Sezon grzewczy za pasem – jak się przygotować?

Powoli kończą się ciepłe dni i nieuchronnie zbliżamy się do kolejnej zimy. Gdy tylko na dworze robi się trochę chłodniej, rozpoczynamy sezon grzewczy, aby w naszym domu było ciepło i przytulnie. Warto zatem przygotować się do zimy i nie dać się jej zaskoczyć.

Sezon grzewczy za pasem – jak się przygotować?

Po długim i ciepłym lecie trudno przestawić się na niższe temperatury i dużo chłodniejsze noce. Dlatego już nawet wczesną jesienią włączamy ogrzewanie w naszych domach. W mieszkaniach w blokach nie możemy sami włączyć centralnego ogrzewania, jednak chętnie sięgamy po popularne farelki lub grzejniki elektryczne, które doskonale sprawdzają się w dogrzewaniu pomieszczeń. W domach jednorodzinnych sami decydujemy o tym, kiedy sezon grzewczy się rozpocznie. W obu przypadkach należy jednak się do niego odpowiednio przygotować, aby spokojnie przetrwać całą zimę.

Przeczytaj także: Zalety ogrzewania nadmuchowego

Przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego

Aby odpowiednia ilość ciepła trafiała do naszego domu, należy zadbać o grzejniki, które mają nam to ciepło dostarczyć. Często o nich zapominamy, zastawiamy meblami i ograniczamy się tylko do przekręcania gałki z regulacją temperatury. Rzadko kiedy myjemy grzejniki i pozwalamy na nagromadzenie się na nich sporej warstwy kurzu. Jeżeli po włączeniu ogrzewania odczuwamy nieprzyjemny zapach w powietrzu, to prawdopodobnie jest to właśnie woń przypalanego kurzu. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale ma także zły wpływ na nasz układ oddechowy. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto dokładnie wyczyścić i umyć grzejnik. Najlepiej użyć do tego miękkiej szczotki lub ścierki, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni.

Częstym problemem, jaki miewamy z grzejnikami, jest ich zapowietrzanie. Jeżeli czujemy, że grzejnik nie nagrzewa się cały i pewne jego fragmenty są zupełnie zimne, to znak, że takie urządzenie należy odpowietrzyć. Zazwyczaj jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, w przypadku nowych grzejników jest to bardzo prosta czynność, do której wykonania wystarczy nam śrubokręt.

Zobacz też: Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? Podpowiadamy!

Sezon grzewczy za pasem – jak się przygotować?

Sezon grzewczy w bloku i domu jednorodzinnym

Przygotowania do zimy dla osób mieszkających w blokach nie są w żaden sposób uciążliwe. O włączaniu ogrzewania decyduje spółdzielnia i sami mieszkańcy mają niewiele do zrobienia (oprócz odkręcenia grzejnika). Zupełnie inaczej wyglądają natomiast przygotowania do zimy w domkach jednorodzinnych, w których pali się w piecu. O zgromadzeniu opału warto pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby nie musieć załatwiać tego w ostatniej chwili. Przed zimą można poświęcić nieco czasu i posprzątać w kotłowni, co zdecydowanie ułatwi nam funkcjonowanie w niej. Wszystkie urządzenia warto przejrzeć, a w razie wątpliwości zlecić fachowcom przegląd i konserwację instalacji.