Produkty

Jak dbać o drzwi?

Jak dbać o drzwi?

Jeśli chcemy aby drzwi służyły nam przez długi czas i na lata zachowały świeży wygląd, warto o nie odpowiednio dbać i je konserwować. O czym warto pamiętać przy użytkowaniu drzwi?

1. Wybór drzwi

Zależnie od wyboru drzwi i sposobu ich wykończenia, będą one wymagały nieco innej konserwacji i naprawy. Warto jeszcze przed zakupem dowiedzieć się, jakie są możliwości ich konserwacji i wykonywania drobnych napraw. Drzwi lite często wymagają samodzielnego wykończenia, za to dają większą możliwość dopasowania ich do danej aranżacji i wykonywania ewentualnych napraw. Można je szlifować, malować oraz wykańczać na wiele sposobów. Za to drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych nie dają wiele możliwości wykończenia i powinny być dobierane do danego stylu wnętrza, gdyż zmiana ich koloru czy rodzaju pokrycia powierzchni będzie bardzo ograniczone.

Wybierając drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych, warto zwrócić uwagę na sposób ich wykończenia. Jeśli szukamy dość trwałych rozwiązań, rozważmy wybór modeli, w których folia oklejająca jest rozciągnięta także na bokach – tak aby szew klejący nie był nieiszczonym na kantach. Wówczas zmniejszymy ryzyko odklejania się wierzchniej warstwy na krawędziach drzwi.

165412 Wizjer 14 mm mosiądz
Wizjer 14 mm mosiądz

Drzwi pokryte laminatem (folią) cenione są za bogactwo wzorów i kolorów oraz możliwość wygodnego dopasowania ich do danego wnętrza. Ponadto często są lekkie i dość tanie. Tego typu drzwi nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych, powinny za to być traktowane bardzo delikatnie. Istotne jest to, aby unikać ich bezpośredniego kontaktu z wilgocią, a także chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tego typu drzwi słabo też znoszą skrajne temperatury – jeśli to możliwe unikajmy ich stosowania w miejscach narażonych na mroźne, zewnętrzne podmuchy oraz na nadmierne nasłonecznienie. Jeśli jednak chcemy naszym drzwiom nadać blask i świeży wygląd, okresowo możemy pokrywać je warstwą wosku lub specjalnych preparatów (także miejscowych), które nie tylko nadadzą im blask, ale także zniwelują niewielkie zarysowania i drobne uszkodzenia powierzchni. Chrońmy też górne i dolne krawędzie oraz rogi drzwi przed nadmierną wilgocią a także uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż laminat może zacząć się odklejać, a materiał puchnąć.

Wybierając drzwi, zwracajmy uwagę na zalecenia producenta i przeznaczenie danego modelu drzwi. Te wewnętrzne zwykle najlepiej sprawdzają się w miejscach o wilgotności powietrza nie większej niż 60% i w temperaturze pokojowej 18-25 stopni Celsjusza.

2. Jak dbać o drzwi?

Podczas mycia i konserwacji (więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule) powierzchni starajmy się nie stosować rozpuszczalników oraz silnych preparatów chemicznych. Unikajmy także szorowania drzwi przy użyciu ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić i zarysować wierzchnią warstwę.

Większość modeli drzwi źle znosi nadmierną wilgoć, warto o tym pamiętać podczas ich mycia. Wystrzegajmy się ich mycia na mokro, a jeśli już takowe stosujemy, pamiętajmy, by dokładnie wysuszyć powierzchnię.

113386 Odbojnik na klamkę Stahl bezbarwny
Odbojnik na klamkę Stahl bezbarwny

Uwaga!

Warto pamiętać o nie doprowadzaniu do przemoczenia się drzwi podczas mycia podłóg. Aby zachować ich trwałość, unikajmy ich kontaktu z mokrym mopem, gdyż może to grozić powstaniem odkształceń na dole drzwi.

101672 Odbojnik drzwiowy Schaffner półkula chrom
Odbojnik drzwiowy Schaffner półkula chrom

Wystrzegajmy się również przeciągów i możliwości trzaskania drzwiami lub ich uderzania o ścianę. Warto już na etapie montażu drzwi zamontować odbojniki. Te występują w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach, przez co dobrze wkomponują się we wnętrza urządzone w każdym stylu. Zarówno w domu, jak i w biurze warto rozważyć zastosowanie samozamykaczy. Te szczególnie się sprawdzą na klatkach schodowych, w lokalach i ruchliwych miejscach.

Podczas otwierania lub zamykania danych drzwi pamiętajmy, aby puścić klamkę dopiero, gdy drzwi zostały zamknięte. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia ościeżnic i zamka.

Przynajmniej raz na 12 miesięcy warto przeprowadzić przegląd i ewentualnie drobne prace konserwacyjne na drzwiach wewnętrznych. Pozwoli to zachować ich świeży wygląd na długi czas.

Bardzo ważne jest to, aby unikać nadmiernego przemoczenia drzwi, a jeśli chcemy je montować do pomieszczeń o dużym poziomie wilgotności, wybierzmy te, specjalnie do tego przeznaczone (np. drzwi techniczne).

Czy wiesz, że…

Drzwi drewniane oraz fornirowane nie należy czyścić tłustymi środkami czyszczącymi (nawet tymi przeznaczonymi do drewna), gdyż może to powodować powstanie trwałych plam i odbarwień.

111840 Odbojnik drzwi Schaffner słupkowy 17 x 17 x 35 mm nikiel satyna
Odbojnik drzwi Schaffner słupkowy

Warto pamiętać także, że większość środków do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych także nie nadają się do takiego rodzaju drzwi. Drzwi pokryte laminatem lub warstwą forniru można czyścić środkami przeznaczonymi właśnie do tak wykończonych mebli i powierzchni.

Jeśli posiadamy drzwi z przeszkleniami lub wyżłobieniami, warto czyścić je na sucho, albo przy zastosowaniu specjalnych środków do danej powierzchni. Ważne, aby nie dopuścić do przemoczenia i zalegania wilgoci w miejscach łączeń, gdyż może to grozić puchnięciem płyt oraz odklejaniem się wierzchniej warstwy.

Warto także regularnie czyścić wkładki i klamki – stosując do tego specjalnie przeznaczone środki – tak aby nie dopuścić do przemoczenia czy uszkodzenia mechanizmu otwierającego i zamykającego.

Jeśli nie posiadamy zawiasów, które mają teflonową wkładkę, pamiętajmy aby regularnie je natłuszczać. Najlepiej nadadzą się do tego specjalne smary lub wazelina techniczna. Nie zaleca się stosowania olejów spożywczych czy kosmetycznych.

Regulacja zawiasów. Warto co najmniej raz w roku sprawdzić czy skrzydło drzwiowe nie opada i jest dobrze osadzone na zawiasach. Dzięki temu nie doprowadzimy do trwałej deformacji czy uszkodzenia drzwi i ościeżnicy.

Czy wiesz, że...

Można wybrać zawiasy, które płynnie działają i nie wymagają regularnego natłuszczania. Wystarczy wybierać modele posiadające teflonową wkładkę.

112544 Odbojnik Diall serduszko
Odbojnik Diall serduszko

Aby odświeżyć powłokę drzwi, warto je regularnie myć oraz stosować środki pielęgnujące przeznaczone do danej powierzchni. W przypadku drzwi drewnianych, z powodzeniem można je malować, lakierować lub bejcować, a także usuwać wierzchnią warstwę i uszkodzenia poprzez szlifowanie. W przypadku drzwi wykonanych z płyt, drobne uszkodzenia możemy usuwać miejscowo, stosując markery lub specjalnie dobrane pisaki maskujące.

3. Przydatne akcesoria do drzwi

Aby drzwi bezawaryjnie służyły nam przez wiele lat, warto zastosować dodatkowe akcesoria. Te mogą nie tylko poprawić komfort korzystania z drzwi, ale także będą ich estetycznym wykończeniem.

Drobnym, ale praktycznym elementem są stopery i odbojniki. Występują one w różnych kształtach i kolorach oraz mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą to być odbojniki leżące lub stojące – czyli montowane na podłożu lub do ściany. Zwykle wykonane są z metalu lub tworzywa, a część stykająca się z drzwiami jest pokryta elastycznym silikonem. Można wybierać spośród modeli o różnym kształcie i stylistyce – do pokoju dziecięcego można wybrać modele kolorowe o różnych ciekawych kształtach. Dostępne są także odbojniki montowane na klamkę – pozwalające ochronić przed uszkodzeniem – zarówno klamkę, jak i ścianę czy meble.

Samozamykacze pozwalają regulować prędkość zamykania drzwi, zmniejszając ryzyko uszkodzenia spowodowane trzaskaniem. Zazwyczaj stosowane są w biurach lub rozmaitych urzędach i budynkach użyteczności publicznej, ale coraz chętniej stosowane są także w domach. Sprawdzają się zarówno na klatkach schodowych, jak i we wnętrzach. Dzięki ciekawym wzorom i modelom, mogą one stanowić stylowe, a do tego praktyczne uzupełnienie drzwi wewnętrznych.

Data publikacji: 27.02.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi
Niezależnie od tego, jak dobrze zamontowane są nasze drzwi, tuż przy progu mogą pozostawiać niewielką szparę. Istnieje kilka różnych sposobów jej uszc...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV
Od czasu do czasu wymiana uszczelki w oknach jest konieczna. Kiedy zaczyna się odklejać przestaje spełniać swoje funkcje. Uszczelka okna PCV powinna d...
Czytaj więcej

Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku

Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku
Czujesz nieprzyjemny chłód, przeciskający się przez szpary i szczeliny do wnętrza domu? Twoje okna prawdopodobnie są nieuszczelnione. Z niniejs...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o drzwi?