Produkty

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a górnym źródłem, gdzie źródło dolne stanowi grunt i woda gruntowa, a dolne – grzejniki, ogrzewanie podłogowe i klimakonwektory. Czynnik roboczy zmienia w tym procesie stan skupienia, prowadząc tym samym do ogrzania budynku. Dotychczas we wszystkich pompach stanowił go glikol, który obecnie wypierany jest przez bardziej ekologiczny i bezpieczny czynnik R410A.

Bez glikolu

Wykorzystywanie czynnika roboczego w postaci glikolu było spowodowane przede wszystkim jego łatwym dostępem i montażem. Instalacja systemu, którego pracę napędzał glikol, była jednak związana ze znaczącym spadkiem efektywności działania pomp gruntowych. Zdeterminowało to poszukiwanie nowego, bardziej Ogrzewanie podłogowewydajnego, a przy tym bezpieczniejszego i przyjaznego środowisku naturalnemu czynnika, jakim okazał się R410A. W porównaniu do glikolu, który wytracał swoje właściwości i z tego względu podlegał wymianie, R410A jest wprowadzany do systemu jedynie w trakcie uruchamiania urządzenia. Dzięki temu, że nie ulega on degradacji, nie wymaga wymiany na etapie użytkowania.

Zasada działania

Rewolucyjny czynnik roboczy, jakim jest R410A może być wykorzystywany wyłącznie w geotermalnych pompach ciepła, które pobierają energię termiczną z gruntu. Czynnik ten przepływa w rurach kolektora gruntowego (poziomego lub pionowego), pobierając i oddając ciepło z ziemi do budynku, dzięki czemu zostaje on skutecznie Mata grzewczaogrzany. Proces ten znacząco zwiększa sprawność instalacji, a to z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynku. Tego rodzaju pompa ciepła może wykorzystywać technologię bezpośrednie parowanie/woda, gdzie czynnik roboczy odparowuje, krążąc w rurach ułożonych w gruncie lub też technologię bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie, gdzie kolektor gruntowy stanowi parownik pompy, natomiast instalacja grzewcza pełni rolę skraplacza.

Zalety pomp bezglikolowych

Zastosowanie ekologicznej pompy bezglikolowej pozwala nam wykorzystać nawet 4/5 energii pochodzącej z gruntu, co najważniejsze – bezpłatnej energii. Ponadto, tego rodzaju rozwiązanie wiąże się również z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi ze względu na większą wydajność i żywotność czynnika roboczego. Pod uwagę warto wziąć również fakt, iż mamy tutaj do czynienia z ograniczeniem wielkości samych wymienników gruntowych – co związane jest także ze zwiększeniem bezpieczeństwa użytkowego oraz ich znacznie prostszą obsługą. Dzięki temu zapewnienie energii wielu budynkom może stać się wygodniejsze, efektywniejsze, a jednocześnie tańsze.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę
Najprostszym do wykonania sposobem na ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie maty grzejnej. Na to rozwiązanie możemy się zdecydować nawet przy okazji ...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ekologiczna pompa bezglikolowa