Produkty

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw

Wykańczając i urządzając mieszkanie, staramy się, by wszystkie jego elementy komponowały się w estetyczną całość. Tym, co w dużej mierze pochłania naszą uwagę na początku remontu, jest wybór odpowiedniej podłogi oraz stolarki drzwiowej. Jak stworzyć udane połączenie podłogi z-drzwiami fornirowanymi?

drzwi fornirowaneDrzwi fornirowane, czyli jakie?

Fornir to naturalny lub modyfikowany materiał, wykorzystywany do wykańczania powierzchni drzwi o konstrukcji płytowej. Zwany inaczej okleiną fornirowaną, powstaje z cienkich płatów drewna zeskrobanych z pni ściętych drzew. Arkusze ściągnięte z pnia łączy się w przypadku forniru naturalnego w wiązki, układając je w takiej kolejności, w jakiej je zeskrobano. Fornir modyfikowany powstaje natomiast na drodze klejenia arkuszy w bloki, barwienia ich i formowania naturalnego rysunku drewna. Taki fornir ma powtarzalny wzór, ale jest trwalszy od forniru naturalnego.

Drzwi pokryte fornirem z zewnątrz wyglądają zupełnie jak prawdziwe drzwi drewniane – dla niewprawionego oka mogą być niemożliwe do rozpoznania. Są jednak lżejsze od skrzydeł drewnianych i nie ulegną wypaczeniu, tak jak naturalny surowiec.

Estetyka drzwi fornirowanych

Drzwi wewnętrzne mogą być fornirowane drewnem wielu różnych drzew – np. jesionu, dębu, brzozy, orzecha czy modrzewia. Wygląd do złudzenia imitujący wizerunek prawdziwego surowca sprawia, że tego typu drzwi są częstym zamiennikiem drzwi z litego drewna, nie ustępując im swoją dostojnością i elegancją. Różnorodność kolorów, a także projektów drzwi (dostępnych w wersjach pełnych oraz z przeszkleniami) powoduje, że doskonale dopełnią aranżację wnętrza urządzonego w dowolnym stylu.

 Drzwi pełne Radex Malaga 70 prawe sosna surowaDrzwi fornirowane a podłoga

Ze względu na to, że drzwi fornirowane występują w wielu rożnych odcieniach – od jasnych, po ciemne – z dopasowaniem ich do wyglądu podłogi nie powinniśmy mieć trudności. Takie skrzydła wewnętrzne będą idealnym uzupełnieniem podłóg drewnianych, a także tych wykończonych panelami podłogowymi. Do ciemnych posadzek dobierzmy modele ciemne, do jasnych – jasne. Nie bez znaczenia będzie także faktura widoczna na posadzce i drzwiach – najlepiej, by były one do siebie jak najbardziej zbliżone. Aby to osiągnąć, zarówno podłoga, jak i warstwa wykończeniowa drzwi powinny powstać z tego samego gatunku drewna lub go imitować. Dbając o te dwa aspekty, zyskamy pewność, że wystrój wnętrza będzie spójny pod każdym względem.

Jeśli tkwi w nas aranżacyjna odwaga, możemy też śmiało łączyć fornirowane drzwi z kontrastującą podłogą – ciemne odcienie forniru perfekcyjnie współgrają z bardzo jasną posadzką.

Drzwi fornirowane możemy też z powodzeniem skomponować z podłożem wyłożonym płytkami podłogowymi, kierując się przede wszystkim dopasowaniem kolorystycznym (na zasadzie kontrastu lub harmonii). Takie połączenie sprawdzi się nie tylko w warunkach mieszkalnych, ale i w pomieszczeniach biurowych.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Jaki kolor drzwi wybrać

Jaki kolor drzwi wybrać
Wybór drzwi do mieszkania czy domu może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy podjąć decyzję dotyczącą nie tylko tego, czy będą one pełne czy zdobione p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw