Produkty

Jak odśnieżać dach?

Jak odśnieżać dach?

Obfite opady śniegu wiążą się nie tylko z beztroską jazdą na nartach, sankach i rzucaniem śnieżkami. To również duży obowiązek – przede wszystkim dla właścicieli domków jednorodzinnych. W okresie zimowym należy pamiętać nie tylko o odśnieżeniu chodnika przed posesją, ale również o usunięciu zalegającego śniegu z dachu.

odśnieżanie dachuDylematy właścicieli: odśnieżać czy nie?

W okresie zimowym widok zalegającego śniegu na dachach nie jest niestety niczym wyjątkowym. Często wynika to z nieznajomości przepisów, a prawo budowlane mówi wyraźnie, że to na właścicielu (lub zarządcy) nieruchomości spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt. Nawet jeżeli wydaje nam się, że śnieg nie zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w pobliżu, to nie można lekceważyć samego faktu jego zalegania. Może to doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu, a w skrajnych przypadkach nawet do jego zawalenia.

Jak to możliwe?

Metr sześcienny śniegu waży ok. 250 kg, a masa ubitego i topniejącego śniegu może sięgać nawet 900 kg/m³. Należy pamiętać również o działaniu wiatru, który może prowadzić do kumulowania się śniegu, na przykład w okolicy komina. Nasze dachy są przystosowane do obciążenia, jednak w okresie obfitych opadów śniegu należy sprawdzić, czy normy te nie zostały przekroczone. Można to zrobić za pomocą specjalnych urządzeń pomiarowych, które mierzą grubość oraz ciężar pokrywy śnieżnej. Na podstawie takich pomiarów możemy podjąć decyzję o konieczności odśnieżenia dachu.

Bezpieczne odśnieżanie dachułopata do śniegu 2

Do odśnieżenia dachu możemy zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, która zrobi to za nas. Musimy liczyć się jednak z kosztami – zazwyczaj cena takiej usługi zależna jest od powierzchni dachu, grubości pokrywy śnieżnej oraz kąta nachylenia dachu. Wybierając firmę, zwróćmy jednak uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na doświadczenie i kwalifikacje pracowników. Niedopuszczalne jest zatrudnienie do takich prac osób, które nie posiadają aktualnego szkolenia bhp i badań lekarskich stwierdzających zdolność do wykonywania prac na wysokościach.

Zrobię to sam

Często nadmiar śniegu z dachu usuwamy samodzielnie. W takim przypadku najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i wiedza o tym, jak poruszać się po dachu  nawet jeden zły ruch może doprowadzić do wypadku. Warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do odśnieżania dachów, którego konstrukcja ułatwi nam pracę. Wykorzystać można także łopatę do śniegu. Zanim przystąpimy do prac należy zadbać o przygotowanie terenu wokół domu – miejsce zrzutu, a najlepiej cały zagrożony obszar, powinny zostać odgrodzone. Odśnieżanie dachu należy zacząć od miejsca, w którym pokrywa śnieżna jest najgrubsza.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?
Komunikacja dachowa to system elementów stosowanych na dachu i ułatwiających poruszanie się podczas przeprowadzania prac naprawczych czy wizyt ...
Czytaj więcej

Sprawdzamy dach przed zimą

Sprawdzamy dach przed zimą
Zima to czas, w którym nasz dach odbywa prawdziwą próbę wytrzymałości na niskie temperatury, szalejący wiatr oraz opady deszczu, gradu i śniegu. Średn...
Czytaj więcej

Konserwacja dachu

Konserwacja dachu
Mimo że zima nie zawsze daje się we znaki, to nadejście wiosny jest dobrym momentem na okresowy przegląd stanu najważniejszych części naszego domu. Ja...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak odśnieżać dach?