Produkty

Drzwi okleinowe – charakterystyka i rodzaje

Drzwi okleinowe – charakterystyka i rodzaje

Drzwi okleinowe to drzwi pokryte materiałem przypominającym drewno. Obecnie stanowią nie tylko element wyposażenia, który pozwala na zachowanie prywatności w poszczególnych pomieszczeniach , ale z racji dużego wyboru, pełnią też funkcję dekoracyjną. Zobacz, czym charakteryzują się drzwi okleinowe.

Przejdź do następnych akapitów:

Drzwi okleinowe – jak je odróżnić?

Drzwi okleinowe to najprościej mówiąc skrzydło drzwiowe, pokryte materiałem, które do złudzenia przypomina naturalne drewno, ale daje także możliwość stworzenia drzwi w dowolnym wybranym kolorze lub wzorze, które ożywi Twoje wnętrze. 

Są one o wiele tańszą alternatywną dla drzwi drewnianych. Jeszcze kilka lat temu drzwi okleinowane nie cieszyły się dobrą opinią, ze względu na kiepską jakość samej okleiny. Obecnie jednak coraz nowsza technologia sprawia, że okleina na drzwi stała się trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia i przetarcia, pozwalając na oferowanie szerokiej gamy artykułów, dających nieskończone możliwości aranżacyjne. Wśród zalet drzwi okleinowych można zatem wskazać z pewnością: elegancję, niską cenę, doskonałą jakość i zwielokrotnienie możliwości stylistycznych – drzwi mogą imitować drewno, a także inne materiały – w tym także stal, granit, czy marmur.

drzwi-okleinowe

Drzwi okleinowe – charakterystyka

W pełni funkcjonalne drzwi okleinowe tworzy się dzięki łączeniu ze sobą poszczególnych elementów materiału na krawędziach skrzydła. Środek skrzydeł drzwiowych to płyty MDF i HDF – są to sprasowane włókna drzewne wraz z dodatkami spajającymi i utwardzającymi, które wraz z ułożonym w charakterystyczny plaster miodu kartonowym wkładem sprawiają, że drzwi są lekkie, odporne na nacisk, a jednocześnie pozostają ekologiczne. 

Jako wypełnienie może być także zastosowana płyta wiórowa otworowa, która dodatkowo wygłusza wszelkie dźwięki. Drzwi okleinowe to nie tylko trwałość i elegancja – to także łatwość w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć je zwilżoną ściereczką, by obetrzeć kurz i inne nieczystości.

Cecha charakterystyczną drzwi okleinowych to także niepowtarzalny design. W zależności od preferencji estetycznych, ale także aranżacji przestrzeni można wybrać drzwi z dowolnym stylem przeszkleń – od niewielkich szklistych wstawek, aż po duże otwory, które oświetlą np. ciemny korytarz. W tej kwestii pozostaje kwestia gustu, a także indywidualny charakter pomieszczenia.

Rodzaje drzwi okleinowych

Na rynku dostępne są drzwi okleinowane i fornirowane. Jakie są zatem między nimi różnice? Okleina jest materiałem sztucznym, natomiast okleina na drzwi wykonana z forniru jest wytworem naturalnym, powstającym dzięki skrawaniu drewna o dużej średnicy na płaty o grubości maksymalnie 0,5 mm, przy czym im grubszy jest laminat, którym oklejone są Twoje drzwi, tym bardziej wytrwałe będą.

Są łudząco podobne do drzwi drewnianych, ze względu na zachowanie niepowtarzalności struktury drewna – jego słojów, sęków i naturalnych przebarwień. Fornir jest także materiałem o wiele wytrzymalszym niż okleina, ale nie daje aż tak dużych możliwości stylistycznych i aranżacyjnych jak sztuczna okleina.

Nie każda okleina na drzwi będzie jednak się nadawała do każdego rodzaju drzwi. Zupełnie inne materiały stosuje się do drzwi zewnętrznych, a inne do drzwi wewnętrznych. Okleina na drzwi zewnętrzne, cechować się musi większą wytrzymałością, szczególnie ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz. Na zewnątrz stosuje się skrzydła laminowane. Laminat jest materiałem najtrwalszym, który dowolnie można wybarwiać na różne odcienie drewna, zachowując doskonałą imitację struktury drewna. Zobacz drzwi zewnętrzne dostępne w naszej ofercie

Do wykończenia drzwi wewnętrznych można wykorzystać wspomniany już fornir i okleinę sztuczną. Okleina na drzwi wewnętrzne to również okleiny preimpregnowane, lakierowane, lakierowane z dodatkiem silikonu, polipropelynowe, zaimpregnowane utwardzoną żywicą i okleiny PCV i CLPL. Tak szeroka gama materiałów, którymi można wykończyć drzwi okleinowe, dają nieskończoną ilość kombinacji i efektów – zarówno powierzchni gładkich, efektu trójwymiarowego, chropowatości, jak i wysokiego połysku. Sprawdź naszą ofertę drzwi wewnętrznych

drzwi-okleinowe

Drzwi okleinowe – jak wybrać odpowiednie do Twojego wnętrza?

Chcąc wybrać nowe drzwi do swojego mieszkania, pierwszym i decydującym kryterium, poza kwestiami stylizacyjnymi powinno być kryterium jakości okleiny na drzwi. Ten artykuł w skrócie pokaże Ci, w jaki sposób podjąć decyzję i jaka okleina na drzwi będzie najlepsza do Twojego wnętrza. 

Szeroka gama drzwi okleinowych sprawia, że ten produkt pasował będzie do każdej przestrzeni. Tak wielki wybór różnych oklein drzwiowych pozwoli Ci na dopasowanie ich do wystroju pomieszczenia, jak i całego mieszkania. Uniwersalnym rozwiązaniem będą drzwi okleinowe imitujące drewno. Dostępność każdego możliwego koloru sprawia, że bez problemu dopasujesz je do odcienia mebli lub wybierzesz coś kontrastowego, nawet w żywych kolorach. Drzwi dopasowane do futurystycznej kanapy w kolorze turkusu? Nie ma problemu, znajdziesz coś dla siebie i Twojego wnętrza! Dla osób gustujących w minimalizmie doskonałym wyborem będą drzwi jednokolorowe – rynek nasycony jest wszystkimi kolorami. Możesz wybrać kolory szarości, bieli czy czerni, a dodatkowo podjąć decyzję, że chcesz skrzydło drzwiowe w wysokim połysku, czy może matowe.

Można uznać, że drzwi okleinowe pasują do każdego wnętrza, bez względu na Twój gust, wystrój pokoju i całego mieszkania, możesz dowolnie wybrać już nie tylko meble, jak także drzwi, które będą na miarę Twoich możliwości i preferencji. Niewielkie koszty i wysoka jakość – właśnie tak możesz wykończyć swoje pomieszczenie, którego drzwi będą kompatybilnym elementem.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi okleinowe – charakterystyka i rodzaje