Produkty

Drzwi automatyczne przesuwne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Drzwi automatyczne przesuwne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Drzwi automatyczne przesuwne to drzwi wyposażone w napęd. Otwierają przejście, rozsuwając się na bok. Najczęściej spotykamy je w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Czy w domu również znajdują zastosowanie? Jakie mają zalety? Przeczytaj artykuł!

Przejdź do następnych akapitów:

Charakterystyka drzwi automatycznych przesuwnych 

Drzwi przesuwne automatyczne to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności. Wyposażone są w napęd automatyczny oraz odpowiednie czujniki. Dzięki temu, gdy ktoś pojawia się w pobliżu, automatycznie się rozsuwają w jedną lub obydwie strony. Poruszają się po prowadnicy, najczęściej wykonanej ze stali lub aluminium. 

Tego typu drzwi automatyczne przesuwne poza napędem, składają się również z urządzenia aktywującego, czyli detektora. To właśnie ten element rejestruje polecenie otwarcia i przekazuje je do sterownika napędu. Sterownik z kolei obejmuje m.in. wyłączniki czasowe, ustawienia prędkości otwierania i wszelkie dodatkowe technologie, które zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym systemom drzwi automatyczne sprawdzają się nawet w sytuacjach awaryjnych. 

Co ciekawe, w drzwiach przesuwnych można zaprogramować również funkcje, które:

  • umożliwiają powolne i pełne otwarcie drzwi – taka funkcja sprawdza się latem;

  • umożliwiają szybkie i ograniczone otwarcie drzwi, które ma zmniejszyć utratę ciepła;

  • nastawione są na jedno działanie, wejście lub wyjście – wówczas jeden z czujników jest nieaktywny – zewnętrzny bądź wewnętrzny;

  • umożliwiają stałe otwarcie, np. w czasie intensywnego ruchu, czy podczas sprzątania w letnie dni. 

Oprócz tego, drzwi przesuwne automatyczne możemy podzielić m.in. na karuzelowe, które są często spotykane w galeriach handlowych, a także drzwi rozwierane, które otwierają się jak tradycyjne skrzydła. Ciekawą propozycję stanowią również drzwi oszczędzające miejsce, do których zalicza się drzwi harmonijkowe i teleskopowe. Rozsuwają się one w taki sposób, by zaoszczędzić możliwie jak największą ilość miejsca. 

drzwi-automatyczne-przesuwne

Automatyczne drzwi przesuwne i ich największe zalety

Drzwi automatyczne przesuwne posiadają wiele zalet, dzięki którym coraz częściej możemy zauważyć je w różnego rodzaju budynkach. Przede wszystkim umożliwiają większą przepustowość przejścia niż ma to miejsce w przypadku klasycznych drzwi. W ten sposób pozwalają uniknąć tłoku i zapobiegać kolejkom. Każdy może swobodnie przejść i nie musi ocierać się o innych. 

Kolejna istotna zaleta to komfort przenoszenia dużych pakunków. Kurierzy dostarczający przesyłki, czy też konsumenci wracający z wielkimi zakupami – nie muszą martwić się o ciasne przejścia i brak wygody. Drzwi automatyczne przesuwne pozwalają na swobodne przejście. To samo dotyczy osób z wózkami dziecięcymi, czy też tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Brak konieczności chwytania za klamkę i otwierania, a także komfort przechodzenia to istotne zalety tego typu drzwi. 

Warto również wspomnieć o eliminacji problemu otwartych drzwi i związanych z tym strat ciepła. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, otwarte drzwi zewnętrzne przez dłuższy czas nie tylko powodują uczucie zimna i brak komfortu, ale mogą również prowadzić do przeziębienia, zwłaszcza jeśli w środku znajdują się osoby lekko ubrane i jest włączone ogrzewanie. 

Automatyczne drzwi przesuwne to także higieniczne rozwiązanie. Nie posiadają bowiem klamki ani tak naprawdę żadnego innego elementu, którego mogłyby dotykać osoby wchodzące i wychodzące z budynku. Warto przy tym wspomnieć, że klamki drzwi zalicza się do tych miejsc, które gromadzą największą ilość bakterii i są bardzo brudne. W końcu w przypadku klasycznych drzwi każda osoba, która chce wejść – musi chwycić za klamkę. Eliminacja rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii to ogromna zaleta tego rozwiązania. 

Oprócz tego drzwi mogą być wyposażone w wiele ciekawych systemów, w tym również automatycznego otwierania awaryjnego. Ten z kolei może być połączony z alarmem przeciwpożarowym lub czujnikami dymu, dzięki czemu informacja o ewentualnym zagrożeniu bardzo szybko dociera do osób zarządzających budynkiem, co zwiększa bezpieczeństwo.

Wymieniając atuty drzwi przesuwnych, nie sposób również przejść obojętnie obok ich wyglądu. W końcu drzwi również pełnią ważną funkcję dekoracyjną, a te automatyczne – zdecydowanie prezentują się nowocześnie i przyciągają uwagę!

drzwi-automatyczne-przesuwne

Kiedy warto postawić na automatyczne drzwi przesuwne?

Drzwi automatyczne zewnętrzne znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego. Nic w tym dziwnego – w końcu to właśnie w takich budynkach możemy się spodziewać sporego ruchu i tłoku. Drzwi sprawdzają się więc w galeriach handlowych, sklepach spożywczych, salonach, a także i klatkach schodowych osiedli oraz budynków, które są monitorowane przez odpowiednie osoby. 

Należy bowiem pamiętać, że tak jak galerie handlowe zamykane są o konkretnych godzinach, tak w przypadku budynków mieszkalnych jest to nieco trudniejsze. Każdy mieszkaniec może przychodzić i wracać do domu o dowolnej porze, zatem niezbędny jest nocny monitoring.

Czy drzwi automatyczne do domu są dobrym rozwiązaniem i czy mogą zastąpić drzwi wewnętrzne? Jak najbardziej, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Sprawdzą się zwłaszcza w przestrzennych domach oraz pomieszczeniach, do których dojście jest z jakiegoś powodu trudniejsze bądź mniej wygodne. 

Warto również dodać, że na rynku dostępne są drzwi automatyczne przesuwne z klamką, które po dezaktywacji czujników, mogą być otworzone wyłącznie tradycyjną metodą, czyli poprzez skorzystanie ze wspomnianej klamki. Takie rozwiązanie posiada już znacznie szersze zastosowanie – może być stosowana np. na tarasach. Wówczas takie drzwi nie wiążą się z żadnym niebezpieczeństwem, w końcu są zamykane tak, jak klasyczne drzwi. 

Jeśli z kolei chodzi o dopasowanie drzwi automatycznych do stylu wnętrza, tak naprawdę nie ma tutaj większych wymagań. Drzwi automatyczne przesuwne prezentują się nowocześnie i śmiało mogą być stosowane we wnętrzach w każdym stylu, zwłaszcza że na rynku pojawia się coraz więcej ich wersji! Panele podłogowe, płytki ścienne, schody – wszystkie te elementy bez najmniejszego problemu dopasujesz do drzwi i stworzysz tym samym estetyczne oraz spójne wnętrze. 

Jak widzisz, nowoczesne drzwi przesuwne posiadają wiele cech, które zdecydowanie przemawiają na ich korzyść. Znajdą zastosowanie zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach. Ponadto mogą być wyposażone w wiele interesujących funkcji, które ułatwiają poruszanie się oraz zapewniają użytkownikom niebywały komfort. A Ty? Również doceniasz nowoczesne technologie?

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi pasywne - co to znaczy? Jak rozpoznać pasywne drzwi zewnętrzne?

Drzwi pasywne - co to znaczy? Jak rozpoznać pasywne drzwi zewnętrzne?
Drzwi pasywne są coraz częstszym rozwiązaniem szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zamonto...
Czytaj więcej

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu
Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim dobrze izolujące oraz odporne na uszkodzenia. Jednak to, jakie będą najlepsze, zależy również od tego, gd...
Czytaj więcej

Ocieplanie drzwi - czym ocieplić drzwi zewnętrzne i jak to zrobić?

Ocieplanie drzwi - czym ocieplić drzwi zewnętrzne i jak to zrobić?
Drzwi zewnętrzne to ważny element wykończenia budynku. Od ich funkcjonalności i parametrów zależy nie tylko wygoda wchodzenia i wychodzenia z d...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi automatyczne przesuwne – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?