Idealna osłona wentylacyjna
Osłonę wentylacyjną do drzwi wewnętrznych powinny wyróżniać dwie cechy. Po pierwsze element ten nie może ograniczać przepływu powietrza, a po drugie, dobrze, by zapewniał pożądany poziom prywatności osobom znajdującym się wewnątrz danego pomieszczenia, co dotyczy głównie łazienki. Czasami jednak, tracąc nieco tego drugiego, możemy zapewnić sobie i większą efektywność wentylacyjną, i większą estetykę wykończenia drzwi – mowa tutaj przede wszystkim o okrągłych tulejach i rozetach, które nie posiadają dodatkowej kratki – przepuszczają zatem więcej powietrza, ale nie chronią tak doskonale naszej prywatności.
Konstrukcja
Jeśli chodzi o formę, w jakiej dostępne są osłony wentylacyjne do drzwi wewnętrznych, to możemy podzielić je na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są wspomniane już okrągłe tuleje i rozety, zarówno w wersji z dodatkową kratką, jak i bez, a drugim – prostokątne kratki, zajmujące niemal całą długość dolnej krawędzi skrzydła. Jeśli zaś chodzi o materiał wykonania, to do wyboru mamy najczęściej polipropylen, polistyren oraz ZnAl, czyli stop cynku z aluminium. Najważniejsze jest jednak to, aby osłona była wykonana z materiału o dobrej odporności na działanie wilgoci, która występuje w łazience, kuchni czy np. domowej kotłowni, gdzie stosujemy drzwi z otworami wentylacyjnymi. Jeśli natomiast mówimy o warstwie dekoracyjnej, to osłony mogą imitować praktycznie każdy materiał i są wykończone np. na wzór srebrnego lub złotego metalu, mosiądzu antycznego, drewna, patyny czy satynowego chromu.
Wymiary osłon wentylacyjnych
Rozmiar osłony powinien być dopasowany do modelu drzwi, szczególnie, gdy wymieniamy stary produkt na nowy. Poza tym, na parametr ten oraz liczbę samych osłon należy zwrócić uwagę na etapie wyboru samego skrzydła. Zgodnie z Dziennikiem Ustaw z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 79. 1 otwory wentylacyjne dla dopływu powietrza w drzwiach wewnętrznych muszą mieć minimalną powierzchnię, której przekrój sumaryczny wynosi 0,022 m2. Tutaj należy kierować się również warunkami naszego mieszkania – im jest ono mniejsze i im mniejszy przebieg powietrza, tym otwory powinny być większe.