Produkty

Rękawice ochronne - rodzaje i właściwości

Rękawice ochronne - rodzaje i właściwości

Rękawice ochronne stosowane są nie tylko w wielu zakładach pracy, ale także w gospodarstwach domowych. Mają za zadanie chronić nasze dłonie nie tylko przed zabrudzeniami, ale i obrażeniami. Warto dowiedzieć się, jakie rękawice wybrać do poszczególnych prac.

rękawice ochronneWśród rękawic ochronnych możemy znaleźć te lepszej i gorszej jakości. Niektóre posłużą nam przez wiele lat, inne nadają się do jednorazowego użytku. Różne rękawice możemy wykorzystać w różnych sytuacjach, gdyż cechują je odmienne właściwości. Poniżej omawiamy rodzaje rękawic ochronnych, z jakimi spotkamy się na rynku  i w które możemy zaopatrzyć się na własne potrzeby.

Rękawice lateksowe – to rękawice jednorazowe, które zwykle kupić możemy w opakowaniu przypominających tekturowe opakowanie chusteczek higienicznych. Pakowane są zwykle po 100 sztuk, mają uniwersalny kształt, dzięki czemu można zakładać je na lewą i prawą dłoń. Występują w różnych rozmiarach. Wykorzystywane są powszechnie w placówkach medycznych czy gastronomi. W warunkach domowych można wykorzystać je również w przypadku kontaktu z żywnością, drobnych prac porządkowych czy innych zajęć, gdzie niewielkie jest ryzyko skaleczenia czy zabrudzenia. Alternatywną dla tych rękawic są rękawice nitrylowe – wykonane z syntetycznego kauczuku, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby uczulone na lateks –bądź winylowe, wykonane z polichlorku winylu.

Rękawice foliowe – zwykle również korzystamy z nich jednorazowo, chronią skórę dłoni podczas prac małoinwazyjnych. Nie przylegają do dłoni ściśle jak rękawice lateksowe, są luźniejsze i można wykorzystać je jako wkład do innego rodzaju rękawic. Można wykorzystać je podczas kontaktu z żywnością czy zwierzętami, ale także podczas farbowania włosów, malowania pomieszczeń czy korzystania z silnych środków chemicznych.

Rękawice gumowe – to rękawice, które często spotkać można w gospodarstwach domowych. Ich cechą charakterystyczną jest dłuższy niż w innych rękawicach mankiet. Są elastyczne, miękkie oraz wytrzymałe na uszkodzenia, np. przekłucia, chronią skórę przed działaniem detergentów i drobnoustrojów. Sprawdzają się podczas zmywania, sprzątania, prac ogrodniczych.

Rękawice dzianinowe – to rękawice wykonane z poliestru i bawełny. Od strony chwytnej mogą być powleczone warstwą nitrylu lub wytrzymałej gumy – dzięki temu zapewniają pewny chwyt. Użyte materiały należą do trudno ścieralnych oraz odpornych na rozdarcia i uszkodzenia. Zakończone są ściągaczem. Nadają się do prac w ogrodzie i domu, ale także na budowie, garażu, podczas transportu, załadunku i rozładunku rozmaitych towarów, sprzętów itp. Zapewniają większą ochronę przed czynnikami mechanicznymi, a także przed oparzeniami (gdy temperatura danego przedmiotu nie przekracza 50° C) i środkami chemicznymi. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, można korzystać z nich wielokrotnie. ochronne rękawice

Rękawice skórzane – wykonane np. ze skóry bydlęcej, często posiadają wydłużony mankiet, który sięga nawet do przedramienia i chroni narażoną na urazy część ręki. Rękawice tego typu znajdują zastosowanie podczas  prac, gdzie istnieje ryzyko iskrzenia, w przemyśle ciężkim, budownictwie, a szczególnie w mechanice. Są wytrzymałe, odporne na przetarcia, wielorazowego użytku.

Na rynku znajdziemy jeszcze wiele innych rodzajów rękawic, które przeznaczone są do odmiennych prac. Przystosowane do ochrony dłoni przed cięciem podczas obróbki metali, blachy czy szkła są rękawice wykonane z nitrylu, poliamidu i włókna szklanego –oddychające, umożlwiające precyzyjne wykonywanie czynności. Innym rodzajem rękawic są chociażby rękawice antyprzecięciowe wykonane ze stali nierdzewnej i rękawice elektroizolacyjne, będące niezbędnym elementem ochrony osobistej podczas prac elektrycznych. Nie zapominajmy także o popularnych rękawicach kuchennych (materiałowych i silikonowych), które pozwalają na chwytanie gorących naczyń.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?
Podczas wykonywania prac fizycznych lub zadań, w których mamy do czynienia ze szkodliwymi substancjami, koniecznie jest założenie odpowiedniej ...
Czytaj więcej

Jak dobrać odzież roboczą?

Jak dobrać odzież roboczą?
Odzież robocza nie tylko zwiększa komfort pracy, ale i przyczynia się do jej jakości – umożliwia swobodne poruszanie się, ochronę przed warunkam...
Czytaj więcej

Ogród w walce ze stresem

Ogród w walce ze stresem
Szybkie tempo życia oraz presja związana z brakiem czasu i wciąż rosnącą liczbą obowiązków powodują, że wielu z nas znajduje się pod wpływem ciągłego ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rękawice ochronne - rodzaje i właściwości