Nawet najdoskonalszy technologicznie, umiejętnie dobrany mocą do kubatury pomieszczenia piec elektryczny będzie generował nie tylko ciepło, ale głównie wysokie koszty, jeśli będzie pracował poza godzinami odpowiedniej dla niego i korzystnej dla naszych wydatków taryfy energetycznej. Wybór urządzenia, które będzie ogrzewało wnętrza naszego lokum w stopniu przez nas wymaganym, jest więc ważny z uwagi na koszty, jakie będzie ono, oprócz ciepła, generowało.
Spotykamy się tutaj z rozgraniczeniem na grzejniki, które potrafią magazynować ciepło i oddawać je w późniejszym czasie oraz te, które możliwości gromadzenia ciepła nie mają. Urządzenia te działają w inny sposób. Te drugie promieniują ciepłem niemal od chwili ich uruchomienia, ale po wyłączeniu natychmiast też stygną. Pierwszy typ to grzejniki akumulacyjne, wśród których rozróżniamy:
grzejniki akumulacyjne statyczne – oddają zgromadzone ciepło niezależnie od naszych potrzeb i preferencji, a możliwość sterowania ich mocą jest ograniczona do minimum,
grzejniki akumulacyjne dynamiczne – dzięki obecności programatora i dmuchawy umiejscowionej w dolnej (najczęściej) części urządzenia, mamy możliwość sterowania temperaturą pomieszczenia w daleko większym stopniu. Na panelu sterującym pracą grzejnika ustawić możemy wymaganą temperaturę i przypisać ją co do godziny każdego dnia tygodnia, a piec, w zależności od wprowadzonych przez nas ustawień, będzie generował większą moc grzania za pomocą nawiewu lub mniejszą, z samego wkładu akumulacyjnego z wypełnieniem szamotowym.
Grzejniki akumulacyjne skonstruowane zostały specjalnie po to, aby nie korzystać z podłączenia do sieci energetycznej przez cały czas. Dzięki temu możemy wybrać dla swojego gospodarstwa domowego taryfę dzienno-nocną G12, w której cena energii elektrycznej jest różna: w godzinach 6.00-13.00 i 15.00-22.00 nieznacznie wyższa, a pomiędzy 13.00 a 15.00 i 22.00 a 6.00 rano – znacznie niższa. Piec akumulacyjny – zarówno dynamiczny, jak i statyczny – może być włączony tylko w godzinach „tańszych”, by zapewnił właściwe ciepło przez cały dzień i całą noc. Podane godziny mogą się swoim zakresem nieznacznie różnić w zależności od ustaleń właściwych zakładów energetycznych, w grę wchodzą jeszcze zmodyfikowane taryfy G12, np. weekendowa, w której korzystniejsza cena energii przypada również na całą sobotę i niedzielę.
Taryfa G11, w której cena energii jest stała niezależnie od godziny i dnia tygodnia, nie jest wskazana dla poboru mocy ze strony pieca akumulacyjnego, ponieważ w ogólnym rozrachunku ekonomicznym zapłacimy bardzo dużo. Dlatego z decyzją o zakupie urządzeń akumulacyjnych powinna iść zmiana taryfy dla naszego gospodarstwa na G12, o ile wcześniej z niej nie korzystaliśmy. Dzięki niej również możemy załączać takie urządzenia jak pralka, zmywarka czy suszarka w godzinach wieczornych, co jeszcze bardziej wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.