W jaki sposób rozmieszczać grzejniki?

Na etapie budowy domu musimy podjąć dużo istotnych decyzji, a część z nich będzie już nieodwracalna. Jedną z nich jest rozmieszczenie grzejników w naszym domu. O ile po kilku latach użytkowania możemy stwierdzić, że wybrana umywalka nam nie pasuje, to raczej nikt z nas nie zdecyduje się na kucie ścian i zmianę rozmieszczenia instalacji po to, aby przesunąć grzejnik w inne miejsce.

grzejnikgrzejnikgrzejnikgrzejnik

Komfort użytkowania: Termiczne samopoczucie

Urządzając i wyposażając dom staramy się zapewnić sobie jak najwyższy komfort użytkowania. Na nasze dobre samopoczucie wpływ ma nie tylko aranżacja wnętrza, ale także temperatura, jaka w nim panuje. Termometr w mieszkaniu powinien wskazywać ok. 20°C, jest to temperatura najbardziej optymalna dla naszego organizmu. Aby zapewnić sobie jej utrzymanie, istotny jest sposób rozmieszczenia grzejników w naszym domu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza i konwekcja gwarantują dobre nagrzewanie, a co za tym idzie – mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Klucz do efektywności: Umiejscowienie grzejników

Rozmieszczając grzejniki powinniśmy się kierować podstawową zasadą: grzejniki należy montować w miejscach, w których występują największe straty ciepła. Z tego właśnie względu najczęściej widzimy kaloryfery pod oknami oraz w pobliżu drzwi balkonowych i wejściowych. W ten sposób zapewniamy odpowiednią cyrkulację powietrza – ciepło kieruje się do góry, miesza z chłodem spływającym z okna i po pomieszczeniu rozchodzi się równomiernie. Aby grzejniki dobrze rozprowadzały ciepło, ważne jest nie tylko ich umiejscowienie, ale także prawidłowe zamontowanie. Kaloryfery montowane pod oknami powinny znajdować się 10 centymetrów pod parapetem i przynajmniej tyle samo nad podłogą. W przypadku mniejszych odstępów może okazać się, iż konwencja zostanie stłumiona, a ciepło nie będzie rozchodzić się w prawidłowy sposób. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się wysokie okna do samej podłogi lub drzwi balkonowe, to dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch mniejszych kaloryferów po obu stronach przeszklenia.

grzejnikgrzejnikgrzejnikgrzejnik

Dbaj o środowisko pracy grzejnika

Aby grzejnik był funkcjonalny i dobrze spełniał swoją rolę, należy zadbać o to, aby nic mu nie utrudniało pracy. Często mamy w zwyczaju zastawianie kaloryferów kanapami, szafkami czy biurkami. W ten sposób utrudniamy prawidłowy przepływ powietrza, co wpływa na efektywność pracy grzejnika. Mniejszym problemem są natomiast firanki i zasłony, które również mają styczność z urządzeniem. Tkaniny co prawda ograniczają cyrkulację powietrza, jednak jednocześnie są izolatorem chłodu, który dostaje się z zewnątrz. Warto pamiętać, że dbając o otoczenie grzejnika, dbamy równocześnie o optymalne funkcjonowanie całego systemu ogrzewania.

Podsumowanie: Najważniejsze aspekty umieszczania grzejników

Podczas budowy lub remontu domu, kluczową decyzją jest rozmieszczenie grzejników. Odpowiednie umiejscowienie grzejników zapewni nie tylko wygodę i komfort cieplny mieszkańcom, ale również przyczyni się do efektywnego działania systemu ogrzewania, co może przekładać się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Ważne jest, aby pamiętać o umieszczaniu grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła oraz dbać o ich otoczenie, tak aby nic nie blokowało prawidłowego przepływu powietrza. Zwrócenie uwagi na te aspekty pozwoli cieszyć się komfortową temperaturą w domu przez wiele lat.

 

Data aktualizacji 11/06/2024