Produkty

Minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych

Minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych

Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Jednak ilość poszczególnych jej elementów oraz odbiorników energii zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i przyzwyczajeń.

zakładanie instalacji elektrycznejZapotrzebowanie na energię elektryczną

Ponieważ warunki bytowe oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną ulegają zmianom na przestrzeni czasu i nie można z góry ich przewidzieć, należy przyjąć pewne wyposażenie standardowe oraz obciążenie mocą czynną przewidywaną na jego podstawie. Dla przeciętnego mieszkania, gdzie znajduje się kuchenka elektryczna, pralka, lodówka, telewizor, podgrzewacz wody, opcjonalnie zmywarka do naczyń czy mikrofalówka, moc urządzeń wyniesie ok. 10 kW. Jeżeli doliczymy ogrzewanie elektryczne i przepływowego podgrzewacze wody, w zależności od metrażu mieszkania, moc ta może wzrosnąć do około 20 kW. Warto tu zaznaczyć, że takie wyposażenie nie należy do luksusów i można spodziewać się go w większości współczesnych pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego ważne jest, by projekt instalacji elektrycznej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych przewidywał odpowiednią liczbę obwodów, większe przekroje przewodów, a także odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych i punktów oświetleniowych.  Nie zaoszczędzimy wiele decydując się na minimalną ich liczbę, a z pewnością ich brak zauważymy bardzo szybko.

Wyposażenie instalacji elektrycznej w poszczególnych pomieszczeniach

W zależności od pomieszczeń należy przyjąć następujące, minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej:

-        pokoje - należy przyjąć zasadę, że montuje się 1 gniazdo wtyczkowe podwójne na każde 4-6 m² powierzchni, jednak nie mniej niż 2 gniazda w pomieszczeniu. Dla pokoju do 8 m²  powinny to być 2 gniazda podwójne i minimum 1 wypust oświetleniowy. Dla pokoju o powierzchni 8-12 m² – 3 gniazda, 1 wpust oświetleniowy, a powyżej 20 m² – 5 gniazd i 2 wpusty.

- kuchnia – dla niszy kuchennej niezbędne będą 3 gniazda podwójne lub potrójne, oraz 2 gniazda oświetleniowe – tu należy wziąć pod uwagę, że miejsca robocze w kuchni powinny być dobrze oświetlone. W przypadku kuchni wyposażonej w kuchenkę elektryczną, zmywarkę, podgrzewacze wody, wentylację – minimum 5 gniazd wtyczkowych ze stykiem ochronnym, 2 wypusty oświetleniowe oraz 2-3 obwody odbiorników o mocy powyżej 2 kW (kuchenka elektryczna zmywarka, podgrzewacz wody).

- łazienka – tutaj zaleca się minimum 2 gniazda wtyczkowe i 2 wypusty oświetleniowe. Poza tym 2 obwody odbiorników o mocy powyżej 2 kW (pralka, podgrzewacz wody).

- przedpokój - tutaj należy przewidzieć minimum jedno gniazdo, do którego będziemy mieli swobodny dostęp. Dodatkowo 1 wypust dla oświetlenia (chyba że przedpokój ma ponad 2,5 m długości – wtedy dwa wypusty dla oświetlenie po obu jego końcach).gniazdko kontakt

- inne pomieszczenia ( piwnica, balkon, taras) – minimum po jednym gnieździe wtyczkowym i jednym wypuście oświetleniowym. W przypadku pomieszczenia do majsterkowania minimalna liczna gniazdek to 3, a punktów oświetleniowych – 1. Jeżeli dysponujemy pomieszczeniem gospodarczym, to minimalna ilość gniazd wtyczkowych to 3, a punktów oświetleniowych 1. W zależności od wyposażenia, należy także wydzielić osobne obwody dla odbiorników takich jak pralka czy suszarka do ubrań.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie
Jeśli chcemy, by konstruowana sieć komputerowa działała sprawnie i wydajnie, musimy zadbać o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie media transmisy...
Czytaj więcej

Jak stworzyć sieć LAN we własnym domu?

Jak stworzyć sieć LAN we własnym domu?
Mało kto obecnie wyobraża sobie życie bez komputerów, smartfonów czy innych przedstawicieli elektroniki użytkowej. Ich wspólnym mianownikiem, decy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Minimalne wyposażenie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych