Kiedy wymienić kocioł gazowy?

 

Kocioł gazowy to serce instalacji grzewczej. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na wydajną pracę instalacji – urządzenie daje wtedy więcej ciepła przy mniejszym spalaniu paliwa, co przynosi oszczędności. Sprawny kocioł także szybciej reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz. Powinniśmy go poddawać regularnym przeglądom technicznym, a w wypadku awarii naprawić lub wymienić na sprawne urządzenie.

Kocioł

Awaria

Najczęściej to właśnie awaria skłania nas do wymiany kotła na nowszy model. Urządzenia grzewcze przez co najmniej pół roku dogrzewają domy i mieszkania, a nierzadko są także źródłem ciepłej wody. Ciągła praca może stanowić obciążenie dla urządzenia, jednak często usterki można naprawić. Najbardziej wrażliwym elementem jest wymiennik ciepła, którego bezawaryjne działanie w dużej mierze jest podyktowane prawidłową eksploatacją urządzenia. Zbyt duża wielkość kotła także wpływa na jego nieekonomiczne działanie. Przy większej mocy urządzenia pobiera on więcej paliwa, a w przypadku paliw płynnych powoduje skrócenie cyklów pracy palnika. Skutkuje to częstszym włączaniem i wyłączaniem palnika, co może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów. Niekiedy problemem będzie przepalony bezpiecznik, brak prawidłowego odpowietrzenia czy ustawienie złych parametrów. Jednak w sytuacji, gdy koszt wymiany wadliwych elementów jest podobny do ceny nowego urządzenia, powinniśmy wymienić kocioł na nowocześniejsze urządzenie.

Zmniejszenie kosztów ogrzewania

Nawet stary kocioł może działać bezawaryjnie, jednak koszty jego pracy będą wysokie. Przestarzała konstrukcja może wymagać uciążliwej obsługi, jak i zużywać dużą ilość paliwa. Wymiana kotła na nowocześniejszy model spowoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 20%, jednak wymaga to modernizacji instalacji grzewczej, która nie należy do tanich. Warto zatem sprawdzić opłacalność rozwiązania, czy zaoszczędzone pieniądze przewyższą koszt zamontowania nowej instalacji. Miejmy też na uwadze, że ceny paliw mogą wzrosnąć.

Kocioł

Możemy się spodziewać oszczędności przy wymianie kotła na model kondensacyjny, ponieważ do wytworzenia danej ilości ciepła zużywa on mniej paliwa niż urządzenie tradycyjne. Wszystko dzięki wykorzystaniu ciepła podczas skraplania pary wodnej, która znajduje się w spalinach. Metodę stosuje się zarówno w kotłach gazowych, jaki i tych na olej, jednak zakup tych ostatnich jest mniej opłacalny ze względu na wysokie koszty urządzeń. Uzyskanie oszczędności jest często uzależnione od wielkości i rodzaju instalacji. Początkowo koszty eksploatacji będą większe – kotły kondensacyjne są droższe od tradycyjnych, podobnie jak i opłaty za ich profesjonalne przeglądy. Jednak zastosowanie kotła kondensacyjnego niesie ze sobą szereg zalet – możemy swobodnie regulować moc urządzenia, a komora spalania jest zamknięta, co niweluje ryzyko zaczadzenia.

Ekologiczne ogrzewanie

Wymiana kotła na nowy może być podyktowana także chęcią ekologicznego ogrzewania z mniejszymi stratami energii. Wyższa energetyczność urządzeń kondensacyjnych sprawia, że są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę zakup nowego urządzenia, zwróćmy także uwagę na Europejską Dyrektywę ErP, która wejdzie w życie 26 września 2015 r., regulującą normy zużycia energii. Według niej kotły niekondensacyjne o mocy do 400 kW zostaną wycofane z produkcji, a zainstalowane przejdą przeglądy, których celem będzie określenie czy należy wymienić kocioł na nowy.

Przed podjęciem decyzji o wymianie urządzenia grzewczego warto zwrócić uwagę na wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Efektywniejsze ogrzewanie wiąże się z kosztowną modernizacją instalacji, zwiększeniem powierzchni grzejników czy droższymi przeglądami. Przy niewielkich opłatach, jakie sukcesywnie uiszczamy, takie rozwiązanie nie będzie opłacalne.