Produkty

Sposoby na ogrzanie wysokich pomieszczeń – poradnik

Sposoby na ogrzanie wysokich pomieszczeń – poradnik

Popularność wysokich loftów rośnie już od kilku lat. Pamiętajmy jednak, że ogrzanie wysokiego pomieszczenia, na przykład przestronnego salonu, to nie lada wyzwanie. Tradycyjne grzejniki zwykle nie wystarczą do ogrzania ogromnej i otwartej przestrzeni – jaki zatem wybrać system ogrzewania, by poradzić sobie z tym technicznym wyzwaniem?

sposoby na ogrzanie małych pomieszczeńOtwarta przestrzeń to swoboda aranżacji i duży komfort. Niestety, w przestronnych salonach powietrze bardzo swobodnie cyrkuluje – ciepło przemieszcza się aż pod dach domu (jest lżejsze od zimnego powietrza), zamiast pozostać tam, gdzie jest potrzebne domownikom.

Niewielkie korzyści może przynieść: wymiana stolarki okiennej, izolacja termiczna stropu nad mieszkaniem, ocieplenie ścian zewnętrznych oraz izolacja stropu nad piwnicą. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich miejsc powodujących straty ciepła. Co jednak zrobić z systemem grzewczym?

Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników

Grzejniki konwekcyjne pod oknami, czyli tradycyjny system centralnego ogrzewania, nie sprawdzi się w wysokim pomieszczeniu tak dobrze, jak w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości. Rozsądną alternatywą jest ogrzewanie podłogowe – w takim systemie ciepło rozchodzi się zupełnie inaczej, a wysokość pomieszczenia nie ma już wtedy wielkiego znaczenia. 

Prąd, woda, powietrze

System podłogowego ogrzewania jest energooszczędny i komfortowy – ciepło przekazywane jest na drodze promieniowania, rozchodzi się równomiernie od podłogi w górę, zaś najwyższą temperaturę zapewnia w strefie przebywania ludzi, a nie pod sufitem.

Możemy zdecydować się na system wodny (plusem jest niski koszt eksploatacji i możliwość współpracy z innymi urządzeniami grzewczymi, np. pompą wodną, minusem – wysoki koszt instalacji oraz to, że decyzję o montażu musimy podjąć już na etapie projektowania), powietrzny (połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego, najmniej awaryjny i najbezpieczniejszy system, polecany do domów z bardzo dobrą izolacją termiczną) lub elektryczny (droższy w utrzymaniu, ale szybszy i tańszy w instalacji – montaż możliwy nawet na istniejących posadzkach).

Ponadto niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe to również idealne rozwiązanie dla osób planujących przeszkloną ścianę lub bardzo duże okna, gdzie trudno będzie o wygospodarowanie miejsca na tradycyjny grzejnik.

W przypadku mieszkań piętrowych najtańszą i najbardziej wydajną opcją będzie zastosowanie dwóch systemów jednocześnie: na parterze – montuje się ogrzewanie podłogowe, a na piętrach, np. w sypialniach – grzejniki, które umożliwią szybkie podwyższenie lub obniżenie temperatury.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać
Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego r...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na ogrzanie wysokich pomieszczeń – poradnik