Produkty

Jaki piec elektryczny wybrać, by płacić mniej?

Jaki piec elektryczny wybrać, by płacić mniej?

Wybór odpowiedniego pieca elektrycznego to decyzja brzemienna w finansowe skutki. Możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale możemy też zacząć nagle płacić więcej. Jak tego uniknąć?

promiennikO zaletach ogrzewania elektrycznego nie trzeba nikogo przekonywać – w porównaniu do innych typów instalacji grzejnych, ta jest najprostsza w obsłudze i polega na podłączeniu grzejnika do prądu i wciśnięciu włącznika. Zanim jednak to uczynimy, powinniśmy dobrze wybrać odpowiedni typ pieca do naszego mieszkania lub domu. Aby niepotrzebnie nie przepłacić, powinniśmy się przed jego kupieniem postarać o zmianę taryfy energetycznej z całodziennej G11 na specjalną taryfę dzienną (droższą) i nocną (tańszą) G12. Dlaczego?

Najbardziej efektywne w ogrzewaniu są piece akumulacyjne, które działają na zasadzie poboru energii i jej oddawania w postaci ciepła. Trzeba wiedzieć, że zakup urządzenia tego typu i jego eksploatacja będą finansowo niekorzystne, jeśli nie postaramy się o to, by pobór mocy przypadał na czas tańszych opłat za energię – zwykle są to godziny 13.00 - 15.00 w ciągu dnia i 22.00 - 6.00 w nocy. Możemy oczywiście postarać się o czasowy włącznik prądu, który uniemożliwi pobór mocy w zakresie przez nas wybranym, ale bez zmiany taryfy na G12 koszty ogrzewania w tym wypadku będą bardzo wysokie.

W praktyce wygląda to tak, że po spełnieniu przez nas formalności elektryk montuje w ścianie specjalny, dedykowany przewód wraz z gniazdkiem do pieca akumulacyjnego, który będzie przewodził prąd tylko w czasie taryfy nocnej, a za przełączanie obu taryf odpowiedzialny będzie specjalny zegar połączony z licznikiem energii, który na swój koszt zamontuje przedstawiciel dostawcy energii do naszego domu. To najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo gdyby podłączyć piec do standardowego gniazdka, naszej instalacji groziłoby przepalenie z racji zbyt dużego przepływu energii elektrycznej przez tradycyjne przewody.
termowentylator

W przypadku pieców akumulacyjnych rozróżniamy te z aktywnym i pasywnym rozładowaniem. Pierwsze z nich, dzięki swojej konstrukcji, zdolne są dogrzać pomieszczenie do wymaganej przez nas temperatury. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli mamy porozmieszczane czujniki temperatury, które możemy programować z dokładnością do 1 godziny każdego dnia tygodnia. Grzejniki akumulacyjne pasywne są pozbawione możliwości natychmiastowego oddania ciepła.

Oprócz pieców akumulacyjnych, do ogrzewania mieszkania prądem służą także elektryczne nagrzewacze powietrza z nawiewem, tzw. farelki – trzeba jednak zaznaczyć, że ich funkcją jest doraźne dogrzanie pomieszczeń. Podobnie ma się sprawa ze ściennym grzejnikiem konwektorowym (który nierzadko jest wyposażony w funkcję dogrzewania) czy elektrycznym kominkiem z termowentylatorem. Ten ostatni nie tylko dogrzeje pomieszczenie do wymaganej temperatury, ale dodatkowo da nam wrażenie przebywania w pobliżu ognia.

Data publikacji: 16.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?

Grzejnik elektryczny konwektorowy czy olejowy – który wybrać do łazienki?
Komfort cieplny jest jednym z najważniejszych aspektów podczas korzystania z łazienki. W odpowiedniej temperaturze wszelkie zabiegi higieniczne...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki piec elektryczny wybrać, by płacić mniej?