Produkty

Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?

Zanim przystąpimy do pierwszego cięcia trawy w nowym sezonie, powinniśmy odpowiednio przygotować naszą kosiarkę. Kilka zabiegów, które możemy wykonać we własnym zakresie, pozwoli znacząco podnieść efektywność naszych działań, wydłużając również bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia koszącego.

Czyszczenie korpusu i silnika

Jeśli przed schowaniem naszej kosiarki na okres zimowy nie usunęliśmy resztek trawy, jaka zalegała wokół obudowy silnika i pod urządzeniem, powinniśmy zacząć czyszczenie właśnie od tych miejsc. W tym celu możemy posłużyć się ostrą szczotką lub sprężonym powietrzem, pozbywając się dokładnie wszystkich resztek, które Przygotowanie kosiarkimogą niekorzystnie wpłynąć na pracę silnika. Następnie przechodzimy do powierzchniowego wyczyszczenia kosiarki także z innych zabrudzeń. Możemy posłużyć się tutaj myjką ciśnieniową, ale tylko wtedy, gdy użyjemy niewielkiego ciśnienia wody – maksymalnie 120 barów. Wysokie ciśnienia może bowiem uszkodzić uszczelnienia, wlew paliwa czy sam korpus. Alternatywą dla myjki może być wąż ogrodowy.

Czyszczenie spodu kosiarki

Niewielkim strumieniem opłukujemy powierzchnię spodnią kosiarki, unosząc nieco urządzenie ze standardowej pozycji w górę. Możemy wykonać to zadanie za pomocą myjki, węża ogrodowego, sprężarki lub szczotki. Jeśli nasza kosiarka posiada specjalne przyłącze, które umożliwia podłączenie węża ogrodowego i umycie zespołu tnącego, wówczas urządzenie musi pozostać w pozycji roboczej. Kiedy zaś uruchomimy przepływ wody, należy włączyć kosiarkę. Przy tych czynnościach należy zachować ostrożność.

Konserwacja zespołu tnącego

KosiarkaAby dokładnie wykonać to zadanie, powinniśmy wykręcić noże naszej kosiarki. Pamiętajmy o tym, aby każdy z zabiegów wykonywać w trwałych rękawicach ochronnych. Do prac konserwacyjnych zaliczymy przede wszystkim ostrzenie oraz wyważenie zespołu tnącego. Zanim jednak do tego przystąpimy, powinniśmy precyzyjnie oczyścić noże z resztek zalegających osadów. Następnie przystępujemy do ostrzenia, które wykonujemy na stabilnej powierzchni, używając pilnika płaskiego, ewentualnie trójkątnego, unikamy zaś okrągłego. Układając narzędzie pod kątem, ostrzymy energicznymi ruchami w sposób równomierny obie krawędzie noża. Wyważenia zespołu tnącego dokonuje się zaś na specjalnej wyważarce – jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, a mamy wątpliwość co do równej wagi noża po obu stronach, powinniśmy udać się do najbliższego serwisu.

Przygotowanie silnika

Tutaj najbardziej istotne są: wymiana oleju, jakość paliwa, filtr powietrza i świece zapłonowe, o czym pisaliśmy w tym artykule. Wymiana oleju czy paliwa, które zachowuje swoją trwałość jedynie przez trzydzieści dni, to zabiegi niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszej kosiarki w trakcie całego sezonu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych

Najlepsze kosiarki do trawy - ranking kosiarek elektrycznych
Zadbany trawnik to chluba każdego ogrodnika, a także wizytówka domu. „Zielony dywan” podkreśli aranżację każdej posesji. Dzięki odp...
Czytaj więcej

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących
Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kosiarki do ogrodu czy na działkę wcale nie jest łatwy. Jeśli jesteśmy obeznani w temacie i potrafimy odczytyw...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.01.2016
A czy można trzymać kosiarkę w garażu przez całą zimę i nie odpalać jej czy powinno się co jakiś czas?

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować kosiarkę do nowego sezonu?