Produkty

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?

Posiadacze ogrodów bądź działek wiedzą, jak wiele pracy trzeba włożyć w ich pielęgnację. Wszystkie niezbędne czynności mogą jednak przebiegać znacznie sprawniej, jeśli skorzystamy z odpowiednich narzędzi. Nie tylko przyspieszą one naszą pracę i pozwolą zaoszczędzić wiele energii, ale także umożliwią rozwiązanie problemów, z którymi spotykamy się podczas prowadzenia ogrodu. Poniżej prezentujemy przewodnik, który pomoże dobrać narzędzia ogrodowe odpowiednie do wykonywanych przez nas czynności.

Zalety narzędzi ogrodniczych i kryteria ich doboru

Traktorek MTD RE 145 8,9 kW
Traktorek MTD RE 145 8,9 kW

Aby ogród prezentował się estetycznie i zachęcał do spędzania w nim wolnego czasu, musimy regularnie o niego dbać. Pierwsze prace zaczynamy już wczesną wiosną, by następnie nawet do później jesieni móc cieszyć się wypielęgnowanymi roślinami i możliwością korzystania ze świeżego powietrza, bez potrzeby opuszczania własnej posesji. Pod pojęciem pielęgnacji ogrodu kryje się jednak wiele obowiązków – by się z nich wywiązać, musimy dysponować czasem, zaangażowaniem, siłami i umiejętnościami. W tym momencie z pomocą przychodzą narzędzia ogrodowe, które znacznie ułatwiają dbanie o teren zielony, ograniczając potrzebny na to czas i energię. Dzięki nim osiągniemy zamierzony efekt znacznie szybciej i wygodniej, zapewniając roślinom właściwe warunki do zdrowego rozwoju, a także minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. W Castoramie znajdziemy pełen wybór narzędzi i maszyn, które przystosowane są do pełnienia różnych funkcji – dobiera się je uwzględniając rozmiar ogrodu, typ porastającej go roślinności, a także problemy, z jakimi chcemy się uporać.

Podział narzędzi ogrodniczych

Wśród narzędzi przeznaczonych do prac ogrodowych, wyróżnić można kilka grup produktów. Podziały uwzględniają różne kryteria, do których należą przede wszystkim:

- sposób użycia narzędzia – wyróżniamy dwie podstawowe grupy narzędzi ogrodowych: narzędzia ręczne i maszyny ogrodnicze. Pierwsze z nich obejmują szereg wielu produktów przeznaczonych do różnych prac, którymi operujmy za pomocą rąk. Do tej kategorii zaliczają się np. sekatory i nożyce, motyki, pazurki, szpadle czy grabiea nawet nożyce do żywopłotu. Maszyny ogrodnicze to z kolei sprzęty zasilanie paliwem (modele spalinowe), energią elektryczną bądź akumulatorami – są to np. kosiarki do trawy, podkaszarki, glebogryzarki, wertykulatory czy pilarki.

- przeznaczenie narzędzia – wśród wszystkich narzędzi znajdziemy te, które przeznaczone są np. do pielęgnacji trawników, drzew i krzewów czy gleby. Znajdą się wśród nich zarówno narzędzia ręczne, jak i maszyny.

Kosiarka elektryczna Bosch Rotak 37 1400 W
Kosiarka elektryczna Bosch Rotak 37 1400 W

Jakie narzędzia do jakich prac?

Dobór narzędzia lub maszyny odpowiednio do wykonywanej przez nas pracy ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim daje nam gwarancję, że pielęgnujemy nasze rośliny prawidłowo i nie ryzykujemy ich uszkodzenia. Po drugie, zapewnia nam pełnen komfort pracy – poszczególne sprzęty zostały skonstruowane w taki sposób, by zapewniać wygodną pozycję, właściwą wykonywaniu danej czynności. Poniżej radzimy, które narzędzia i maszyny ogrodowe wybrać, by poradzić sobie z poszczególnymi pracami

Pielęgnacja trawnika – trawnik znajdziemy niemal w każdym ogrodzie. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystamy kosiarkę – jej wielkość, moc i sposób zasilania należy dobrać odpowiednio do powierzchni murawy oraz do warunków panujących na naszym terenie. Regularne koszenie pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądy trawy i pobudzi ją do wzrostu.

Porada eksperta:

Kosiarka elektryczna sprawdzi się w ogrodach, w których powierzchnia wymagająca koszenia wynosi maksymalnie ok. 500 metrów kwadratowych.
Do pielęgnacji powierzchni większych, sięgających do 2000 metrów kwadratowych, bardziej funkcjonalna będzie kosiarka spalinowa. Trawniki rozleglejsze najefektywniej i najwygodniej skosimy natomiast za pomocą traktorka, czyli kosiarki samojezdnej.
 

Pielęgnacja trawnika wokół drzew, płotów – jeśli w naszym ogrodzie rośnie wiele drzew i krzewów, skracanie trawy dookoła nich będzie utrudnione. Aby podciąć trawę w tych miejscach, a jednocześnie nie uszkodzić pni, należy wykorzystać podkaszarkę lub nożyce do trawy. Sprzętami tymi możemy nimi łatwo i precyzyjnie operować.

Trawnik w postaci kęp – jeśli trawa tworzy kępy pojawiające się na przemian z nieporośniętymi plackami ziemi, należy skorzystać z wertykulatora. Jego zadaniem jest rozcięcie kęp trawy i podzielenie ich na mniejsze kępki, które po zabiegu zaczynają się rozkrzewiać.

Porada eksperta:

Wertykulację trawnika należy przeprowadzać raz do roku, na wiosnę, kiedy ziemia wyschnie po roztopach.
Wtedy też jest najlepszy moment na jego nawiezienie. Kępy, które trafią do zbiornika wertykulatora mogą natomiast posłużyć do zasilenia kompostownika.

Warstwa filcu zalegająca na trawniku – jeśli na trawniku dostrzeżemy filc (obumarłe źdźbła trawy pozostałe po koszeniach i zbite w twardą warstwę) możemy spodziewać się, że korzenie trawy nie mają odpowiedniego dostępu do powietrza. Aby to zmienić, warto wykorzystać aerator, który pozwoli usunąć z trawnika filc oraz inne nieczystości. Dodatkowo delikatnie „podrapie” ziemię, co ułatwi korzeniom trawy dostęp do tlenu. Najprostsza wersja aeratora dostępna jest w postaci nakładek na buty z kolcami. Bardziej profesjonalnym i efektywnym sprzętem będzie jednak aerator elektryczny lub spalinowy. Warto dodać, że możemy zaopatrzyć się w maszynę wielofunkcyjną, łączącą zalety aeratora i wertykulatora – pomoże nam to w kompleksowej pielęgnacji trawnika.

Porada eksperta:

Aerator należy dobrać odpowiednio do wielkości naszego trawnika. Do niewielkich, przydomowych nasadzeń wykorzystamy nakładki na buty.
O trawniki o powierzchni do 600 metrów kwadratowych zadbamy za pomocą urządzenia elektrycznego, natomiast do trawników większych
najefektywniejszym rozwiązaniem będzie aerator spalinowy.

 Przerzedzanie pędów niskich drzew i krzewów oraz usuwanie obumarłych pędów – najlepiej wykorzystać w tym celu sekatory, dobierając je tak, by ich uchwyty wygodnie leżały w naszych dłoniach, a zasięg ostrzy odpowiadał rozmiarom roślin. Najmniejsze nożyce, które obsłużymy jedną dłonią, sprawdzą się podczas podcinania kwiatów czy przycinania młodych roślin.

Trzonek teleskopowy Greenmill
Trzonek teleskopowy Greenmill

Przycinanie wysokich drzew – do usuwania gałęzi pojedynczych drzew bądź do ich przycinania sprawdzą się ręczne narzędzia teleskopowe, np. sekator. Jeżeli natomiast chcemy dokonać radykalnych cięć i usunąć gałęzie grubsze, sięgnijmy po piłę z brzeszczotem do świeżego drewna. Również ten rodzaj narzędzia dostępny jest w wersji z teleskopowym trzonkiem – dzięki takiemu udogodnieniu nie będziemy musieli korzystać z drabiny. Jeśli nasz ogród jest natomiast gęsto porośnięty drzewami, najłatwiej zadbamy o nie za pomocą pilarki łańcuchowej, pamiętając jednak o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z tego typu sprzętu i doborze modelu o odpowiadających naszym potrzebom parametrach (mocy, wadze czy sposobie zasilania). Do prac przydomowych sprawdzi się więc sprzęt spalinowy o mocy 1,77 KM lub elektryczny o mocy 1800 W.

Przycinanie żywopłotów – do wyboru mamy np. nożyce – akumulatorowe, spalinowe lub elektryczne. Dobór odpowiednich nożyc do żywopłotu zależeć będzie od jego rodzaju i wielkości. Do niewielkich nasadzeń wystarczą małe nożyce, natomiast do wysokich i rozrośniętych drzew oraz krzewów najlepiej wyposażyć się w nożyce z długim ostrzem – ułatwią przycinanie roślin w linii prostej i nadawanie pożądanego kształtu żywopłotowi.

Rozdrabniacz elektryczny MacAllister 2800 W
Rozdrabniacz elektryczny MacAllister 2800 W

Pozbywanie się dużej ilości gałęzi – jeśli na skutek przycinania drzew na naszej posesji zalegają sterty gałęzi, nie musimy od razu się ich pozbywać, tym bardziej że może stanowić to spory problem. Jego rozwiązaniem jest rozdrabniacz do gałęzi, który umożliwi ich zmielenie i zminimalizowanie ilości odpadów, a tym samym znacznie ułatwi ich zagospodarowanie.

Spulchnianie gleby na rabatkach i grządkach – w tym celu sprawdzą się małe narzędzia ręczne przeznaczone do pielęgnacji niewielkich przydomowych terenów. Ziemia, którą porastają warzywa, owoce bądź rośliny ozdobne, wymaga okresowe wzruszania, które m.in. umożliwi jej napowietrzenie. Małe narzędzia takie jak np. pazurki, motyki czy grace pozwolą na rozluźnienie gleby dookoła roślin bez ryzyka uszkodzenia ich części naziemnych, ale przede wszystkim systemu korzeniowego. Niewielkie sprzęty pozwalają bowiem na bardzo dużą precyzję pracy i kontrolowanie głębokości, na jaką dostaną się elementy robocze narzędzia.

Przekopanie gleby, ugoru, dawno nieuprawnianej ziemi – przygotowywanie ziemi pod obsadzenie trawą lub roślinami uprawnymi będzie wymagało jej przeorania. Jeśli pod uprawę chcemy przygotować tylko kilka metrów kwadratowych, poradzimy sobie za pomocą tradycyjnego szpadla, którym przekopiemy ziemię, jednocześnie napowietrzając ją i rozluźniając. Jeśli jednak powierzchnia naszego ogrodu jest większa i planujemy założyć w nim trawnik, najlepiej sprawdzi się glebogryzarka – zmieli ona ziemię, rozluźni ją i pozwoli na usunięcie chwastów.

Porada eksperta:

Rozdrabniacz do gałęzi to wciąż niedoceniane urządzenie. Dzięki niemu ograniczymy ilość odpadów do minimum, zasilając nimi kompostownik. Tak rozdrobnione gałęzie mogą również posłużyć nam do ściółkowania gleby dookoła roślin ozdobnych – z powodzeniem zastąpimy nimi np. korę sosnową.

Motyczka z trójzębem Verve
Motyczka z trójzębem Verve

Usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru liści – obecność drzew i krzewów liściastych wiąże się z koniecznością pozbywania się opadłych liści. Problem ten staje się widoczny szczególnie jesienią. Na małym terenie wystarczą tradycyjne grabie, dzięki którym zgarniemy odpady w jedno miejsce, np. na kompost. Na obszarach o większej powierzchni, porośniętych dodatkowo dużymi drzewami liściastymi, najlepiej sięgnąć po odkurzacz do liści z dmuchawą. Dmuchawa zastąpi grabie, jednak upora się z oczyszczeniem terenu znacznie szybciej od nich, umożliwiając zebranie liści w małe kupki. Dopiero po takim przygotowaniu liści możemy skorzystać z funkcji odkurzacza – dzięki niej wciągniemy je do worka, który następnie wystarczy opróżnić.

Usuwanie chwastów – problem chwastów dotyczy większości ogrodów. Aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się, należy na bieżąco je usuwać. W tym celu możemy skorzystać z kilku różnych narzędzi. Do wygodnego wyrywania chwastów z korzeniami służy wyrywacz – dzięki niemu będziemy mogli pracować w pozycji stojącej, nie nadwerężając kręgosłupa. Możemy także skorzystać z mniejszego wycinaka lub narzędzi typu pazurki czy trójząb, które spulchnią glebę dookoła chwastów i ułatwią ich usunięcie. Więcej informacji na temat metod zwalczania chwastów zawiera ten artykuł.

Odkurzacz do liści - dmuchawa MacAllister 2800 W
Odkurzacz do liści MacAllister 2800 W

Zbieranie owoców – zrywanie owoców, które rosną poza zasięgiem naszych rąk, będzie wygodne i komfortowe dzięki zbierakowi do owoców. Dzięki niemu nie będziemy musieli korzystać z drabiny lub stawać na krzesłach – zbierak pozwoli na łatwe oderwanie owocu od gałęzi, a także zapobiegnie jego obiciu się na skutek upadku na ziemię. Pamiętajmy, że większość z maszyn ogrodniczych dostępna jest w wielu wersjach. Wśród nich zajdziemy modele spalinowe, akumulatorowe i elektryczne, różniące się również wieloma parametrami. Warto zwrócić na nie uwagę i dobrać je tak, by były optymalnie dopasowane do naszych potrzeb.

 


Data publikacji: 21.08.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kiedy siać trawę? Poradnik

Kiedy siać trawę? Poradnik
Zadbany trawnik potrafi odmienić charakter każdego ogrodu, posesji czy działki. Zielony dywan gęsto usiany źdźbłami to także przestrzeń do spędzania c...
Czytaj więcej

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie
Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do wysiewu nasion. Jest wygodne szczególnie wtedy, gdy do zagospodarowania mamy dość duży teren, np. p...
Czytaj więcej

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?
Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musisz przede wszystkim zwrócić uwa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?