Produkty

Jak zamocować grzejnik

Jak zamocować grzejnik

Grzejnik jest urządzeniem, które ogrzewając powietrze w jego pobliżu, wspomaga jego cyrkulację i w efekcie nadaje wnętrzu odpowiednią temperaturę. Aby działał bez zarzutu i aby maksymalnie wyeliminować możliwość jego zapowietrzania, potrzebny będzie jego fachowy montaż. Możemy to zlecić fachowcowi, ale podołamy temu również samodzielnie. Jak tego dokonać?

Grzejniki aluminiowo-miedziane wykonane zostały w taki sposób, aby przepływająca w nich gorąca woda miała kontakt jedynie z miedzianymi komponentami, natomiast aluminium odpowiada za rozprowadzenie ciepła do pomieszczenia – ono stanowi powierzchnię ogrzewającą powietrze we wnętrzu.

Montaż grzejnikaZamocowanie grzejnika będzie tym prostsze, im mniejszą wagą się charakteryzuje. Na szczęście we wnętrzach naszych salonów i sypialni montowane urządzenia są niewielkie i w porównaniu do konieczności zawieszenia na przykład ogrzewacza wody wymiennikowego o wadze dochodzącej do 200 kg nie będziemy zmuszeni do uprzedniego zamocowania specjalnych, solidnych i widocznych wsporników. Użyjemy do tego celu ich mniejszych odpowiedników, które z racji swojej wielkości i usytuowania nie będą wpływać na estetykę wyglądu pomieszczenia. Szczegółowe informacje na temat poprawnego montażu grzejników znajdują się w instrukcjach i specyfikacji technicznej każdego z urządzeń dołączanych przez producentów wraz ze wskazaniem przez nich miejsc, gdzie montaż urządzeń grzewczych nie jest wskazany. Podobnie różnić się mogą kształty zarówno samych urządzeń, jak i utrzymujących je na ścianach wsporników, jednak kolejność czynności służących przytwierdzeniu grzejników do ścian jest podobna.

Przyłącze prosteAby każde z urządzeń efektywnie przyczyniało się do uzyskania optymalnej temperatury wnętrza, konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do ich usytuowania. Najczęściej są to ściany pod oknami i chłodniejsze części pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest zachowanie odległości od ścian i podłogi, co umożliwi i ułatwi cyrkulację powietrza. Są to: najmniej 25 mm odstępu od ściany i 70 mm od posadzki. Istotne jest, aby zachować lekki spad urządzenia, aby jego część wyposażona w odpowietrznik znajdowała się wyżej.

Ogólna zasada mówi, że aby nie uszkodzić lakierowanej proszkowo płyty grzewczej, wszelkie czynności należy przeprowadzać bez ściągania fabrycznych opakowań – dzięki temu unikniemy zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych, na jakie jest narażone urządzenie w trakcie montażu. W pierwszej kolejności mocujemy do ścian wsporniki, w czym przydatne nam będą kołki rozporowe, wiertarka, wkrętak i gumowy młotek. Po odmierzeniu i zaznaczeniu miejsc ich usytuowania na ścianie, wiercimy w niej otwory i za pomocą kołków przytwierdzamy zawieszki. Następnie zaopatrujemy grzejnik w odpowietrznik i korek zaślepiający (jak również króćce zaworów zasilającego i powrotnego, o ile grzejnik jest zasilany bocznie), po czym zawieszamy go na zamocowanych wcześniej wspornikach. Do urządzenia przykręcamy przyłącza i dopiero po tym usuwamy opakowanie fabryczne, jakim chroniona była powierzchnia płyty grzejnej.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć
Prawidłowe ocieplenie poddasza to nie wszystko. Jeśli ta strefa budynku ma być przeznaczona do celów mieszkalnych, konieczne jest też jej właściwe ogr...
Czytaj więcej

Ogrzewanie zimą

Ogrzewanie zimą
Sezon grzewczy trwa przez większość miesięcy w roku, chociaż urządzenia wytwarzające ciepło pracują w czasie jego trwania ze zróżnicowaną mocą. W zale...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników?
Nieodpowiednie rozmieszczenie rur prowadzących ciepłą wodę do grzejników może być jedną z przyczyn złego działania instalacji odpowiedzialnej za wytwo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamocować grzejnik