Produkty

Ogrzewanie podłogowe: najczęstsze błędy wykonawcze

Ogrzewanie podłogowe: najczęstsze błędy wykonawcze

Niewłaściwe łączenie rur, brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, słabe wzmocnienie wylewki, źle dobrana moc grzejników podłogowych, nieodpowiedni rozdzielacz – to tylko kilka z najczęściej popełnianych błędów podczas instalowania ogrzewania podłogowego. Czym skutkuje niedbałość podczas instalacji i jak uniknąć wpadek montażowych, by cieszyć się energooszczędnym i wygodnym ogrzewaniem w domu?

Do zalet ogrzewania podłogowego zaliczyć można m.in. korzystny rozkład temperatury (cieplej na poziomie nóg, chłodniej na poziomie głowy), dodatkowe miejsce w domu (brak grzejników) oraz równomierne oddawanie ciepła w całym pomieszczeniu. Efekt mogą popsuć błędy instalacyjne, które często ujawniają się dopiero w czasie pierwszego rozruchu ogrzewania, gdy wykonane są posadzki, co znacząco utrudnia nanoszenie poprawek. Jakich błędów unikać?

Nieprawidłowe mocowanie rurek lub układanie ich bezpośrednio w betonie

Rury grzewcze powinny być odpowiednio przymocowane do podłoża – w tym celu stosuje się specjalne klipsy oraz izolację z siatką kotwiącą. Jeśli w skład instalacji wchodzą miedziane elementy, wówczas rurek nie powinno się montować bezpośrednio w betonie, gdyż będą korodować, dlatego przed instalacją zabezpiecza się je dodatkową warstwą z tworzywa sztucznego.

Brak szczelin dylatacyjnych

Ciepło rur sprawia, że płyta grzejna rozszerza się, dlatego konieczne jest zamontowanie w niej odpowiednich szczelin dylatacyjnych – zarówno w wylewce, jak i poprzez ułożenie rur pętli grzewczych bez przecięcia szczelin. W innym wypadku mogą powstać rysy lub nawet pęknięcia. Warto również pamiętać o rozmieszczeniu dodatkowych szczelin dylatacyjnych w przypadku dużych salonów. 

ogrzewanie podłogowe

Nieprawidłowe łączenie rur, zbyt długie obiegi

Długość rur w obiegu grzejnym nie powinna przekraczać 100 metrów (w przypadku rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16 x 2 mm). Częstym błędem początkujących instalatorów jest również zagęszczenie układu rur, tak aby uzyskać większą temperaturę. W rezultacie taki zabieg w najlepszym wypadku może wywołać przegrzanie podłogi, w najgorszym – kruszenie podkładu podłogowego lub rozchodzenie się parkietu czy pękanie terakoty.

Brak urządzeń regulacyjnych

Instalacja ogrzewania podłogowego powinna powstawać w oparciu o projekt – rozstaw rur rozplanowany jest z uwzględnieniem grubości wylewki, materiału posadzki i parametrów wody w instalacji. Nie bez znaczenia jest również montaż odpowiednich urządzeń regulacyjnych, które często – z oszczędności – nie są uwzględniane przez instalatorów. To wielki błąd – temperatura podłogi może być wtedy zmienna i przypadkowa – raz będzie nam za zimno, innym razem za gorąco. Podobny problem występuje w przypadku źle dobranej krzywej grzewczej – nieodpowiednie wyregulowanie automatyki pogodowej sprawia, że wiosną i jesienią temperatury w pomieszczeniach mogą się wahać.

Słabe wzmocnienie wylewki

Projekt instalacji powinien uwzględniać dodatkowe wzmocnienia wylewki na ogrzewanie podłogowe. To szczególnie ważne w miejscach narażonych na większe obciążenie (np. duża wanna). W takim przypadku stosuje się siatkę z prętów stalowych, którą układa się tak, aby uwzględniała miejsce obciążenia oraz ok. 0,5 metra zapasu wokół tego miejsca.

Uwaga! W takim połączeniu może gromadzić się sadza, trzeba ją będzie systematycznie usuwać, dlatego ten fragment instalacji powinien się łatwo demontować. Alternatywą jest zamontowanie otworu rewizyjnego.

- Krok ósmy – sprawdzamy, czy przewód odprowadzający dym jest ustawiony pionowo – w razie potrzeby delikatnie go pionizujemy.

Sprawdzenie szczelności instalacji

W tym celu rozpalamy w piecu, ale musimy uważać, żeby nie doprowadzić do pełnego rozgrzania, ponieważ wszystkie części muszą się do siebie dopasować. Chodzi o zniwelowanie naprężeń materiału, które powstały w czasie tworzenia elementów, a także w trakcie montażu.

Uwaga! Właściwe rozpalenie z wykorzystaniem pełnej mocy urządzenia można wykonać najwcześniej po trzecim rozpaleniu. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła
Wyposażony w czujnik temperatury regulator pokojowy ma za zadanie sterować intensywnością działania urządzenia grzewczego. Dzięki jego użyciu w pomies...
Czytaj więcej

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?
Chłodne jesienne dni coraz bliżej, a wraz z nimi nadchodzi także konieczność dogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto zadbać więc o przygotowanie d...
Czytaj więcej

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?

Z czego czerpie energię dom autonomiczny?
Całkowite uniezależnienie się od dostarczanej z zewnątrz energii elektrycznej i wody oraz brak konieczności oddawania ścieków jest ideą, która została...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie podłogowe: najczęstsze błędy wykonawcze