Produkty

8 błędów, które popełniasz, kiedy instalujesz ogrzewanie podłogowe – warstwy podłogówki nie będą już problemem!

8 błędów, które popełniasz, kiedy instalujesz ogrzewanie podłogowe – warstwy podłogówki nie będą już problemem!

Nieprawidłowe mocowanie rurek, brak szczelin dylatacyjnych czy słabe wzmocnienie wylewki. To tylko kilka z najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji ogrzewania podłogowego. Sprawdź, na co jeszcze powinieneś uważać podczas montażu warstw podłogówki.

Przejdź do następnych akapitów:

Warstwy pod ogrzewanie podłogowe – ich istotna rola 

Odpowiednio wykonane warstwy ogrzewania podłogowego odgrywają kluczową rolę podczas montażu ogrzewania podłogowego. Położenie rur i mat na źle wykonanym i nierównym podłożu będzie bardzo trudne lub nawet kompletnie niemożliwe. Oczywiście takie podłoże można zawsze poprawić i wyrównać, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji podłoża. W przeciwnym wypadku przenikająca z ziemi wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia rur grzejnych. Sprawdź, jakie artykuły potrzebne do montażu ogrzewania podłogowego mamy w naszym asortymencie.

ogrzewanie-podlogowe-warstwy

Najczęstsze błędy podczas wykonywania ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewanie podłogowego to skomplikowany proces, który wymaga dużego skupienia i przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Podczas zakładania instalacji należy skupić się nie tylko na właściwym położeniu warstw, ale również trzeba zadbać o to, aby rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym był właściwy. Sprawdź czego unikać podczas wykonywania ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj także, czym warto kierować się przy wyborze ogrzewania. Jeśli nie wiesz, jakie będzie odpowiednie dla Ciebie, sprawdź, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – wodne czy elektryczne.

Nieprawidłowe mocowanie rurek lub układanie ich bezpośrednio w betonie

Rury grzewcze powinny być odpowiednio przymocowane do podłoża – w tym celu stosuje się specjalne klipsy oraz izolację z siatką kotwiącą. Jeśli w skład instalacji wchodzą miedziane elementy, wówczas rurek nie powinno się montować bezpośrednio w betonie, gdyż będą korodować, dlatego przed instalacją zabezpiecza się je dodatkową warstwą z tworzywa sztucznego. 

Brak szczelin dylatacyjnych

Ciepło rur sprawia, że płyta grzejna rozszerza się, dlatego konieczne jest zamontowanie w niej odpowiednich szczelin dylatacyjnych – zarówno w wylewce, jak i poprzez ułożenie pętli grzewczych bez przecięcia szczelin. Warto również pamiętać o rozmieszczeniu dodatkowych szczelin dylatacyjnych w przypadku dużych salonów i zadbać o to, aby rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym był prawidłowy.

Brak urządzeń regulacyjnych

Instalacja ogrzewania podłogowego powinna powstawać na podstawie projektu – rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym rozplanowany jest z uwzględnieniem grubości wylewki, materiału posadzki i parametrów wody w instalacji. Urządzenia regulacyjne często – z oszczędności – nie są uwzględniane przez instalatorów. To wielki błąd – temperatura podłogi może być wtedy zmienna i przypadkowa – raz będzie nam za zimno, innym razem za gorąco.

Nieprawidłowe łączenie rur

Częstym błędem instalatorów jest zagęszczenie układu rur, tak aby uzyskać większą temperaturę. W rezultacie taki zabieg może wywołać przegrzanie podłogi, w najgorszym – kruszenie podkładu podłogowego lub rozchodzenie się parkietu czy pękanie terakoty.

Słabe wzmocnienie wylewki

Projekt instalacji powinien uwzględniać dodatkowe wzmocnienia wylewki na ogrzewanie podłogowe. To ważne w miejscach, w których na większe obciążenie narażona jest podłogówka. Warstwy położone pod ogrzewanie powinny być dodatkowo wzmocnione. W takim przypadku stosuje się siatkę z prętów stalowych, którą układa się tak, aby uwzględniała miejsce obciążenia oraz ok. 0,5 metra zapasu wokół tego miejsca.

Właściwe sprawdzenie szczelności instalacji

W tym celu rozpalamy w piecu, ale musimy uważać, żeby nie doprowadzić do pełnego rozgrzania, ponieważ wszystkie części muszą się do siebie dopasować. Chodzi o zniwelowanie naprężeń materiału, które powstały w czasie tworzenia elementów, a także w trakcie montażu.

Nie oszczędzajmy na materiałach 

Pamiętajmy, że jest to instalacja montowana pod podłogą i jakakolwiek awaria może się wiązać nawet z jej zrywaniem. Należy dołożyć wszelkich starań, aby rury grzejne były starannie i solidnie przymocowane do podłoża. Podłogówka – warstwy, materiały i montaż nie są tanie, ale warto w nią zainwestować i nie oszczędzać na jakości materiałów.

Połóż solidne warstwy pod ogrzewanie podłogowe

Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji podłoża. W przeciwnym wypadku przenikająca z ziemi wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia rur grzejnych. Podłoże odgrywa kluczową rolę przed montażem podłogówki.

Jeśli zastanawiasz się, czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w Twoim domu, zobacz także najważniejsze wady i zalety ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie-podlogowe-warstwy

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe – warstwy, montaż

Odpowiednio wykonane ogrzewanie podłogowe jest niezwykle efektywne i dodatkowo wygląda estetycznie. Pozbywając się grzejników, powierzchnia mieszkania staje się schludna i zyskujemy więcej miejsca na ścianach. Coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Warstwy, rozkład rur i montaż to skomplikowana instalacja, dlatego najlepiej skorzystać z porad fachowców.

Data publikacji: 21.08.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła
Wyposażony w czujnik temperatury regulator pokojowy ma za zadanie sterować intensywnością działania urządzenia grzewczego. Dzięki jego użyciu w pomies...
Czytaj więcej

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?
Chłodne jesienne dni coraz bliżej, a wraz z nimi nadchodzi także konieczność dogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto zadbać więc o przygotowanie d...
Czytaj więcej

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?
Całkowite uniezależnienie się od dostarczanej z zewnątrz energii elektrycznej i wody oraz brak konieczności oddawania ścieków jest ideą, która została...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

8 błędów, które popełniasz, kiedy instalujesz ogrzewanie podłogowe – warstwy podłogówki nie będą już problemem!