Produkty

Drzwi fornirowane – czym są i jakie mają zalety?

Drzwi fornirowane – czym są i jakie mają zalety?

Drzwi w domu i mieszkaniu powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością i trwałością, ale także pięknym wyglądem. Jak na tle tych wymagań prezentują się drzwi fornirowane? Z tego artykułu dowiesz się, czym są drzwi pokryte fornirem i jakie mają zalety.

Przejdź do następnych akapitów:

Czym są drzwi fornirowane?

Drzwi wewnętrzne fornirowane są wykończone specjalnym materiałem – fornirem. To rodzaj naturalnego pokrycia, który tworzą cienkie płaty drewna zabezpieczone lakierem. Stanowią polecaną alternatywę dla praktycznych i pięknych, ale jednocześnie drogich drzwi, wykonanych w całości z drewna. Są tak samo estetyczne, jak drzwi drewniane, a przy tym cechują się dobrą trwałością i świetną funkcjonalnością. Nie musisz zatem kupować drzwi z litego drewna, by cieszyć się ich walorami wizualnymi, wystarczą bowiem fornirowanie drzwi.

Fornir powstaje z cienkich płatów drewna zeskrobanych z pni ściętych drzew. Wyróżnia się dwa rodzaje forniru: naturalny i modyfikowany. W pierwszym przypadku ściągnięte z pni arkusze łączy się w wiązki i układa w takiej kolejności, w jakiej je zeskrobano. Okleina ta często ma widoczne przebarwienia i sęki, a dzięki temu zyskuje w pełni naturalny wygląd.

Modyfikowany fornir powstaje z kolei w efekcie sklejania arkuszy w bloki, barwienia ich, a następnie formowania z nich naturalnego rysunku drewna. Ten rodzaj forniru jest trwalszy od wersji naturalnej, jednakże ma powtarzalny wzór. Nie ma wad i przebarwień. Od Ciebie zatem zależy, który z nich wybierzesz.

Drzwi fornirowane – jakie są ich zalety?

Drzwi fornirowane dębowe lub wykonane z innych gatunków drewna, wyróżniają się przede wszystkim pięknym i naturalnym wyglądem. Trudno odróżnić je od skrzydeł drzwiowych wytworzonych z litego drewna. Dla niewprawionego oka mogą być niemożliwe do rozpoznania, a i specjaliści często miewają z tym kłopoty. Są ponadczasowe, a przez to zawsze modne i stylowe, niezależnie od zmieniających się trendów. Naturalne barwy, odcienie oraz słoje dają też wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Z łatwością dopasujesz je do charakteru poszczególnych pomieszczeń, osiągając znakomite rezultaty. Pomogą Ci w tym fornirowane akcesoria, np. listwy przypodłogowe.

Fornirowanie drzwi odbywa się z wykorzystaniem różnych gatunków drzew, przede wszystkim modrzewia, dębu, orzecha, brzozy i jesionu. Dostępne są drzwi w wersjach pełnych oraz z przeszkleniami. Tak duży wybór pozwala w łatwy sposób dopasować skrzydła drzwiowe do wykończenia mebli lub podłóg. 

Zobacz także: Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?.

Drzwi fornirowane cechują się trwałością, często znacznie lepszą niż w przypadku innych rodzajów drzwi. Na przykład, są one mniej podatne na zarysowania, niż skrzydła w okleinie syntetycznej. Ponadto są solidne i wytrzymałe, co wpływa na ich funkcjonalność. Starannie i precyzyjnie wykonane modele z dobrej jakości drzewa, zachowują swe walory użytkowe i wizualne przez długie lata. 

Ewentualne uszkodzenia i ich naprawy są bardziej widoczne na powierzchniach matowych i gładkich (np. w drzwiach okleinowanych) niż na drzwiach z pokryciem odwzorowującym słoje drewna. Z tej przyczyny drzwi fornirowane o wiele łatwiej jest poddać renowacji, a jej rezultaty są o wiele bardziej zadowalające.

Ich zaletą jest też waga – skrzydła drzwi fornirowanych są lżejsze od modeli drewnianych, co wpływa na wygodę użytkowania. Ponadto nie ulegają wypaczeniu tak, jak surowiec naturalny.

drzwi-fornirowane

Drzwi fornirowane ukryte – czym się charakteryzują?

Poza standardowymi skrzydłami drzwiowymi możesz także zdecydować się na drzwi ukryte fornirowane. To rodzaj drzwi, których powierzchnia jest całkowicie zlicowana ze ścianą. Oznacza to, że granica między ścianą a drzwiami jest prawie niewidoczna. Skrzydła drzwiowe perfekcyjnie wtapiają się w powierzchnię, z którą sąsiadują. Dzięki temu prezentują się nowocześnie i minimalistycznie. To ponadczasowe i proste wykończenie, które świetnie komponuje się z wnętrzami utrzymanymi w różnej stylistyce. Można je bowiem z łatwością dopasować do każdego wystroju.

W zależności od modelu skrzydeł oraz ościeżnicy w drzwiach ukrytych możesz pokryć je niemal dowolnym materiałem, w tym również fornirem. Ukryte drzwi wewnętrzne fornirowane występują w rozmaitych barwach i odcieniach, co pozwala uzyskać ciekawe i dekoracyjne rezultaty. W ofercie producentów znajdziesz gotowe drzwi ukryte z fornirem, ale niektóre modele ukryte możesz też wykończyć samodzielnie materiałem, w tym m.in. okleiną fornirową.

Drzwi ukryte fornirowane znakomicie pasują do każdego pomieszczenia w domu czy biurze. Dzięki temu, że wtapiają się w ścianę i tworzą jednorodną powierzchnię, optycznie powiększają przestrzeń. To sprawia, że świetnie sprawdzą się zwłaszcza w małych mieszkaniach.

Przeczytaj również: Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać? 

drzwi-fornirowane

Drzwi fornirowane – cena

Ile kosztują drzwi fornirowane? Cena produktów zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest materiał, z którego wykonano okleinę. Fornir z gatunków egzotycznych jest zazwyczaj droższy niż wykończenie z gatunków rodzimych, jednakże nie jest to regułą. Istotna jest też klasa odporności na włamanie – im jest ona wyższa, tym cena konstrukcji jest większa. Cena produktu zależy ponadto od rodzaju drzwi – modele ukryte są najczęściej droższe niż klasyczne drzwi wewnętrzne z widocznymi ościeżnicami.

Na koszt drzwi fornirowanych wpływa również ich konstrukcja, w tym przede wszystkim zastosowane przeszklenia. Co ciekawe, w przypadku drzwi z przeszkleniami możesz czasem sporo zaoszczędzić. Producenci elementów z poliwęglanu, czyli przezroczystego tworzywa, oferują tzw. formatki, tj. gotowe elementy dopasowane kształtem do szkleń w popularnych modelach drzwi. Możesz zatem kupić taniej drzwi bez przeszkleń, nabyć niedrogie formatki, a następnie samodzielnie je zamontować w skrzydle drzwiowym.

W asortymencie Castoramy znajdziesz wysokiej jakości drzwi fornirowane dębowe, sosnowe oraz wykonane z innych gatunków litego drewna, dostępne w atrakcyjnych cenach. Koszt produktów zaczyna się już od kilkuset złotych za sztukę, w przypadku typowych drzwi fornirowanych. Często organizujemy akcje promocyjne, co pozwoli Ci na zakup idealnych drzwi pokrytych fornirem w jeszcze niższej cenie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi fornirowane – czym są i jakie mają zalety?