Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia — jak wybrać?

Spośród urządzeń grzewczych, które zdolne są do zwiększenia temperatury dużych powierzchni i w krótkim czasie, szczególnie popularne są nagrzewnice. Ponieważ różnią się między sobą parametrami, uzyskiwaną mocą i sposobami zasilania, przyjrzyjmy się im pod kątem możliwości zastosowania w pomieszczeniach o dużej kubaturze.

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia

Co to są nagrzewnice?

Nagrzewnice to urządzenia stacjonarne i przenośne, zasilane różnymi typami paliw, efektywne i w zależności od mocy grzewczej zdolne są podwyższać temperaturę w pomieszczeniach o różnej powierzchni, od dużych garaży, przez szklarnie, sklepy, warsztaty i magazyny, aż po hale produkcyjne w zakładach przemysłowych.

Na skuteczność ich działania wpływ ma nie tylko dobór parametrów urządzeń, ale również typ pomieszczenia, w którym je można zastosować – w tym sposób jego wykonania wraz z uwzględnieniem warstwy izolacji, a także obecność efektywnie działającej wentylacji.

Właściwości nagrzewnic

Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny w przypadku doboru paliwa do urządzenia grzewczego. O ile nagrzewnice elektryczne nie emitują szkodliwych efektów spalania i ich obecność nie wymaga sprawnie działającej wentylacji, to inaczej jest w przypadku urządzeń olejowych i gazowych. Pierwsze z nich nie będą korzystne do zastosowania w miejscach, w których przebywają i pracują ludzie, ponieważ wytwarzając ciepło, kierują do wnętrza również spaliny olejowe. W tym wypadku wybór nagrzewnicy olejowej będzie połączony z takim jej rodzajem, który przez specjalny przewód kominowy usuwa efekty spalania oleju napędowego lub opałowego na zewnątrz, nie mieszając ich z ciepłym nadmuchem – to nagrzewnica z odprowadzeniem spalin.

Inne niebezpieczeństwo związane jest z zastosowaniem urządzenia zasilanego gazem propan-butan – tu efektami spalania są dwutlenek węgla i para wodna. Obecność pierwszego czynnika wymusza obecność sprawnie działającej wentylacji ogrzewanego pomieszczenia, z uwalnianiem pary wodnej z kolei związane jest zawilgocenie, które – nieusuwane skutecznie – wnika w głąb ścian, co prowadzić może do rozwijania się w nich i na ich powierzchni grzybów i pleśni.

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia

Jaką nagrzewnicę wybrać?

Powyższe zestawienie prowadzi do wniosku, że najlepszym możliwym wyborem jest nagrzewnica elektryczna – będzie to prawdą, jeśli powierzchnia ogrzewanego z jej pomocą budynku nie jest duża, ponieważ pojedyncze urządzenie takie, aby było skuteczne, potrzebuje dużego poboru mocy. Jednak wyposażenie pomieszczenia, w którym przebywają ludzie, nawet w kilka urządzeń zasilanych za pomocą energii elektrycznej nie tylko przyczyni się do odczuwania komfortu cieplnego, ale skutkować będzie zwiększonym bezpieczeństwem pracowników przebywających w pomieszczeniach o dużym zapyleniu – dostępne są  bowiem nagrzewnice o stopniu zabezpieczenia IP54.

Wszystkie typy urządzeń pozwalają na precyzyjne ustawienie mocy pracy – pomagają temu 2- i 3-stopniowe poziomy mocy oraz termostaty, które spełniają też funkcję zabezpieczającą i wyłączają nagrzewnice w przypadku zbyt wysokiej temperatury wydmuchiwanego powietrza.