierzchu ścian – chociaż rozwiązanie takie nie wpłynie dodatnio na estetykę pomieszczeń, gwarantuje ono poprawne działanie instalacji w wersji unowocześnionej, a co za tym idzie – bezpieczeństwo użytkowania i zniwelowanie zagrożenia awarii instalacji.

Ramka Legrand Cariva potrójna biała
Ramka Legrand Cariva potrójna biała

Czy wiesz, że...

Nakreślony wyżej obraz przewodów i gniazd sieciowych rozmieszczonych na powierzchni ścian, a nie zamaskowanych pod powierzchnią tynku, może stać się walorem dekoracyjnym podkreślającym zastosowaną we wnętrzu aranżację. Dotyczy to stylu industrialnego – w modelowych mieszkaniach tego typu, loftach, wyróżnikami estetycznymi są wszelkie elementy instalacji – nie tylko elektrycznej – które nie tylko pozostają widoczne, ale są też dodatkowo eksponowane. Ich obecność współgra z surowym wyglądem ścian i chłodem betonowych materiałów wykończenia.

Próbnik instalacji elektrycznej
Próbnik instalacji elektrycznej

Co jeszcze w instalacji podlega wymianie na nowe?

Stare instalacje elektryczne tworzyły najczęściej dwużyłowe obwody jednofazowe 230V wykonane z aluminium – te będą zastąpione przewodami miedzianymi trójprzewodowymi. Dodatkowy przewód jest niezbędny do tego, by obwody rozdzielcze i odbiorcze zyskały oddzielne przewody ochronne i neutralne. Spotykane również czterożyłowe (230/400V) wymienione zostaną na pięcioprzewodowe. Pójdzie za tym modernizacja łączników i gniazd sieciowych.

Na bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej wpływają nie tylko przewody o odpowiednio dobranej średnicy miedzianych żył, ale również system zabezpieczeń, których w starych budynkach nie stosowano. Przykładem niech będzie tablica rozdzielcza wyposażona w wyłączniki topikowe. To obraz coraz rzadszy, ale wciąż spotykany w niezadbanych budynkach mieszkalnych. W tym wypadku tablica wymaga wymiany na model unowocześniony, bezpieczniejszy, wygodniejszy w użyciu i zgodny z wymogami technicznymi – z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi i różnicowoprądowymi wraz z ochronnikami przeciwprzepięciowymi. Kolejną czynnością będzie zlikwidowanie indywidualnego uziemienia.

Gniazdo pojedyncze Ospel Impresja z uziemieniem białe
Gniazdo pojedyncze Ospel Impresja

Nawet jeśli część prac modernizacyjnych przy wymianie instalacji elektrycznej możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie – przykładami niech będą bruzdy w ścianie pod rurki z przewodami sieciowymi czy wymiana gniazd sieciowych – to przed ich rozpoczęciem konieczna jest wizyta osoby z odpowiednimi uprawnieniami do zdiagnozowana stanu działającej instalacji, wykonanie projektu i zgłoszenie rozpoczęcia prac najpóźniej 30 dni od wejścia ekipy roboczej. Instalacja elektryczna nie jest traktowana wyjątkowo – podobne zgłoszenie dotyczy prac modernizacyjnych obejmujących instalację gazową i wodno-kanalizacyjną. Co zawierać będzie dokumentacja projektowo-kosztorysowa? W projekcie oprócz wskazania miejsca wykonywania prac i danych dotyczących specjalisty wykonującego projekt zawarte są między innymi:

- opis techniczny instalacji będącej przedmiotem modernizacji,

- wyszczególnienie projektowanych zmian wraz z obliczeniami dotyczącymi poboru mocy,

- schematy instalacji: istniejącej i zmodernizowanej,

- wyliczenie materiałów i zakładany kosztorys.

Halogen Philips GU10 1 x 35 W 2szt.  
 Halogen Philips GU10 1 x 35 W 2szt.

O ile decyzja o przeprowadzeniu prac modernizacyjnych w budynku jednorodzinnym należy jedynie do osoby dysponującej prawem własnościowym do danej nieruchomości, w budynkach wielorodzinnych z instalacją elektryczną wymagającą wymianie sytuacja jest bardziej skomplikowana. Ponieważ rozmieszczone są w nich lokale użytkowane wspólnie i niemieszkalne, najbardziej korzystne będzie jednoczesnego przeprowadzenia prac we wszystkich lokalach włącznie z pomieszczeniami mieszkalnymi, co w praktyce wymaga zgody większej ilości osób. Po zakończeniu prac modernizacyjnych liczniki energii elektrycznej, dotychczas usytuowane wewnątrz mieszkań, przeniesione zostaną poza lokale mieszkalne i umieszczone w szafce, do której dostęp uzyskają pracownicy zakładu energetycznego.

Dom ze zmodernizowaną instalacją elektryczną

Decyzja o modernizacji instalacji elektrycznej i prawidłowe wykonanie wymiany wszystkich przestarzałych komponentów, skutkować będą nie tylko komfortem wynikającym z użytkowania urządzeń zasilanych elektrycznie, ale i bezpieczeństwem korzystających z nich mieszkańców. Co więcej – wykonanie tego typu prac spowoduje, że wszelkie dodatkowe modyfikacje w przebiegu przewodów czy rozmieszczeniu gniazd sieciowych będziemy mogli wykonać bez spełniania wymogów formalnych. Daje nam to duże możliwości zmiany usytuowania osprzętu elektrycznego, a także rozbudowy poszczególnych obwodów.

Lampa wisząca Ellipse 411 3 x 5 W LED chrom
Lampa wisząca Ellipse 411 3 x 5 W LED

Pozostaje nam już tylko wybór gniazd sieciowych pasujących do aranżacji pomieszczeń i kolorów ścian i ich samodzielna wymiana. Nieprzystającym do wykonanych zmian obrazem byłoby też pozostawienie wysłużonych, starych opraw świetlnych wykorzystujących tradycyjne, energochłonne żarówki. O nowej jakości naszej instalacji elektrycznej niech zaświadczą nowoczesne źródła światła – ponieważ są one umiejscowione na krańcach zmodernizowanej, ale niewidocznej dla mieszkańców i naszych gości sieci przewodów, niech właśnie ich wygląd i skuteczność działania będą wizytówkami dokonanych zmian.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ile kosztuje instalacja elektryczna

Ile kosztuje instalacja elektryczna
Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego budynku. Aby ją wykonać, potrzebne będą odpowiednie materiały oraz wykwalifikowany elektryk, który...
Czytaj więcej

Planowanie instalacji elektrycznej - o czym pamiętać?

Planowanie instalacji elektrycznej - o czym pamiętać?
Kiedy nasz dom jest dopiero w fazie planów, przewidzieć możemy nie tylko funkcjonalność każdego z jego pomieszczeń, ale również przebieg instalacji el...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zmodernizować instalację elektryczną w czasie remontu?