Produkty

Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?

Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?

Nasz własny zielony ogródek nie należy do miejsc pracy szczególnego ryzyka, co nie oznacza że można zupełnie pominąć środki ostrożności. Jeśli nie chcemy spędzać czasu szorując nasze ciało pumeksem lub wyciągając drzazgi ze zranionych rąk, lepiej będzie wcześniej zadbać o ochronę przed czyhającymi na nas zagrożeniami.

okulary ochronne przeciwzambleniowe castoramaSłońce

Dla niektórych ogród to zajęcie weekendowe albo zgoła niedzielne, więc gdy już znajdą się wśród zieleni, z trudem potrafią pohamować entuzjazm. Nie zmienia to faktu, że promienie słoneczne zasilające rośliny mogą mieć dla nas zgubne efekty, dlatego jednym z podstawowych wymogów podczas prac ogrodowych będzie nakrycie głowy. Najlepiej jeśli będzie to czapka z daszkiem lub kapelusz z rondem, ochroni to nasze oczy i pozwoli im odpocząć w cieniu. Jeśli chcemy ochronić narażony na słońce kark, możemy tył nakrycia wyłożyć chustą lub kawałkiem materiału. Dobrze, by czapka miała wszyty chłonny pasek, który będzie zatrzymywał krople potu na wysokości czoła.

Osobną sprawą będzie ochrona odsłoniętej skóry. Długie godziny spędzone na świeżym powietrzu to okazja do nabycia pięknej opalenizny, jednak nie zapomnijmy o kremie z filtrem. Wybierzmy możliwie nietłustą ochronę i dajmy jej dobrze wchłonąć w skórę. W ten sposób nie będzie lgnąć do niej kurz i brud.

Dłonie

Narzędzia i sprzęt to tylko chwilowi wybawiciele – większość prac w ogrodzie wykonujemy bowiem własnymi rękoma. Dlatego kluczowe będzie dobranie wygodnych, ale odpornych rękawic. Muszą pozwolić nam na swobodne operowanie palcami, ale jednocześnie zapewniać ochronę przed zadrapaniami, otarciami i brudem. Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzeń, najlepsze będą materiałowe z wzmocnionymi gumowymi wstawkami paliczkami. Jeśli zamierzamy zajmować się roślinami, wystarczą cienkie gumowe. Dla osób z alergią kontaktową konieczne będą grube i mocne rękawice gumowe. Nie zabierajmy się za najcięższe prace w nowej parze, ręka powinna mieć czas na przystosowanie się, inaczej skończymy pracę z dłońmi pokrytymi bolesnymi pęcherzami.

Nogi

Stopy także wymagają ochrony, choć oczywiście w mniejszym zakresie. Najlepiej jeśli wdziejemy wygodne i wysokie buty ze sztywniejszą podeszwą. Powinny mieć dobrą przewiewność, ponieważ stopom na pewno zdarzy się w nich spocić. Nie przywiązujmy uwagi do walorów estetycznych – buty muszą być za to łatwe do oczyszczenia. Najlepiej jeśli zapewnią stabilność i nie będą przepuszczać za dużo wilgoci.

Jeżeli przyjdzie nam pracować na kolanach i sprawia nam to problemy, możemy ochronić je za pomocą piankowych nakolanników.

Odzieżrękawice ochronne w ogrodzie

Nasze ubranie powinno być jak druga skóra – wygodne i naturalne. Nie powinno krępować naszych ruchów ani zaczepiać się o chaszcze i krzewy. Oprócz tego powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz pozwalać na wypranie w dużej temperaturze, ponieważ praca polowa nie należy do najczystszych. Dobrym rozwiązaniem zawsze są ogrodniczki – wysokie spodnie na szelkach, zazwyczaj z całym szeregiem przydatnych kieszeni. Chłodniejszą porą nie obejdzie się bez kalesonów bądź odzieży termicznej, zimno ciągnące od gruntu potrafi przemrozić każdego. W ogrodzie nie zabraknie owadów, tym bardziej warto szczelnie zasłonić skórę.

Ochrona słuchu i wzroku

Osłonięta czapką głowa to nie wszystko. Przy wykaszaniu, cięciu i piłowaniu należy także chronić wzrok i słuch. Okulary powinny powstrzymać wszelkie ostre przedmioty i pył pędzący w kierunku naszych oczu, wersja przeciwsłoneczna nie tylko wygląda estetycznie, ale także pozwoli nam na pracę w największym słońcu. Długotrwałe narażenie słuchu na hałas może skończyć się uszkodzeniami, dlatego warto zaopatrzyć się w niedrogie zatyczki do uszu. Jeśli szykujemy się na długie godziny pracy przy działających maszynach, możemy wybrać model budowlany z wbudowanymi słuchawkami, który nie tylko szczelnie przykryje nasze małżowiny, ale także zapewni rozrywkę.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?
Podczas wykonywania prac fizycznych lub zadań, w których mamy do czynienia ze szkodliwymi substancjami, koniecznie jest założenie odpowiedniej ...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Ogród w walce ze stresem

Ogród w walce ze stresem
Szybkie tempo życia oraz presja związana z brakiem czasu i wciąż rosnącą liczbą obowiązków powodują, że wielu z nas znajduje się pod wpływem ciągłego ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak ubrać się do pracy w ogrodzie?