Produkty

Puszki elektroinstalacyjne – jak je wybrać

Puszki elektroinstalacyjne – jak je wybrać

Instalacja elektryczna składa się z wielu elementów. Jednym z nich są puszki elektroinstalacyjne. Choć w domowych warunkach najczęściej są one niewidoczne, ponieważ montowane są pod tynkiem, to warto dowiedzieć się o nich więcej i poznać ich właściwości i przeznaczenie.

Od czego zależy dobór puszki

O tym, jakiej puszki potrzebujemy, decyduje rodzaj zastosowanych przewodów elektrycznych (ich przekrój oraz ilość) czy choćby liczba rozgałęzień (wyprowadzenie kilku obwodów). Drugim kryterium jest przeznaczenie puszki: jeśli ma ona służyć ochronie połączeń elektrycznych, należy wybrać puszkę połączeniową, tzw. Elektrykodgałęźnik. Jeśli natomiast posłuży ona do zamontowania osprzętu, wybieramy model przystosowany właśnie do tego celu. Puszki wykonane są z tworzywa sztucznego i w większości przypadków w naszych domach i mieszkaniach montowane są jeszcze przed położeniem tynków. W razie potrzeby na rynku znajdziemy również puszki do montażu natynkowego.

Właściwości puszek

Choć puszki stanowią niewielkie elementy, to nie ulega wątpliwości, że są jednocześnie niezbędną częścią instalacji. W związku z tym na rynku znajdziemy wiele rodzajów ich rodzajów, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami decydującymi o możliwości ich zastosowania i właściwościach. Oto na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwej puszki elektrycznej.

Sposób montażu – natynkowy (na ścianie) i podtynkowy (w ścianie). Puszki montowane natynkowo wyróżnia większa szczelność, ułatwiony, szybki dostęp oraz prosty montaż. Na korzyść puszek podtynkowych należy uznać walory estetyczne (nie stanowi ona widocznego elementu wykończenia), a także zwiększą ochronę połączeń elektrycznych przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Stopień ochrony – np. IP-20, IP-42, IP-44, IP 55. Każde puszka posiada tego rodzaju oznaczenie, które określa jej klasę szczelności i ochrony przed wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi. Wyższe klasy szczelności charakterystyczne są dla puszek przeznaczonych do montażu natynkowego. Wśród nich znajdziemy także puszki hermetyczne.

Wymiary – puszki występują w różnych rozmiarach, np. 60 x 63 mm, 65 x 35 x 65 mm, 80 x 52 x 80 mm, dzięki czemu umożliwiają dostosowanie ich do naszych Puszka elektrycznapotrzeb. Wśród nich znajdziemy także puszki płytkie i głębokie.

Kształty – zarówno puszki natynkowe, jak i podtynkowe występują w różnych kształtach, mogą być one kwadratowe, prostokątne i okrągłe. Wszystkie znajdziemy w wersji pojedynczej, podwójnej czy potrójnej.

Rodzaj ściany - znajdziemy puszki przeznaczone do konkretnego rodzaju ścian, np. do montażu w płytach kartonowo-gipsowych, cegle czy betonie.

Miejsce montażu – dostępne są puszki przeznaczone do montażu wewnątrz budynków, ale także na zewnątrz, w podłodze czy pod ziemią. Puszki do zastosowania na zewnątrz charakteryzuje większa wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, takich jak niskie i wysokie temperatury, wilgotność czy wpływ promieni słonecznych.

Napięcie pracy urządzenia - napięcie znamionowe podłączonego osprzętu może osiągać w przypadku puszek różne wartości, np. 250 V, 380 V czy 400 V.

Kolor – puszki występują także w kilku najczęściej spotykanych kolorach: białym, pomarańczowym, czarnym i szarym.

Data publikacji: 29.01.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Osprzęt i sprzęt instalacyjny – niezbędne elementy instalacji elektrycznej

Osprzęt i sprzęt instalacyjny – niezbędne elementy instalacji elektrycznej
W każdym domu niezbędna jest obecność instalacji elektrycznej. W większości wypadków zlecamy jej wykonanie wykwalifikowanym fachowcom, powierzając im ...
Czytaj więcej

Planowanie instalacji elektrycznej - o czym pamiętać?

Planowanie instalacji elektrycznej - o czym pamiętać?
Kiedy nasz dom jest dopiero w fazie planów, przewidzieć możemy nie tylko funkcjonalność każdego z jego pomieszczeń, ale również przebieg instalacji el...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Puszki elektroinstalacyjne – jak je wybrać