Produkty

Wygodne koszenie trawnika – akcesoria i funkcje

Wygodne koszenie trawnika – akcesoria i funkcje

Pielęgnacja trawnika wymaga czasu i precyzji. Skuteczność koszenia oraz wysoki komfort użytkowania wynika nie tylko wybór kosiarki, równie ważne jest dobranie akcesoriów.

wygodne koszenie- Koła – ich wielkość ma wpływ na właściwości jezdne kosiarki (duże koła zwiększają jej zwrotność; większe tylne koła ułatwiają manewrowanie na nierównym terenie). Lepiej prowadzi się również urządzenie, którego koła mają rozbudowany bieżnik (poprawia to przyczepność do podłoża), a także te z łożyskowym zawieszeniem.

Uchwyty – wygodę użytkowania zwiększa profilowana rączka (warto sprawdzić w sklepie, czy odpowiada nam taki typ ukształtowania). Dodatkowo może być ona wykończona miękkim tworzywem, wtedy długie koszenie nie spowoduje odcisków na dłoniach. Warto też zwrócić uwagę na to, czy uchwyt się składa – dzięki temu kosiarka zajmie mniej miejsca w szopie, garażu czy w bagażniku, kiedy zechcemy przewieźć ją np. na działkę. Przydaje się również funkcja regulacji wysokości uchwytu. Wskazana jest, gdy z kosiarki korzysta więcej niż jedna osoba – umożliwia to bowiem dopasowanie jej do wzrostu użytkownika. Natomiast w przypadku elektrycznych kosiarek niezastąpiony będzie zaczep na przewód, w ten sposób unikniemy uszkodzenia kabla.

- Kosz na trawę – w sprzedaży dostępne są różne wielkości: najmniejsze, do 35 litrów, mają kosiarki elektryczne, spalinowe do 85, a samojezdne do 340 litrów. Duży kosz zapewnia nam wygodę – nie musimy przerywać pracy, żeby go opróżnić. Kosze płócienne są lżejsze od plastikowych (bez większego wysiłku można usuwać z nich trawę), ale kosz plastikowy jest łatwiejszy do utrzymania w czystości (niestety mokra trawa przyczepia się do jego powierzchni, przez co trudno ją wydostać). Można zamontować je również w kosiarce ręcznej, ale z powodu pojemnika wypchanego trawą trzeba włożyć więcej siły w pchanie urządzenia.Kosiarka spalinowa AL-KO z napedem Castorama

Regulacja wysokości koszenia – funkcja ta pozwala wybrać wysokość strzyżenia (od 12 mm do 90 mm) z uwzględnieniem zasady, że w czasie jednego koszenia trawy możemy skrócić ją maksymalnie o jedną trzecią długości. W zależności od modelu możliwa jest regulacja każdego koła oddzielnie, kół na jednej osi lub wszystkich jednocześnie (regulacja centralna). Odrębne ustawianie polega na przykręceniu śrub kluczem, natomiast synchroniczne wykonywane jest za pomocą dźwigni.

Funkcja mulczowania trawy – będzie przydatna, jeśli nie chcemy męczyć się z opróżnianiem kosza. Trawa jest bardzo drobno mielona i rozrzucana bezpośrednio na trawnik, gdzie zamieni się w nawóz. Nie należy jednak z tej funkcji korzystać przy każdym koszeniu, bo zbyt duża ilość zbitej masy może utrudnić trawie wzrost.

- Blokada mechanizmu koszącego – dla własnego bezpieczeństwa warto dopilnować, by kosiarka była wyposażona w tę funkcję. Dzięki niej nóż zatrzyma się, jeśli najedziemy na kamień czy na fragment ogrodzenia. W dobrej kosiarce ostrze zatrzymuje się w ciągu 2–3 sekund.

- Wysprzęglanie ostrza – dzięki tej funkcjonalności ostrza przestają pracować, gdy silnik nadal działa. Jest to element zwiększający bezpieczeństwo. Wysprzęglanie sprawdzi się w momencie, gdy będziemy musieli przejechać w czasie koszenia przez np. żwirowe ścieżki.

Data publikacji: 06.05.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?
Prawidłowe nawożenie trawnika to zagwarantowanie mu pięknego koloru, pobudzenie rozwoju, poprawa jego jakości oraz należyte przygotowanie do zimy. Jak...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?
Dbałeś o trawnik przez cały rok, robiąc wszystko, aby prezentował się estetycznie? Pozwól mu odpocząć w porze zimowej. Aby trawnik bujnie rozkr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wygodne koszenie trawnika – akcesoria i funkcje