Jaki piec elektryczny wybrać, by płacić mniej?

Wybór odpowiedniego pieca elektrycznego to decyzja brzemienna w finansowe skutki. Możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale możemy też zacząć nagle płacić więcej. Jak tego uniknąć?

piec elektryczny

O zaletach ogrzewania elektrycznego nie trzeba nikogo przekonywać – w porównaniu do innych typów instalacji grzejnych, ta jest najprostsza w obsłudze i polega na podłączeniu grzejnika do prądu i wciśnięciu włącznika. Zanim jednak to uczynimy, powinniśmy dobrze wybrać odpowiedni typ pieca do naszego mieszkania lub domu. Aby niepotrzebnie nie przepłacić, powinniśmy się przed jego kupieniem postarać o zmianę taryfy energetycznej z całodziennej G11 na specjalną taryfę dzienną (droższą) i nocną (tańszą) G12. Dlaczego?

Najbardziej efektywne w ogrzewaniu są piece akumulacyjne, które działają na zasadzie poboru energii i jej oddawania w postaci ciepła. Trzeba wiedzieć, że zakup urządzenia tego typu i jego eksploatacja będą finansowo niekorzystne, jeśli nie postaramy się o to, by pobór mocy przypadał na czas tańszych opłat za energię – zwykle są to godziny 13.00 - 15.00 w ciągu dnia i 22.00 - 6.00 w nocy. Możemy oczywiście postarać się o czasowy włącznik prądu, który uniemożliwi pobór mocy w zakresie przez nas wybranym, ale bez zmiany taryfy na G12 koszty ogrzewania w tym wypadku będą bardzo wysokie.

W praktyce wygląda to tak, że po spełnieniu przez nas formalności elektryk montuje w ścianie specjalny, dedykowany przewód wraz z gniazdkiem do pieca akumulacyjnego, który będzie przewodził prąd tylko w czasie taryfy nocnej, a za przełączanie obu taryf odpowiedzialny będzie specjalny zegar połączony z licznikiem energii, który na swój koszt zamontuje przedstawiciel dostawcy energii do naszego domu. To najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo gdyby podłączyć piec do standardowego gniazdka, naszej instalacji groziłoby przepalenie z racji zbyt dużego przepływu energii elektrycznej przez tradycyjne przewody.

piec elektryczny

W przypadku pieców akumulacyjnych rozróżniamy te z aktywnym i pasywnym rozładowaniem. Pierwsze z nich, dzięki swojej konstrukcji, zdolne są dogrzać pomieszczenie do wymaganej przez nas temperatury. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli mamy porozmieszczane czujniki temperatury, które możemy programować z dokładnością do 1 godziny każdego dnia tygodnia. Grzejniki akumulacyjne pasywne są pozbawione możliwości natychmiastowego oddania ciepła.

Oprócz pieców akumulacyjnych, do ogrzewania mieszkania prądem służą także elektryczne nagrzewacze powietrza z nawiewem, tzw. farelki – trzeba jednak zaznaczyć, że ich funkcją jest doraźne dogrzanie pomieszczeń. Podobnie ma się sprawa ze ściennym grzejnikiem konwektorowym (który nierzadko jest wyposażony w funkcję dogrzewania) czy elektrycznym kominkiem z termowentylatorem. Ten ostatni nie tylko dogrzeje pomieszczenie do wymaganej temperatury, ale dodatkowo da nam wrażenie przebywania w pobliżu ognia.