Produkty

W jakie instalacje wyposażona jest kuchnia?

W jakie instalacje wyposażona jest kuchnia?

W każdym domu kuchnia jest pomieszczeniem używanym wyjątkowo często. Do wykonania różnych zadań, jakich się w niej podejmujemy, potrzebujemy wody, prądu i sprawnej wymiany powietrza. Jednak instalacja wodna, elektryczna i wentylacyjna nie wyczerpują wszystkich, które znajdują się w funkcjonalnej i dobrze zaprojektowanej kuchni. W jaki sposób zaplanować przebieg i rozmieszczenie ich elementów w tym pomieszczeniu?

Funkcjonalna i estetycznie wykończona kuchnia charakteryzuje się tym, że nasz wzrok napotyka na swojej drodze minimalną liczbę widocznych elementów instalacji. Nic dziwnego, że pragniemy je jak najdoskonalej zamaskować – ich obecność wpływa niekorzystnie na wygląd zastosowanej aranżacji, a każda wystająca ze ściany rura lub wiązka przewodów wywołują uczucie kompozycyjnego chaosu. Na szczęście wewnątrz ścian czy pod powierzchnią podłogi i okładzin ściennych możemy poprowadzić zdecydowaną większość fragmentów instalacji, a urządzenia znajdujące się na ich drodze lub zakończeniach – na przykład grzejnik, bateria zlewozmywakowa lub gazowy ogrzewacz wody – dobrać nie tylko pod względem trwałości, uzyskiwanych parametrów pracy, ale również i jakości wykonania.

Jakie instalacje zbiegają się w kuchni?

Pomieszczenia kuchenne spełniają różną rolę i częstość ich używania zależy od trybu życia mieszkańców danego lokum. Poszczególne rozwiązania budowlane zastosowane w budynkach pozwalają na funkcjonalne i kompletne wyposażenie tego wnętrza z pominięciem udziału niektórych instalacji – na przykład gazowej – ale wyszczególnić możemy niezbędne minimum, którego obecność jest warunkiem koniecznym sprawnie działającej kuchni. Składają się na nie następujące systemy:

- spośród instalacji sanitarnych:

1) instalacja wodna i kanalizacyjna,
2) instalacja wentylacyjna,

…a spośród instalacji elektrycznych:

1) instalacja siłowa,
2) instalacja oświetleniowa.

Szkielet ten uzupełniają systemy, które mogą zwiększyć funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń kuchennych, o ile rozwiązania takie zastosowane są w danym budynku. Są to między innymi:

- instalacja gazowa,
- instalacja centralnego ogrzewania,
- instalacja alarmowa,
- instalacja przyzywowa,
- instalacja klimatyzacyjna,
- instalacja inteligentnego domu,
- instalacja telefoniczna,
- instalacja przeciwpożarowa.

Przyjrzyjmy się najważniejszym i najczęściej spotykanym z nich.

Wodomierz Bmeters 1/2" zimna woda
Wodomierz Bmeters 1/2" zimna woda

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez zlewozmywaka z górującym nad nim obłym kształtem ruchomej wylewki. Dostęp do bieżącej wody umożliwia oczyszczenie produktów, z których przygotowujemy potrawy, zmywanie naczyń i dbanie o higieniczny wygląd zabudowy i blatu roboczego. Ponieważ woda jest wykorzystywana kilka razy każdego dnia, doprowadzająca ją instalacja powinna być wykonana w sposób profesjonalny – dotyczy to również podejścia wodno-kanalizacyjnego. Z tego względu, jeśli tylko stwierdzimy niezadowalający stan rur składających się na instalację, powinno to być sygnałem do zapoczątkowania generalnego remontu pomieszczenia kuchennego. Woda wykorzystywana jest też przez urządzenia AGD, które mają swoje stałe miejsce w kuchni – są to zmywarka, niejednokrotnie pralka i lodówka, o ile wyposażona jest w dystrybutor wody.

Porada eksperta:

Ponieważ podłączenia sprzętów AGD wykorzystujących wodę powinny być umiejscowione w najbliższym ich sąsiedztwie, dokładne rozmieszczenie urządzeń
już w fazie planowania kuchni pozwoli na precyzyjną lokalizację przyłączy wodociągowych i miejsc połączeń z instalacją kanalizacyjną w czasie budowy
domu. Wtedy też, rozmieszczając elementy instalacji, możemy zamocować je w ścianie i trwale przykryć tynkiem lub warstwą glazury.

Kuchnia jest wnętrzem, które wyjątkowo opornie poddaje się zmianom aranżacyjnym – wszelkie modyfikacje w rozplanowaniu jej stref (przygotowywania posiłków, ich gotowania i przechowywania produktów żywnościowych) oznaczają przemieszczenie urządzeń AGD, a nawet zmianę usytuowania zlewozmywaka. To pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w przebiegu instalacji, dlatego decyzja o zbudowaniu – na przykład – wyspy kuchennej ze zlewem oznacza przeprowadzenie odpowiednio wcześniej generalnego remontu z ingerencją w głąb posadzki włącznie – osadzone tam zostaną rury doprowadzające wodę i zbierające zużytą ciecz do kanalizacji. Z zachowaniem odpowiedniego spadku przykrywane są one warstwą wylewki, na której można ułożyć wybraną okładzinę podłogową. Aby wyspa kuchenna była w pełni funkcjonalna, konieczne jest doprowadzenie do niej odnóg kolejnych instalacji.

Wentylator Blyss z wyłącznikiem czasowym 150 mm
Wentylator Blyss z wyłącznikiem czasowym

Wentylacja

Ponieważ kuchnia jest miejscem równie narażonym na obecność pary wodnej co łazienka, podobnie jak w tej ostatniej konieczne jest usprawnienie procesu wymiany powietrza i jego przyspieszenie. O ile jednak w łazience usuwane powietrze jest przesycone tylko parą wodną, w kuchni dodatkowo mamy do czynienia z intensywnymi zapachami dobiegającymi spod uchylonych pokrywek na garnkach, a także z obecnością drobinek tłuszczu, które – jeśli się ich nie pozbędziemy – osiądą na okolicznych meblach i ścianach i będą bardzo trudne do usunięcia.

Z tej sytuacji ratuje nas zastosowanie urządzenia dobranego odpowiednio względem mocy działania do kubatury pomieszczenia, które albo dzięki pracy silnika skieruje zaparowane powietrze wprost do kanału wywiewnego, albo oczyści je za pomocą systemu filtrów antytłuszczowych i węglowych i ponownie zasili nim kuchenne wnętrze. W uzyskaniu świeżego powietrza wspomagają nas w ten sposób okap – w pierwszym przypadku – i pochłaniacz w drugim. Jednak to drugie urządzenie nie jest uzupełnieniem instalacji wentylacyjnej, a do swojej pracy potrzebuje jedynie obecności gniazda sieciowego.

Czy wiesz, że…?

Wybierając okap, nie musimy rezygnować z cechy szczególnej pochłaniacza, jaką jest obecność filtra węglowego, który niweluje intensywne aromaty.
Większość urządzeń, które można połączyć z kanałem wywiewnym, wyposażona jest nie tylko we wspólne obu typom urządzeń filtry przeciwtłuszczowe,
ale również węglowe.

Kratka wentylacyjna Vents 150 x 150 mm biała
Kratka wentylacyjna Vents 150 x 150 mm biała
Okap podszafkowy Ciarko ZRD 60 cm inox
Okap podszafkowy Ciarko ZRD 60 cm inox

Wymuszając wymianę zużytego powietrza, pracujący okap potrzebuje dopływu świeżego podmuchu. W tym celu stosowane są na przykład nawiewniki mocowane na oknach i w ścianach. Praca okapu wpływa nie tylko na uzyskanie świeższego powietrza, ale również obniża panującą we wnętrzu temperaturę – jest to korzystne zjawisko w kuchni, w której zwykle jest ciepło od gorących naczyń i pracujących urządzeń AGD.

Okap, który możemy zastosować w pomieszczeniu kuchennym, wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego. Idealną w tym wypadku sytuacją jest, jeśli mamy do czynienia z dwoma niezależnymi kanałami i mieszkamy w budynku jednorodzinnym. Po pierwsze, obecność drugiego wylotu kanału zabezpieczonego kratką jest niezbędna do poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej. Połowicznym rozwiązaniem problemu pojedynczego dostępnego kanału jest umieszczenie kratki pod miejscem, w którym przewód wentylacyjny okapu łączy się z kanałem. Po drugie, nie możemy skierować wylotu zużytego powietrza do kanału, który służy jednocześnie innym mieszkańcom bloku czy kamienicy. Z tych powodów nasz wybór pada na pochłaniacz. Jego zastosowanie jest też wskazane, jeśli w budynku funkcjonuje wentylacja mechaniczna.

Instalacja elektryczna

Gniazdko Elektro-Plast Aquant IP55 natynkowe podwójne szare
Gniazdko Elektro-Plast Aquant IP55

O jej obecności świadczą tylko rozmieszczone w różnych miejscach kuchni oprawy świetlne i widoczne na ścianach gniazda sieciowe. Niestety, o ile system oświetlenia zastosowany w tym pomieszczeniu może przez długi czas przetrwać w nienaruszonym stanie, z biegiem lat liczba obwodów elektrycznych, jakimi opleciona jest kuchnia, staje się niewystarczająca. Powodami tego stanu rzeczy są wzrastająca wokół nas ilość sprzętu AGD i wymiana starych, wyeksploatowanych urządzeń elektrycznych na nowe. Ten drugi przypadek ma wydźwięk optymistyczny – z reguły nowe modele sprzętów są energooszczędne w daleko większym stopniu, co wymieniane. Skutkuje to zmniejszonymi opłatami za zużytą energię elektryczną. Jeśli jednak zbyt dużą liczbę urządzeń na jednym obwodzie załączymy w tym samym czasie i przeciążymy go, w najlepszym razie czeka nas wymiana bezpieczników, w najgorszym – niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą przepalenie się przewodów w ścianie, z ryzykiem pożaru włącznie.

Aby temu zapobiec, należy wykonać nowy obwód. Jego połączenia z działającą instalacją elektryczną dokona fachowiec, natomiast z powodzeniem możemy wyznaczyć jego przebieg na ścianie, żłobiąc w niej zagłębienie z zachowaniem 20-centymetrowej odległości od krawędzi każdej z płaszczyzn. Pamiętajmy przy tym, aby przewód był poprowadzony jedynie pionowo i poziomo (nie na ukos) i by odwzorować jego usytuowanie w ścianie na planie kuchni. Jeśli nie mamy zachowanej tego typu dokumentacji, przebieg przewodu warto choćby sfotografować.

Konieczność rozbudowania istniejącej instalacji elektrycznej jest dobrym pretekstem do odświeżenia wyglądu ścian w kuchni, które wymagają sukcesywnego odnawiania częściej niż w innych pomieszczeniach. To też sprzyjająca okazja do wymiany nieodpornych na kontakt z wodą gniazd sieciowych i opraw świetlnych w pobliżu zlewozmywaka – zamiast nich bezpieczniejszy w stosowaniu będzie osprzęt bryzgoszczelny.

Więcej starań będzie wymagać od nas wykonanie osobnego obwodu obsługującego drobne urządzenia AGD wykorzystywane na wyspie kuchennej – w tym wypadku przewód najlepiej przeprowadzić pod okładziną podłogową, a gniazdo sieciowe usytuować w pobliżu blatu roboczego lub na jego powierzchni. Oświetlenie blatu zapewni nam okap – jego pozioma płaszczyzna zawiera w sobie oprawy niewielkich, ale emitujących jasne światło żarówek halogenowych lub diod LED.

Instalacja gazowa

Do wymienionych wyżej systemów, jakie obecne są w każdej kuchni, warto dołączyć instalację doprowadzającą gaz. Jego wykorzystanie w pomieszczeniu, w którym przygotowuje się posiłki, nie ogranicza się do doprowadzenia do kuchenki gazowej. Paliwo to może zasilać również urządzenie podgrzewające wodę i piecyk grzewczy.

Czy wiesz, że…?

Odpowiednim miejscem do zamocowania gazowego piecyka grzewczego jest nawet niewielka kuchnia – wystarczy, że jej kubatura będzie większa
od 6,3 m3. Jednak w takim wnętrzu użytkować możemy tylko urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Jeśli natomiast pobiera ono z pomieszczenia
powietrze niezbędne do spalania, kuchnia musi być odpowiednio większa – wyrażony w metrach sześciennych iloczyn jej długości, szerokości
i wysokości powinien być większy od 8.

Ogrzewacz gazowy Termet Aqua Heat G-19-00
Ogrzewacz gazowy Termet Aqua Heat 

Korzystanie w kuchni z urządzenia lub urządzeń wykorzystujących gaz wymaga współpracy ze sprawnie działającą instalacją wentylacyjną. Aby dodatkowo zwiększyć jej efektywność, warto zamocować nawiewniki. Przepływowy gazowy ogrzewacz wody usytuowany w pobliżu zlewozmywaka zapewnia uzyskanie ciepłego strumienia wody w chwilę po odkręceniu kurka. Umieszczenie go w innej części domu po pierwsze zwiększyłoby koszty wykonania instalacji wodnej, a po drugie każdorazowe oczekiwanie na ogrzaną wodę po uruchomieniu baterii oznaczałoby marnotrawstwo naturalnych zasobów i wyższe opłaty za ich zużywanie.

Jedna z nielicznych wad instalacji gazowej wynika z przepisów prawa budowlanego i dotyczy wymogów, jakie muszą charakteryzować umieszczone na powierzchni ścian rury doprowadzające paliwo. Ponieważ nie mogą być one trwale zabudowane, stykać się i krzyżować z elementami żadnej innej instalacji, a dodatkowo należy w ich pobliżu umożliwić swobodną cyrkulację powietrza, ich rzucająca się w oczy obecność na ścianach wymusza na użytkownikach mieszkań zastosowanie takich sposobów ich zamaskowania, który byłyby i estetyczne, i zgodne z literą prawa zarazem.

Data publikacji: 21.06.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Gniazdka elektryczne i łączniki – jak je wybrać i rozmieścić

Gniazdka elektryczne i łączniki – jak je wybrać i rozmieścić
Gniazda i łączniki stanowią niezbędne elementy instalacji elektrycznej, w którą wyposażone są niemal wszystkie obiekty budowlane. Rozplanowanie umiejs...
Czytaj więcej

Osprzęt siłowy - czym jest?

Osprzęt siłowy - czym jest?
Osprzęt siłowy związany jest z prądem trójfazowym, czyli doprowadzeniem trzeciej fazy do instalacji w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie daje nam dodatk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

W jakie instalacje wyposażona jest kuchnia?