Produkty

Ciepło od stóp do głów - ogrzewanie podłogowe

Ciepło od stóp do głów - ogrzewanie podłogowe

Niesłabnącą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Coraz więcej ludzi odkrywa ogromne walory tego sposobu ogrzewania domu - jest zdrowe, tańsze w eksploatacji, estetyczne.

ogrzewanie podłogoweCoraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Uzasadnia się to powszechnym użyciem kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła, które są idealnym źródłem ciepła dla ogrzewania płaszczyznowego. Jednocześnie coraz więcej ludzi odkrywa ogromne walory tego sposobu ogrzewania domu - jest zdrowe, tańsze w eksploatacji, estetyczne (bo niewidoczne).

Tzw. podłogówka zapewnia bardzo korzystny rozkład temperatury, bo grzeje cała powierzchnia, a nie punktowe kaloryfery a ciepło dociera poprzez stopy, które najdotkliwiej odczuwają chłód. Dzięki temu, że ciepło emituje cała powierzchnia, przy temperaturze np. 18°C w pomieszczeniu ogrzewanym od podłogi odczuwamy taki sam komfort jak przy temperaturze 20°C uzyskanej w efekcie ogrzewania tradycyjnego. W konsekwencji umożliwia to redukcję kosztów ogrzewania o ok. 10% w całym sezonie grzewczym.

Równomiernie grzejąca powierzchnia podłogi oddaje ciepło przez promieniowanie i dzięki temu ruch powietrza jest znikomy a kurz nie unosi się do góry. Dlatego podłogówka jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Mamy do wyboru 2 rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Ciepło w przypadku ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane poprzez wykorzystanie energii elektrycznej, która nagrzewa elektryczne przewody lub maty umieszczone pod podłogą. Jest tanie w instalacji i montażu ale drogie w eksploatacji, bo koszt zużywanej energii elektrycznej jest wysoki.

Wodne ogrzewanie podłogowe to sieć rurek miedzianych lub z tworzywa sztucznego pokrytych betonem, przez które przepływa ciepła woda ogrzewana przez kocioł centralnego ogrzewania lub pompę ciepła. Wodna podłogówka jest droższa w montażu niż elektryczna, ale koszty eksploatacji są znacznie niższe.

Jeśli już zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, pozostaje dylemat jaką nawierzchnię można zastosować na tego typu ogrzewaniu. Zapewne większość z nas wie, ze podłogi ceramiczne i kamienne (terakota, gres, kamień naturalny) są najlepszym rozwiązaniem bo dobrze przewodzą i oddają ciepło.

Dopuszcza się stosowanie paneli laminowanych, ale słabiej przewodzą ciepło i nie są odporne na na duże i szybkie wahania temperatury. Pod tego typu podłogą sprawdzają się maty grzejne (elektryczne) ale temperatura na powierzchni paneli może sięgać maximum 22-24°C. Poza tym stosuje się tylko te panele, których producent zezwala na takie zastosowanie. Najlepiej zastosować panele zatrzaskowe, których krawędzi nie skleja się, a panele lepiej zniosą zmiany wymiarów elementów spowodowane wahaniami temperatury.

Deski podłogowe i parkiety z litego drewna nie są odpowiednią nawierzchnią na ogrzewanie podłogowe bo słabo przewodzą ciepło (drewno jest dobrym izolatorem) i źle znoszą wahania temperatury. Drewno jest materiałem higroskopijnym - reaguje na zmiany wilgotności i temperatury. Dlatego ważne jest, aby dany gatunek drewna miał jak najniższy współczynnik skurczu Fachowcy dopuszczają jako nawierzchnię na ogrzewaniu podłogowym dobrze wysuszone twarde drewno egzotyczne np.: jatoba, iroko, merbau, doussie, a z krajowych gatunków – tylko dąb.ogrzewanie podłogowe Castorama

Oprócz gatunku drewna ważna także jest budowa drewnianych elementów. Często stosuje się deski warstwowe (deska barlinecka) umożliwiające pracę drewna i mające cienki przekrój, który nie blokuje przepływu ciepła. Do przyklejania elementów stosuje się kleje elastyczne, które nie zmieniają swych właściwości pod wpływem wyższej temperatury. Drewno na ogrzewaniu podłogowym zabezpiecza się poprzez olejowanie, które nie skleja kantów drewna.

Producenci zalecają stosowanie na ogrzewanie podłogowe tzw. finish parkietu, czyli gotowego polakierowanego parkietu który po położeniu nie wymaga ani cyklinowania, ani pokrywania lakierem. Finish parkiet nie jest zbyt gruby – ma około 14 mm - i dlatego nieźle przewodzi ciepło.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym
Ciepło dobywające się z podłogi to komfort, którego można tylko pozazdrościć. Jednak ma swoją drugą stronę – wysokie koszty oraz straty energii....
Czytaj więcej

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu
Kiedy zimowa aura zagości w naszej okolicy, może się okazać, że najbliższe otoczenie naszego domu powinno być wyposażone w system, który uniemożliwi n...
Czytaj więcej

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego
Rury, dzięki którym tworzony jest system ogrzewania podłogowego, powinny służyć nam nie krócej niż przez 50 lat. Na gwarancję ich trwałości i skuteczn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
17.09.2015
Doświadczenie w montowaniu tego typu ogrzewania jest wskazane, a jakiekolwiek w układaniu podłóg konieczne. Samemu można i wiele osób tak robi, ale zalecam niezwykle ostrożnie podchodzić do tematu i solidnie zgłębić ten temat, bo błąd czy niedokładnośc może prowadzić do sporych wydatków
10.06.2015
no i dobra, przekonaliście mnie, powiedzcie tylko czy to możliwe, żeby samemu to zrobić w domu? Fachowiec mi taką kwotę zakrzyknął, że aż się boję głośno powtarzać. myślicie, że z mężem sami podołamy?

Ocena i komentarz dla:

Ciepło od stóp do głów - ogrzewanie podłogowe