Jak zamocować grzejnik?

Grzejnik jest urządzeniem, które ogrzewając powietrze w jego pobliżu, wspomaga jego cyrkulację i w efekcie nadaje wnętrzu odpowiednią temperaturę. Aby działał bez zarzutu i aby maksymalnie wyeliminować możliwość jego zapowietrzania, potrzebny będzie jego fachowy montaż. Możemy to zlecić fachowcowi, ale podołamy temu również samodzielnie. Jak tego dokonać?

Jak zamocować grzejnik

Grzejniki aluminiowo-miedziane wykonane zostały w taki sposób, aby przepływająca w nich gorąca woda miała kontakt jedynie z miedzianymi komponentami, natomiast aluminium odpowiada za rozprowadzenie ciepła do pomieszczenia – ono stanowi powierzchnię ogrzewającą powietrze we wnętrzu.

Zamocowanie grzejnika będzie tym prostsze, im mniejszą wagą się charakteryzuje. Na szczęście we wnętrzach naszych salonów i sypialni montowane urządzenia są niewielkie i w porównaniu do konieczności zawieszenia na przykład ogrzewacza wody wymiennikowego o wadze dochodzącej do 200 kg nie będziemy zmuszeni do uprzedniego zamocowania specjalnych, solidnych i widocznych wsporników. Użyjemy do tego celu ich mniejszych odpowiedników, które z racji swojej wielkości i usytuowania nie będą wpływać na estetykę wyglądu pomieszczenia. Szczegółowe informacje na temat poprawnego montażu grzejników znajdują się w instrukcjach i specyfikacji technicznej każdego z urządzeń dołączanych przez producentów wraz ze wskazaniem przez nich miejsc, gdzie montaż urządzeń grzewczych nie jest wskazany. Podobnie różnić się mogą kształty zarówno samych urządzeń, jak i utrzymujących je na ścianach wsporników, jednak kolejność czynności służących przytwierdzeniu grzejników do ścian jest podobna.

Jak zamocować grzejnik

Aby każde z urządzeń efektywnie przyczyniało się do uzyskania optymalnej temperatury wnętrza, konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do ich usytuowania. Najczęściej są to ściany pod oknami i chłodniejsze części pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest zachowanie odległości od ścian i podłogi, co umożliwi i ułatwi cyrkulację powietrza. Są to: najmniej 25 mm odstępu od ściany i 70 mm od posadzki. Istotne jest, aby zachować lekki spad urządzenia, aby jego część wyposażona w odpowietrznik znajdowała się wyżej.

Ogólna zasada mówi, że aby nie uszkodzić lakierowanej proszkowo płyty grzewczej, wszelkie czynności należy przeprowadzać bez ściągania fabrycznych opakowań – dzięki temu unikniemy zarysowań i innych uszkodzeń mechanicznych, na jakie jest narażone urządzenie w trakcie montażu. W pierwszej kolejności mocujemy do ścian wsporniki, w czym przydatne nam będą kołki rozporowe, wiertarka, wkrętak i gumowy młotek. Po odmierzeniu i zaznaczeniu miejsc ich usytuowania na ścianie wiercimy w niej otwory i za pomocą kołków przytwierdzamy zawieszki. Następnie zaopatrujemy grzejnik w odpowietrznik i korek zaślepiający (jak również króćce zaworów zasilającego i powrotnego, o ile grzejnik jest zasilany bocznie), po czym zawieszamy go na zamocowanych wcześniej wspornikach. Do urządzenia przykręcamy przyłącza i dopiero po tym usuwamy opakowanie fabryczne, jakim chroniona była powierzchnia płyty grzejnej.